Zabawa: 160 osób uczestniczy w Miasteczku Modlitewnym
29 lipca 2015 | 10:19 | eb Ⓒ Ⓟ
Młodzi ludzie z całej Polski mieszkają w namiotach przy sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie. Wspólnie się modlą, integrują oraz poznają życie i przesłanie błogosławionej dziewicy i męczennicy. Miasteczko Modlitewne zgromadziło ok. 160 uczestników z diecezji tarnowskiej, rzeszowskiej, sandomierskiej, zielonogórsko – gorzowskiej, a także archidiecezji przemyskiej, poznańskiej, warszawskiej, lubelskiej, krakowskiej i wrocławskiej.
„Bardzo mi się tutaj podoba, zwłaszcza atmosfera, że tak życzliwie ze sobą wszyscy rozmawiają. Jestem w Polsce na wakacjach, a o Miasteczku w Zabawie dużo opowiadał mi kolega i dlatego tutaj jestem” – opowiada Monika Połomska, która na stałe mieszka w Hiszpanii.
Nie brakuje też stałych uczestników. Katarzyna Łeptuch z diecezji sandomierskiej przyjechała do Zabawy po raz piąty. „To miejsce jest wyjątkowe ze względu na bł. Karolinę. Czuję się tutaj jak w rodzinie. Człowiek otwiera się na Boga, modlitwę i drugiego człowieka” – powiedziała.
Spotkaniu towarzyszy hasło „Mo(j)żesz więcej”, które jest nawiązaniem do biblijnej nazwy naszej diecezji tarnowskiej podczas Światowych Dni Młodzieży 2016 – Synaj.
W programie Miasteczka są Msze Św., dyskusje, spotkania w grupach, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, czuwania modlitewne, zabawy prowadzone przez wodzirejów, konferencje ks. Piotra Adamczyka, Msza o wschodzie słońca czy nocna Droga Krzyżowa.
„Młodzież nie tylko uczestniczy, ale przede wszystkim tworzy klimat spotkania poprzez pobyt w miasteczku namiotowym, przygotowywanie wspólnych posiłków i działania we wspólnocie” – powiedziała Patrycja Wigurska-Bąk z KSM.
Młodzi pełnią w Miasteczku ważne funkcje, kapłani tylko asystują i są ojcami duchownymi. W spotkaniu uczestniczą też klerycy i siostry zakonne, natomiast burmistrzem Miasteczka Modlitewnego została Magdalena Nowak. „Czuwam nad sztabami, m.in. liturgicznym, porządkowym czy gospodarczym. Jak ktoś ma jakiś problem to też się do mnie zgłasza. Pogłębiam również swoją wiarę i odkrywam bł. Karolinę, która jest dla mnie wzorem do naśladowania” – dodaje burmistrz.
Miasteczko Modlitewne potrwa do 2 sierpnia. To dzień urodzin bł. Karoliny.
Karolina Kózkówna urodziła się 2 sierpnia 1898 r. w wielodzietnej rodzinie w podtarnowskiej wsi Wał-Ruda. Mimo młodego wieku i braku specjalistycznego wykształcenia prowadziła bardzo aktywne działania na rzecz społeczności lokalnej. Była animatorką i liderką życia religijnego.
Należała do stowarzyszeń religijnych, angażowała się w tworzenie i formowanie nowej wspólnoty parafialnej powstałej z połączenia dwóch miejscowości, gdy została utworzona nowa parafia w Zabawie. Uczyła katechizmu dzieci z wioski, organizowała dla nich zajęcia, przygotowywała do przyjęcia Komunii św. chorych współmieszkańców. Pomagała w prowadzeniu prywatnej biblioteki wujowi Franciszkowi Borzęckiemu, umożliwiała dorosłym dostęp do literatury religijnej.
Wrażliwa na potrzeby chorych i biednych odwiedzała ich w domach i wspierała w potrzebach. Była przykładem pracowitości i uczciwości oraz poczucia odpowiedzialności za rodzinę. Swoją postawą zdobyła powszechne uznanie i szacunek wśród współmieszkańców, którzy mówili, że jest „pierwszą duszą do nieba” a także społeczne i religijne zaangażowanie w rozwój drugiego człowieka. Zginęła heroicznie broniąc swej godności i honoru 18 listopada 1914 r. gdy została zaatakowana przez carskiego żołnierza, który w bestialski sposób ją zamordował.
Jan Paweł II beatyfikował Karolinę Kózkównę 10 czerwca 1987 r. w Tarnowie.
Jest patronką młodzieży, Ruchu Czystych Serc, Szkolnych Kół Caritas, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i diecezji rzeszowskiej. Jej wspomnienie liturgiczne przypada 18 listopada.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.