Olsztyn: w kościele seminaryjnym bp Julian Wojtkowski obchodził 65. rocznicę święceń kapłańskich
06 czerwca 2015 | 15:03 | xmb Ⓒ Ⓟ
W dniu modlitw o uświęcenie kapłanów, w kościele seminaryjnym w Olsztynie została odprawiona Msza św., podczas której szczególnie wspominano jubileusze kapłańskie 50-lecia i 25-lecia święceń kapłańskich oraz 65-lecie święceń kapłańskich, bp. Juliana Wojtkowskiego, emerytowanego biskupa pomocniczego archidiecezji warmińskiej.
Mszy św. przewodniczył jubilat, bp Wojtkowski, koncelebrowali biskupi warmińscy: abp Wojciech Ziemba, abp Józef Górzyński oraz abp Józef Kowalczyk, prymas-senior, biskup elbląski Jacek Jezierski, bp pomocniczy z Ełku Romuald Kamiński, a także kapłani archidiecezji warmińskiej. Homilię wygłosił bp Jacek Jezierski
Bp Jezierski powiedział, że mamy poważny obowiązek dziękować Panu Bogu za osobę i życie, działalność duszpasterską i twórczość teologiczną biskupa Wojtkowskiego. Hierarcha przypomniał najważniejsze fakty z życia biskupa: rodzinny dom, lata nauki w czasie wojny, pobyt na ziemi poznańskiej, kieleckiej i lubelskiej i posługę na Warmii.
Szczególnie zaznaczył wpływ ks. Konstantego Michalskiego, na kształtowanie osobowości Juliana Wojtkowskiego, który niedowidzącemu kapłanowi służył m.in do Mszy św., czytał teksty polskie i obcojęzyczne. – Ks. Michalski wyzwolił w Wojtkowskim zainteresowania naukowe, położył głęboki fundament pod jego kapłańską duchowość – powiedział bp Jezierski.
Szczególnie podkreślił, że bp Wojtkowski uznawał sutannę za jedyny strój kapłański. Nie korzystał z auta osobowego, preferował podróż koleją oraz autobusem. Używa laski pasterskiej z polskiej gruszy. Jest wierny codziennej posłudze szafarza sakramentu pokuty. Jest kierownikiem duchowym wielu osób. Jego życie wypełnione jest pracą intelektualną i posługą duszpasterską a także osobistą modlitwą. Jest najwybitniejszym XX wiecznym dogmatykiem warmińskim.
– Profil kapłański i życie biskupa Wojtkowskiego jest wyraźnie chrystocentryczny i adwentowy, zawierający się w biskupim zawołaniu Przyjdź Panie Jezu – zakończył biskup elbląski.
Jubilatowi życzenia złożyli m.in. abp Wojciech Ziemba i abp Józef Kowalczyk. Metropolita warmiński przypomniał, że bp Wojtkowski, duszpasterz, uznany teolog, historyk i literat odsłania tradycję Kościoła na Warmii, ale też przez swoją posługę staje się jej twórcą.
– Twój sposób bycia kapłanem na co dzień, twoje podejście do człowieka, twoja życzliwość, wierność, były dla nas ważną lekcją i umacniały nas na drodze do kapłaństwa w trudnych czasach – powiedział abp Kowalczyk zwracając się do jubilata.
Na zakończenie Mszy św. bp Wojtkowicz powiedział, że obchodzenie przez niego rocznicy jest i ciężarem i ale też i łaską. Wyraził wdzięczność Bożej Opatrzności za 88 lat życia, 65 lat kapłaństwa, 46 lat biskupstwa i 12 lat senioratu – lata ciągłego wyrastania i odchodzenia, radość wyrastania i radości upływania czasu.
Biskup prof. dr hab. Julian Andrzej Antoni Wojtkowski urodził się 31 stycznia 1927 roku w Poznaniu. Ukończył Seminarium w Lublinie, gdzie 25 czerwca 1950 roku , z rąk biskupa Piotra Kałwy otrzymał święcenia kapłańskie z przeznaczeniem do diecezji warmińskiej. Święcenia biskupie otrzymał 17 sierpnia 1969 roku w Warszawie. Od 1952 do 2005 roku wykładał w Warmińskim Seminarium Duchownym, Warmińskim Instytucie Teologicznym i na Wydziale Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Wypromował 60 magistrów, 23 licencjatów i 13 doktorów teologii. Dokonania bp. Wojtkowskiego ukazuje otwarta dziś w bibliotece seminaryjnej wystawa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.