Drukuj Powrót do artykułu

Kard. Dziwisz: ŚDM Kraków 2016 wielką szansą dla Kościoła i Polski

29 maja 2015 | 13:53 | tk Ⓒ Ⓟ

Na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa może przybyć nawet 2,5 miliona młodzieży, z czego cudzoziemcy stanowić będą około półtora miliona. Będzie to prawdopodobnie największe zgromadzenie religijne w historii Polski. Kard. Stanisław Dziwisz – na konferencji prasowej zorganizowanej przez KAI – zapowiedział, że oprócz Krakowa papież Franciszek może odwiedzić także Częstochowę, Auschwitz i Warszawę

Dwa cele papieskiej wizyty w Polsce

Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Konferencji Episkopatu Polski ds. Wizyty Ojca Świętego w Polsce w 2016 r. bp Artur Miziński poinformował, że Ojciec Święty został zaproszony do Polski w przyszłym roku na Światowe Dni Młodzieży oraz z okazji 1050-lecia chrztu Polski. Miastami do których – oprócz Krakowa – polski Episkopat zaprosił papieża Franciszka są: Warszawa, Poznań, Gniezno i Częstochowa. W Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie miałaby odbyć się spotkanie papieża z wolontariatem charytatywnym. Obecność Franciszka w Gnieźnie i Poznaniu związana byłaby z 1050. rocznicą Chrztu Polski, zaś w Częstochowie papież spotkałby się z ruchami i grupami Maryjnymi.

Sekretarz Episkopatu dodał, że zaproszenia do złożenia wizyty w Polsce przez Ojca Świętego zostały wystosowane także przez prezydenta i premiera RP podczas ich kolejnych pobytów w Watykanie.

Biskup zaznaczył, że jak do tej pory potwierdzona jest obecność papieża w dniach 28-31 lipca w Krakowie, podczas centralnych obchodów Światowych Dni Młodzieży. Natomiast nie wiadomo jeszcze czy Franciszek przybędzie także gdzie indziej.

Kard. Stanisław Dziwisz dodał, że wedle informacji jakie posiada, papież będzie w Polsce od czwartku 28 lipca rano do niedzieli 31 lipca wieczorem. W tych dniach prawdopodobne są jego odwiedziny w innych miejscach. Oprócz Krakowa niemal pewna jest papieska wizyta na Jasnej Górze, a także prawdopodobny jest krótki pobyt w Warszawie. Oprócz tego papież pragnie odwiedzić obóz w Auschwitz.

Szef kancelarii premiera min. Jacek Cichocki, który koordynuje przygotowania do wizyty Ojca Świętego ze strony rządu, bardzo dobrze ocenił dotychczasową współpracę ze stroną kościelną na rzecz przygotowań do wizyty papieża i ŚDM. Zaznaczył, że wszelkie problemy obydwie strony starają się rozwiązywać korzystając z doświadczeń związanych z poprzednimi wizytami papieży w naszym kraju. Podkreślił także olbrzymie zaangażowanie władz Małopolski, zarówno samorządowych jak i wojewody.

Min. Cichocki poinformował, że rząd przygotował już ułatwienia formalności wizowych dla młodzieży z krajów zza naszej wschodniej granicy, w tym zwolnienie z opłat za wizy.

Kard, Dziwisz dodał, że zarówno Kościół w Polsce jak i rząd oraz władze samorządowe dostrzegają w ŚDM „wielką szansę na zmobilizowanie polskiej młodzieży o jeszcze większa troskę o przyszłość naszego narodu”. Wskazywał, że wydarzenie to stanowi ogromną promocję, nie tylko dla Małopolski i Krakowa ale też całego kraju. „Młodzi z całego świata powrócą do swoich domów opowiadając o tym, co przeżyli w naszej ojczyźnie. Wielu z nich wcześniej czy później będzie powracało nad Wisłę, do gościnnej ojczyzny Jana Pawła II” – powiedział hierarcha.

