Piekary Śl.: Zawierzenie w 90. rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej
15 sierpnia 2015 | 15:09 | ksas Ⓒ Ⓟ
Cały Kościół na Śląsku zawierzył metropolita katowicki abp Wiktor Skworc Matce Bożej Piekarskiej w 90. rocznicę koronacji jej obrazu. Zawierzenie miało miejsce w bazylice w Piekarach Śląskich w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, 15 sierpnia br.
Zawierzając swoją diecezję Maryi metropolita katowicki przypomniał, że nakładając złote korony Górnośląski Lud i Kościół dziękował i uznał, że jest Ona Panią tej ziemi, a jeszcze bardziej Królową serc oraz wyraził wdzięczność za Jej obecność. „Stałaś się latarnią, z której rozbłysło Światło dla całego świata, której cząstką jest nasza mała ojczyzna. Wyproś nam dar wolności serca, bijącego zgodnie z rytmem Bożej łaski i woli” – mówił abp Skworc.
Przypominając, że zaraz po narodzinach Jezusa Matka Boża doświadczyła dramatu emigracji, metropolita katowicki zwrócił uwagę, że dużo rodaków zostało zmuszonych do wyjazdu za chlebem w dalekie strony, gdzie wielu roztrwoniło duchowe bogactwo wiary, które wynieśli z rodzinnego domu. „Matko wygnańców i emigrantów – pomóż wracać synom i córkom tej ziemi – jak do źródła – na ojcowiznę, do rodziny, do parafii, ustrzeż ich przed losem marnotrawnego syna, a jeśli już go zaznali – niech przez Twoją pomoc i modlitwę Kościoła skruszeją ich serca; niech powrócą w otwarte ramiona Boga, który jest Miłością i Miłosierdziem” – prosił. Wspomniał też o współczesnych prześladowaniach chrześcijan na Bliskim Wschodzie. „Do bram sytej Europy puka dziś tak wiele Twoich dzieci – niech znajdą za Twoją przyczyną gościnę na kontynencie, który szczyci się zapisem praw człowieka i zasadą poszanowania jego niezbywalnej godności. Ty sama pukałaś do drzwi w Betlejem i w dalekim Egipcie, znasz więc ból szukających pomocy – niech jej nie braknie dla proszących o wsparcie emigrantów” – modlił się abp Skworc.
Dalej polecał Maryi wszystkich udających się do piekarskiego sanktuarium. „Lekarko, przyjmij wszystkich strudzonych pielgrzymów i uproś im łaskę zdrowia, pocieszenia, umocnienia, pokoju. Bądź siłą słabych, odwagą cierpiących, nadzieją odchodzących. Postaw przy każdym z nich dobrych ludzi, którzy okażą im serce pomocnym czynem”.
Metropolita katowicki zauważył, że akt koronacji oznaczał również podjęcie zobowiązań do budowy domu swego życia na skale Chrystusowej nauki, wznoszenia budowli Kościoła na fundamencie wiary, nadziei i miłości, do czci Boga w każde święto i niedzielę. Jest także zobowiązanie, by dar przynależności do grona dzieci Maryi urzeczywistniać we wspólnocie rodzinnej, w domowym Kościele zbudowanym na skale wiernego i nierozerwalnego małżeństwa mężczyzny i kobiety, otwartych na życie i pielęgnujących je w swoich dzieciach poczętych i narodzonych. „Matko Jezusa, tak czule trzymająca Go w swych dłoniach, daj radość macierzyństwa małżonkom proszącym za Twoją przyczyną o dar potomstwa. A tym, którzy go mieć nie mogą daj łaskę szczęśliwej adopcji – narodzonych i porzuconych, bo niekochanych” – prosił arcybiskup katowicki, wspominając o odpowiedzialności za dar wiary, za dar wspólnoty Kościoła, za dar dnia świętego i dar rodziny. „Broń nas przed burzycielami naturalnego porządku życia, przed niszczycielami kultury szacunku i miłości, przed bezbożnymi twórcami nowych i lepszych światów, które okazują się totalitarną utopią.
„Królowo pokoju, uproś nam u Syna dar pokoju, którego świat dać nie może. Królowo Zwycięstw – duchowych i militarnych – uchroń nas przed każdą wojną. Odbierz władzę ludziom chorym na nienawiść i wojnę” – wołał abp Skworc. Prosił, aby Matka Jezusa nauczyła swych czcicieli wzajemnego przebaczania, znoszenia w cierpliwości doznawanych krzywd, modlitwy za nieprzyjaciół i miłości do każdego człowieka. „Sama widzisz, że jak deszczu w czas posuchy potrzebujemy ludzi, którzy nie wstydzą się słowa ‘służba’ i ‘praca społeczna’, ludzi uczciwych, szlachetnych, wielkodusznych”.
Abp Skworc modlił się również o jedność w Kościele „między ojcem świętym i biskupami, między biskupami i prezbiterami, między prezbiterami i wszystkimi wiernymi, abyśmy zjednoczeni wokół Twojego Syna byli dla świata wiarygodnym znakiem nadziei i wolności synów Bożych”. Zawierzył opiece Matki Bożej papieża Franciszka, wszystkich pasterzy Kościoła, ich współpracowników prezbiterów i diakonów, osoby konsekrowane i wszystkich wiernych świeckich, ludzi nauki i twórców kultury, artystów muzyki, słowa i barw, wszystkich ludzi, którzy podejmują dzieło pracy i przemiany świata. Powierzył Jej też „wierzących, mieszkających w naszej małej ojczyźnie – zawierzamy Twej opiece ciężko pracujących w kopalniach, fabrykach i na roli”. Prosił Maryję, by ustrzegła ich od wypadków, dała szczęśliwe powroty do domów, pokierowała twórczą myślą, wyprosiła łaskę godnego życia w małej ojczyźnie. „Módl się za nami, Matko – Pani Piekarska, abyśmy się stali godnymi spełnienia obietnicy Chrystusowej – gdzie będzie Pan, tam i Jego słudzy. Wniebowzięta Maryjo, prowadź i wprowadź nas do nieba” – mówił na zakończenie.
Podczas rocznicowych uroczystości w Piekarach Śl. użyto tych samych szat liturgicznych, których używano dziewięćdziesiąt lat temu podczas nakładania papieskich koron na piekarski wizerunek Maryi, a w dłoniach metropolity katowickiego znalazł się pastorał kard. Augusta Hlonda, co, według abp Skworca, jeszcze bardziej podkreśliło historyczną ciągłość Kościoła na śląskiej ziemi.
W sobotę, 15 sierpnia br., we wszystkich parafiach archidiecezji odczytane zostało słowo arcybiskupa katowickiego w dziewięćdziesiątą rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Piekarskiej. Czytamy w nim m.in. „Z perspektywy minionych 90 lat możemy stwierdzić, iż rzeczywiście „wielkie rzeczy” uczynił nam Wszechmocny, zaś duchowa więź między nami a Maryją, Matką Syna Bożego i naszą, nie osłabła; przeciwnie, pogłębiła się zarówno co do treści, jak i form jej wyrażania. Umocniła się ona dzięki spotkaniom z Matką, które umożliwia i ułatwia rodzinna atmosfera Nazaretu, panująca w sanktuarium w Piekarach. To jest dom Świętej Rodziny i nasz dom, do którego pielgrzymujemy parafialnie, rodzinnie i indywidualnie. W szeroko znanych pielgrzymkach stanowych mężczyzn i kobiet do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej uczymy się przyjmowania woli Bożej, wypowiadania Maryjnego ‘fiat’ oraz życia według Ewangelii”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.