Przed ŚDM 2016: wydarzenia centralne – co, gdzie, kiedy
29 maja 2015 | 13:58 | Anna Malec Ⓒ Ⓟ
Wydarzenia centralne w Krakowie to serce Światowych Dni Młodzieży. Pielgrzymi z całego świata już od wtorku 26 lipca wspólnie będą przeżywać wielkie święto wiary. W czwartek dołączy do nich papież Franciszek. ŚDM zakończy Msza Posłania w niedzielę 31 lipca.
Program krakowski ŚDM 2016 będzie się składał z wydarzeń centralnych i towarzyszących im wydarzeń kulturalnych oraz innych spotkań o charakterze duchowym. Wśród nich zaplanowano liturgie, katechezy, spotkania ze znanymi wspólnotami i ruchami religijnymi, koncerty i przedstawienia
Najważniejsze wydarzenia będą się odbywały w dwóch miejscach. Na granicy Krakowa i Wieliczki na Polu Miłosierdzia odbędzie się sobotnie czuwanie z papieżem i niedzielna Msza Posłania. Pozostałe wydarzenia centralne ŚDM: Msza na otwarcie, powitanie Ojca Świętego i Droga Krzyżowa odbędą się na krakowskich Błoniach.
Program ŚDM 2016 będzie wyglądał następująco:
Obchody Światowych Dni Młodzieży w Krakowie rozpoczną się we wtorek 26 lipca 2016 r. Po południu zaplanowane są Msza św. i ceremonia otwarcia pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza. Będzie to moment, w którym zostanie zaprezentowany gospodarz ŚDM w Krakowie – Polska.
Tego dnia zostanie także otwarte Centrum Powołaniowe i rozpocznie się Festiwal Młodych. Będą one funkcjonowały od wtorku do piątku.
Festiwal Młodych to program religijny i artystyczno-kulturalny, który będzie się odbywał popołudniami i wieczorami, w czasie trzech dni katechez, z wyjątkiem czasu przeznaczonego na wydarzenia centralne. W ramach tej części ŚDM zaplanowano koncerty, wystawy, warsztaty, wydarzenia sportowe, teatralne.
W drugiej połowie roku zostanie uruchomiona aplikacja, przez którą młodzież będzie zgłaszać swoje propozycje na Festiwal Młodych. Do tej pory propozycje można przesyłać e‑mailowo. – Pomysłów jest bardzo dużo – powiedziała KAI Grażyna Wojdyńska z krakowskiego biura ŚDM.
– Z ciekawym projektem zgłosił się do nas Brazylijczyk Gabriel da Costa Bessa, który przez kilka miesięcy ubiegłego roku wspierał jako wolontariusz sekcję komunikacji w komitecie ŚDM w Krakowie. Zaproponował zorganizowanie turnieju piłki nożnej pod nazwą Copa Catolica, którego przeprowadzeniem wspólnie z komitetem ma się zająć Stowarzyszenie Siemacha. A to tylko jeden z wielu pomysłów, które zostaną zaprezentowane podczas Festiwalu Młodych – poinformowała.
Chęć udziału w Festiwalu Młodych zgłosili przedstawiciele kościoła z Kinszasy, Wysp Wielkanocnych i Korei oraz niezwykle utalentowana Inese Sulzanoka. Artystka nagrała wraz z Jurisem Vizbulisem łotewską wersję hymnu ŚDM w Krakowie.
Przygotowywane jest także miejsce dla Inigo Film Festival, który miał miejsce w poprzednich edycjach ŚDM, m.in. w Kolonii, Madrycie i Rio.
Spośród polskich artystów odbędą się m.in. koncerty Darka Malejonka z zespołem oraz Arkadio, pomysłodawcy akcji „Rób to, co kochasz”.
Wspólnoty, zgromadzenia i ruchy religijne zadbają o duchowy aspekt Festiwalu Młodych. W 2016 r. kościoły Krakowa i okolic, place, parki, skwery i ogrody, boiska, hale, stadiony sportowe i instytucje kulturalne staną się miejscem spotkań modlitewnych oraz ewangelizacyjnych.
Na jednym ze stadionów powstanie Międzynarodowe Centrum Ewangelizacji (ICE), w którym na czas ŚDM za-mieszkają grupy ewangelizacyjne. ICE powstanie z inicjatywy Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji w porozumieniu z Komitetem Organizacyjnym ŚDM w Krakowie oraz Papieską Radą ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Wspólnoty ewangelizacyjne będą tam prezentować pokazy filmowe, tańce, teatr i pantomimę, cykle świadectw czy pisanie ikon. Każda ze wspólnot w ramach ustalonego grafiku będzie też wychodzić na ewangelizację Krakowa.
