Kiełbasin: bp Suski odznaczony tytułem „Zasłużony dla Gminy Chełmża”
29 sierpnia 2015 | 23:19 | ww Ⓒ Ⓟ
29 sierpnia w parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Kiełbasinie obchodzono gminno-dekanalne święto dziękczynienia Bogu za tegoroczne plony. Podczas uroczystości bp Andrzej Suski otrzymał tytuł i statuetkę „Zasłużony dla Gminy Chełmża”.
Uroczystości rozpoczęły się korowodem ozdób i wieńców dożynkowych. Pochód prowadziła powiatowa i miejska Orkiestra Dęta z Chełmży pod batutą Jacka Kałamarskiego oraz starostowie dożynek Ewa Kasprzak i Wojciech Kaźmierczak i wicestarostowie Katarzyna Oliwa i Marek Sawicki.
Uroczystej polowej Eucharystii przewodniczył bp Andrzej Suski. W wygłoszonej homilii biskup zwrócił szczególna uwagę na wartość chleba, który jest podstawą egzystencji fizycznej i duchowej każdego człowieka. – W naszej historii człowiek często domagał się chleba, pracy i sprawiedliwości. Chleb stawał się symbolem wartości wyższych, bo nie tylko samym chlebem żyje człowiek. Potrzeba też sprawiedliwości, miłości i pokoju. Jezus urodził się w Betlejem, co w języku hebrajskim znaczy Dom Chleba. Cała historia ludzkości świadczy, że ludzie takiego Boga potrzebują. Potrzebują Jego miłości, przyjaźni, obecności i troski. Jeżeli tych wartości zabraknie, to pojawia się poczucie zagubienia. Jeżeli człowiek odchodzi od Boga zaczyna wierzyć w różne bożki, kolorowe reklamy, horoskopy i astrologię. Nie jest dziełem przypadku, że faszyzm i stalinizm były ideologiami bez Boga – mówił.
Bp Suski zaznaczył, że dziś kwitnie kult rozumu, a z drugiej strony kwitnie, to co rozum obraża. – Gdy znika wiara w Boga, pojawia wiara w byle co. Bóg jednak zawsze jest po stronie głodnych i biednych, a w nas widzi pomocników w zaspokajaniu głodu tych, którzy chleba nie mają. Jezus został z nami w postaci chleba, byśmy wszyscy bez wyjątku mogli się nim nakarmić. Do Jego stołu mogą zasiąść wszyscy. Tu nie ma lustracji. Potrzeba tylko odrzucenia zła. Czy to tak dużo? – pytał biskup toruński.
Podkreślił, że praca rolnika wymaga wielu poświęceń, ale bez ofiary nie można dokonać rzeczy wielkich. – Nasza ziemia nasiąknięta jest potem i krwią wielu rolników. Nie ma rodziny bez ofiary, nie ma dzieci bez ofiary i bez ofiary nie będzie pięknej ojczyzny. Niech jedność przenika nasze małe ojczyzny, aż do tej ojczyzny, której na imię Polska – mówił biskup toruński.
Po zakończonej Eucharystii przewodniczący Rady Gminy Chełmża Janusz Iwański odczytał uchwałę nadającą bp. Andrzejowi Suskiemu tytuł „Zasłużony dla Gminy Chełmża”. Statuetkę, z herbem gminy, wręczył wójt Jacek Czarnecki. Biskup dziękując za zaszczytne wyróżnienie zwrócił uwagę, że najważniejszą sprawą jest zaangażowanie w tworzenie dobrych relacji między Kościołem a społecznością lokalną.
Zasługą pierwszego biskupa toruńskiego jest podniesienie do rangi konkatedry bazyliki Trójcy Świętej w Chełmży, dbałość o stan zabytkowych kościołów na terenie gminy m.in. w Grzywnie, Nawrze, Dźwierznie i Kiełbasinie, pomoc w rozbudowie nowych kościołów w Kończewicach i Grzegorzu, powołanie do życia ośrodka „Caritas” w Chełmży, wspieranie patriotycznej inicjatywy budowy Kopca Ziemia Polaków w Kończewicach oraz pokazanie światu świętości błogosławionych związanych z terenem gminy ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego i bł. Juty z Bielczyn. Podkreślona została także troska biskupa o zdrowie młodego pokolenia, czego dowodem jest przekazanie ziemi pod budowę boiska „Orlik” w Grzywnie. W dalszej części uroczystości starostowie dokonali podziału dożynkowego chleba. Okazałe bochny wypieczone z tegorocznej mąki otrzymali m.in. kapłani, przedstawiciele Policji, Straży Pożarnej i kombatantów oraz Starostwa Powiatowego w Toruniu, władz gminy i miasta Chełmża, gminy Lisewo i Kowalewa Pomorskiego oraz innych jednostek współpracujących z Gminą Chełmża.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.