Abp Fisichella: nie przeszczepiajmy metod duszpasterskich z miasta na wieś
29 maja 2015 | 17:28 | awo Ⓒ Ⓟ
Nie możemy skupić się na prostej próbie przeszczepienia metod używanych w parafiach miejskich tylko dlatego, że globalizacja oraz migracje społeczne dotykają również wieś – podkreślił abp Rino Fisichella. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji skierował specjalne przesłanie do uczestników obradującego w Skrzatuszu k. Piły III Kongresu Nowej Ewangelizacji.
Poniżej pełny tekst przesłania:
Ekscelencje, czcigodni księża, organizatorzy i uczestnicy III Ogólnopolskiego Kongresu Nowej Ewangelizacji
Pragnę serdecznie podziękować za zaproszenie na tegoroczny Kongres. Ilość zadań związanych z Jubileuszem Miłosierdzia, którego zorganizowanie powierzył papież Franciszek Papieskiej Radzie ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji oraz z odbywającym się właśnie zebraniem plenarnym nie pozwala mi jednak być osobiście w tym roku z wami, czego bardzo żałuję.
Temat ewangelizacji w środowisku wiejskim jest ogromnie interesujący i aktualny, a niestety bardzo często pomijany lub spłycany. Większa przestrzeń, spokojniejszy choć nie mniej aktywny rytm życia, dużo bliższy kontakt z naturą oraz mniejsza anonimowość we wspólnocie lokalnej to z pewnością główne, choć nie jedyne czynniki, które określają dynamikę życia w środowisku wiejskim. Wspólnota ludzi ochrzczonych inaczej rozwija się i inaczej przeżywa swoją wiarę w takich warunkach.
Rozważając różne wymiary ewangelizacji poza miastem nie możemy się skupić na prostej próbie przeszczepienia metod używanych w parafiach miejskich czy też w narzuceniu rozwiązań duszpasterskich funkcjonujących w innych środowiskach tylko dlatego, że globalizacja oraz migracje społeczne dotykają również wsi.
Jak słusznie daliście temu wyraz w temacie obecnego kongresu, zanim zaczniemy ewangelizować wieś, musimy najpierw wyjść i poszukać "skarbu ukrytego w roli". Te słowa z Ewangelii według św. Mateusza, które prowadzą wasz kongres uczą pokory i przemieniają logikę naszego ziemskiego myślenia, gdyż to nie my – ewangelizatorzy, nauczeni i przygotowani idziemy głosić i nawracać, ale to my – grzesznicy wychodzimy po to, aby szukać skarbu ukrytego w roli. Poddajemy się działaniu Ducha Świętego i prosimy go, byśmy dostrzegli w tych konkretnych ludziach i w tych szczególnych miejscach poza miastem to, co Bóg dla nas ukrył i przygotował. Wychodzimy, aby oddać wszystko to, co mamy ponieważ odnaleźliśmy skarb, jakim jest Królestwo Niebieskie. To właśnie poddanie się Duchowi Świętemu i oddanie wszystkiego, co mamy sprawia, że Królestwo Niebieskie staje się naszym udziałem, dając nam radość, której nie sposób wyrazić słowami. W tym właśnie momencie rozpoczyna się autentycznie ewangelizacja, prawdziwe dawanie świadectwa i wzrost wiary.
Papież Franciszek tak opisuje ten moment w adhortacji "Evangelii gaudium": Każda cząstka ludu Bożego przekładając na swe życie Boży dar, według własnego geniuszu daje świadectwo otrzymanej wierze, wzbogacając ją nowymi, wymownymi sposobami wyrazu. Można powiedzieć, że lud cały czas ewangelizuje siebie. Nabiera tu znaczenia pobożność ludowa będąca autentycznym wyrazem spontanicznej działalności misyjnej ludu Bożego. Jest to proces nieustanny i rozwijający się, którego głównym czynnikiem jest Duch Święty.
W świetle tych słów, pobożność ludowa niesłusznie nieraz wytykana, nawet spotykająca się z nieufnością w przeszłości nabiera ogromnego znaczenia właśnie jako miejsce, w którym skarb wiary rośnie nieustannie pod wpływem Ducha Świętego, przemieniając szczególnie tych, którzy nie zatrzymują się na zewnętrznych przejawach obrzędowości ale potrafią odnaleźć ukrytego w nich żywego Jezusa Chrystusa.
Jak zauważa Ojciec Święty, tak rozumiana pobożność ludowa ma swoją duchowość, która najlepiej odpowiada właśnie tym ludziom, którzy nią żyją. Nie powinniśmy jej ani ograniczać, ani kontrolować, ale podchodzić do niej ze spojrzeniem Dobrego Pasterza, starać się ją zrozumieć i kochać.
Drodzy Przyjaciele, niech wasz pobyt w sanktuarium w Skrzatuszu stanie się okazją do odkrycia skarbu ukrytego w roli. Niech pozwoli wam odnaleźć wiarę, która się rozwija i rośnie na tej ziemi od setek lat. Maryja, która w tym miejscu jest czczona jako Matka Bolesna, a którą znamy również pod imieniem Gwiazdy Nowej Ewangelizacji niech prowadzi was, jak prowadziła przed pokolenia ludzi zamieszkujących te ziemie, do swojego Syna, Jezusa Chrystusa, jedynego Pana i Zbawiciela.
Łączę się z wami w modlitwie, błogosławię z serca i pozdrawiam wszystkich
abp Rino Fisichella
przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.