Z kolei Centrum Powołaniowe to okazja do zaprezentowania swojej działalności dla zgromadzeń zakonnych, katolickich szkół i uczelni wyższych, wydawnictw religijnych, organizacji misyjnych, ruchów i wspólnot krajowych i międzynarodowych. Celem inicjatywy jest wskazanie młodym pielgrzymom rozmaitych dróg realizacji powołania w Kościele. To także możliwość zapoznania się z duchowym bogactwem Kościoła.
– Centrum powołaniowe to miejsce, w którym młodzi będą mogli zobaczyć, w jakie ruchy i wspólnoty mogą się zaangażować. Będą tam ruchy i wspólnoty z całego świata. Zainteresowanie jest bardzo duże. Zgłaszają się do nas nie tylko duże i znane wspólnoty, lecz także mniej popularne w Europie, np. takie, którym wzrosła liczba powołań po poprzednich Światowych Dniach Młodzieży w Rio. Na pewno będzie obecna brazylijska wspólnota Shalom, która jest owocem wizyty Jana Pawła II w Brazylii – powiedziała KAI Dorota Abdelmoula z sekretariatu generalnego ŚDM.
Katechezy
Od środy do piątku (27-29 lipca) w godzinach porannych młodzież będzie się spotykać na katechezach głoszonych w różnych językach przez biskupów pochodzących z całego świata. Wprowadzą one pielgrzymów w temat XXXI Światowych Dni Młodzieży – „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5, 7). Katechezy odbędą się na terenie całego miasta, zarówno w kościołach, jak i w innych miejscach. Biskupi sami zgłaszają chęć ich poprowadzenia. Szczegółowe tematy ustali Papieska Rada ds. Świeckich niedługo przed rozpoczęciem ŚDM.
Podczas katechez księża przygotują młodzież do sakramentów pokuty i pojednania, do których młodzi będą mogli przystąpić każdego dnia przed południem. Wszystkie katechezy będą się kończyły Mszą św.
W ramach „katechezy w drodze” wszyscy odwiedzą dwa sanktuaria: Bożego Miłosierdzia i św. Jana Pawła II. Tam spotkają się z patronami ŚDM – św. Janem Pawłem II i św. Siostrą Faustyną. Będą pielgrzymować pieszo w grupach przez 3 dni, rozpoczynając tę pielgrzymkę na krakowskich Błoniach. Najpierw odwiedzą nowo wybudowane sanktuarium Jana Pawła II, gdzie modlić się będą m.in. przed jego relikwiami, a następnie udadzą się do pobliskich Łagiewnik, gdzie przed wejściem do światowego sanktuarium Miłosierdzia Bożego przejdą przez specjalną Bramę Miłosierdzia zbudowaną z okazji ogłoszonego przez papieża roku świętego Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia.
Powitanie papieża
Franciszek przyleci do Krakowa w czwartek po południu (28 lipca). Organizatorzy podkreślają, że ceremonia powitania jest czasem szczególnej radości z powodu obecności Namiestnika Chrystusowego i wspólnej z Nim modlitwy. Nabożeństwo ze słuchaniem Słowa Bożego i pierwszym przemówieniem Ojca Świętego odbędzie się na Błoniach.
Droga Krzyżowa
W piątek wieczorem (29 lipca), także na Błoniach, papież będzie przewodniczył Drodze Krzyżowej. Nabożeństwo ma podkreślić wymiar pokutny ŚDM. Krzyż ŚDM będzie niesiony w procesji, a młodzi pójdą wyznaczoną trasą, dając świadectwo swojej wiary.
Czuwanie z Ojcem Świętym
W sobotę 30 lipca młodzi przejdą w pielgrzymce z Błoni na Pole Miłosierdzia (Campus Misericordiae) w podkrakowskich Brzegach, gdzie rozpocznie się czuwanie z Ojcem Świętym. Jak podkreślają organizatorzy, to wyjątkowo intensywny czas modlitwy i spotkania z Chrystusem, pełen skupienia i radości. Kiedy młodzi wędrować będą na Campus Misericordiae, papież Franciszek spotka się prawdopodobnie w sanktuarium Jana Pawła II z kapłanami, a później z małżeństwami oraz z siostrami zakonnymi w sanktuarium w Łagiewnikach.
W niedzielę 31 lipca pod przewodnictwem papieża sprawowana będzie Msza Posłania. Będzie to uroczyste podsumowanie ŚDM – moment kulminacyjny wszystkich spotkań. Podczas tej Eucharystii papież „pośle młodych na cały świat”. Na sam koniec, w trakcie modlitwy Anioł Pański, Franciszek tradycyjnie ogłosi miejsce i datę kolejnych Światowych Dni Młodzieży.
Popołudniem, po niedzielnej Mszy św. zaplanowano spotkanie Franciszka z wolontariuszami.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.