Pod znakiem ŚDM 2016 wyruszyła 27 pielgrzymka z Włocławka na Jasną Górę
06 sierpnia 2015 | 22:11 | ks.an Ⓒ Ⓟ
O modlitwę w intencji Ojczyzny i nowego Prezydenta RP Andrzeja Dudy, nowych powołań do służby kapłańskiej, młodzieży i przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży poprosił pielgrzymów udających się z Włocławka na Jasną Górę biskup włocławski Wiesław Mering. 6 sierpnia w katedrze włocławskiej przewodniczył on Mszy św. na rozpoczęcie 27. Pieszej Pielgrzymki Włocławskiej, której hasłem są słowa: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Podczas pielgrzymki odbędzie się promocja ŚDM Kraków 2016.
Mszę św. koncelebrowali: bp Stanisław Gębicki i kilkudziesięciu kapłanów. Wraz z pielgrzymami, których na obecną chwilę jest blisko 400, modlili się klerycy, siostry zakonne, rodziny pątników oraz mieszkańcy Włocławka. Udział wzięli również przedstawiciele władz miasta z prezydentem Markiem Wojtkowskim i przewodniczącym Rady Miasta Jarosławem Chmielewskim.
Homilię wygłosił ks. prał. Artur Niemira – kanclerz Kurii Włocławskiej i diecezjalny koordynator ŚDM 2016. Kaznodzieja nawiązał do obrazu drogi, jaką przebyli uczniowie zaprowadzeni na Górę Przemienienia, podkreślając, że „Pan zaprasza nas do wyruszenia w drogę, do pielgrzymowania, które jest znakiem, wyrażeniem życiowej drogi, którą każdy z nas kroczy, drogi wiary, w której każdy z nas zauważa idącego obok Jezusa, poznaje Go, w pewnym momencie wyznaje w Nim swojego Pana i Zbawiciela, i z tym osobistym poznaniem idzie dalej”. Zaznaczył jednocześnie, że „chrześcijanin nie może stanąć w miejscu, nie wolno powiedzieć, że moja wiara jest pełna, że głębiej Boga nie mogę poznać, że nie mogę kochać Go bardziej, że nie muszę iść do przodu, bo to by oznaczało, że nie chce podjąć się wysiłku nawrócenia”.
Nawiązując do ŚDM Kraków 2016 ks. Niemira przypomniał, że diecezja włocławska przygotowuje się do tego wydarzenia pod hasłem „Misericordia” – Miłosierdzie. Uzasadniając wybór tematu pracy formacyjnej i programu „dni w diecezji” kaznodzieja wyjaśnił, że prawda o Bożym Miłosierdziu jest zakorzeniona w tożsamości diecezji włocławskiej: „zanim pojedziemy do Krakowa, żeby przeżyć spotkanie z papieżem Franciszkiem, przeżyjemy czas w diecezji włocławskiej, u źródeł, gdzie św. Faustyna doświadczyła Bożego Miłosierdzia i przygotowywała się, by ogłosić je całemu światu. Razem z nią, jedną z patronek ŚDM 2016, chcemy wsłuchać się w Boży głos, w Jego słowo do nas skierowane, doświadczyć bezgranicznej i bezinteresownej Bożej miłości, odkryć plan, jaki Bóg przygotował dla każdego z nas i ruszyć w drogę słuchając głosu Boga”.
Mówiąc o przygotowaniach do ŚDM 2016 ks. Niemira podał przykład grupy z diecezji Jeju w Korei Południowej, która jako pierwsza w liczbie 100 osób zarejestrowała się na pobyt w diecezji włocławskiej. „Powiedzieli, że wybrali nas, ponieważ ujął ich temat naszych przygotowań: Misericordia. Pociąga ich świętość Siostry Faustyny i Maksymiliana Kolbe. Są ciekawi, jak orędzie Bożego Miłosierdzia przekłada się na nasze życie. Systematycznie przygotowują się do tego wyjazdu: od strony materialnej – przyjazd z Korei kosztuje niemało, dlatego większość z tej grupy już podjęła dodatkową pracę zarobkową, żeby stać ich było na przyjazd – pieniądze nie mogą być przeszkodą w uczestnictwie w ŚDM; duchowo – uczestniczą w regularnych spotkaniach formacyjnych; kulturowo – uczą się o Polsce, poznają naszą diecezję, na bieżąco, z Korei, śledzą wszystkie wiadomości ze strony internetowej czy fanpage’a ŚDM diecezji włocławskiej, obejrzeli filmiki, obejrzeli zdjęcia, o przygotowaniach u nas prowadzonych wiedzą więcej niż wierni niektórych parafii naszej diecezji; uczą się nawet wyrażeń i zwrotów po polsku. Po co? Chcą być w diecezji św. Faustyny i św. Maksymiliana, by tu spotkać wiarę polskich rodzin i polskiej młodzieży” – mówił kaznodzieja. Zaprosił młodzież biorącą udział w pielgrzymce do podjęcia decyzji o udziale ŚDM Kraków 2016 i do włączenia się w pracę grup formacyjnych przygotowujących się do tego wydarzenia.
Na koniec Mszy św. ks. Rafał Bogus – kierownik pielgrzymki włocławskiej poprosił biskupa o błogosławieństwo na pielgrzymi trud. Bp Mering wyraził radość i wdzięczność za pielgrzymi trud i zachęcił wszystkich zebranych do odśpiewania hymnu „Boże, coś Polskę”, po czym udzielił pasterskiego błogosławieństwa. Tradycyjnie, pożegnanie pielgrzymów przez biskupów i mieszkańców miasta nastąpiło przed kościołem św. Stanisława we Włocławku.
W pielgrzymkowej grupie obecnie jest 11 kapłanów, 9 kleryków i 6 sióstr zakonnych, 1 brat zakonny, a także 15 niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich wraz z wolontariuszami grupy „Caritas”. Pielgrzymów jest około 400, ale trzeba dodać, że zapisy trwają nadal w czasie pielgrzymiego szlaku. Tradycyjnie w kolumnę włączą się na poszczególnych postojach pielgrzymi z np. z Izbicy Kujawskiej czy Koła i okolic.
Jutro wyruszy piesza pielgrzymka z Konina, w sobotę z Turku, a w niedzielę grupa z Dzierżaw. Pielgrzymów ze wszystkich grup na Jasnej Górze w dniu 13 sierpnia powita bp Wiesław Mering.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.