Kard. Dziwisz zaznaczył też, że organizacja wydarzenia o charakterze światowym wymaga sporych nakładów finansowych. W tym zakresie od samego początku istnieje jasny podział: Kościół bierze na siebie finansowanie wszystkich wydarzeń, które dotyczą spotkań kościelnych, religijnych, liturgicznych. „Natomiast prosimy władze państwowe o zapewnienie bezpieczeństwa, kwestii sanitarnych i odpowiednią infrastrukturę” – dodał.


Wielkie święto wiary

„Kościół traktuje Światowe Dni Młodzieży jako święto wiary, młodości, wykraczające poza granice państw, kultur i języków, ukazujące uniwersalny wymiar Ewangelii” – podkreślił kard. Dziwisz, który jest przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego ŚDM.

Kard. Stanisław Dziwisz przypomniał, że inicjatywa zorganizowania ŚDM w Krakowie zrodziła się podczas spotkania młodzieży świata w Madrycie w 2011, wkrótce po beatyfikacji Jana Pawła II. Stwierdził też, że Światowe Dni Młodzieży okazały się jedną z najlepszych inicjatyw duszpasterskich pontyfikatu polskiego papieża.

„Pomimo lat jakie upływają od śmierci Jana Pawła II jest on nadal niezwykle obecny w życiu i świadomości współczesnego Kościoła” – powiedział metropolita krakowski. Dodał, że papież ten „pozostał duchowym przewodnikiem młodych ludzi na ich drogach wiary, nadziei i miłości”.

Główne wydarzenia Światowych Dni Młodzieży odbędą się od 26 do 31 lipca w Krakowie i na Campus Misericordiae pod Wieliczką. Poprzedzą je Dni w Diecezjach (20-25 lipca) wypełnione spotkaniami ewangelizacyjnymi i poznawaniem kultury regionów, do których przyjadą pielgrzymi z zagranicy goszczeni przez polskich rówieśników.

Z kolei bp Damian Muskus podkreślał, że gospodarzem i organizatorem ŚDM w Krakowie jest sama młodzież. Wskazywał na jej ogromne zaangażowanie w pracach przygotowawczych dodając, że biuro organizacyjne przy Kanoniczej 18 „tętni życiem”.

Koordynator Generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM zwrócił uwagę, że młodzi ludzie z całego świata odwiedzą nie tylko Małopolskę ale będą rozsiani po całym kraju, od Bałtyku po Tatry. Wszędzie wre praca wolontariuszy na rzecz jak najlepszego przyjęcia rówieśników z całego globu – zapewnił krakowski biskup pomocniczy.

Bp Muskus wyraził nadzieję, że po ŚDM ta ogromna rzesza wolontariuszy zostanie twórczo „zagospodarowana” nie tylko w Kościele ale też w środowiskach świeckich.

Ks. Grzegorz Suchodolski, sekretarz generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM omówił przebieg wydarzenia. Młodzi z zagranicy będą w Polsce, w ramach etapu diecezjalnego, już w dniach 20-25 lipca. Prawie 300 tys. osób spędzi etap wstępny w wielu miejscach na terenie całego kraju we wszystkich polskich diecezjach. 25 lipca rozpocznie się przybywania grup do samego Krakowa. 26 lipca nastąpi uroczysta inauguracja ŚDM.

Ks. Suchodolski wymienił kilka kategorii wydarzeń, związanych z Dniami. W wydarzeniach centralnych biorą udział wszyscy uczestnicy. Są nimi Msza św. i ceremonia otwarcia XXXI Światowych Dni Młodzieży, która odbędzie się we wtorek 26 lipca 2016. Dwa dni później, w czwartek, odbędzie się ceremonia powitania Ojca Świętego, na następny dzień wieczorem planowane jest nabożeństwo Drogi Krzyżowej, z soboty na niedzielę odbędzie się czuwanie z Ojcem Świętym, zaś w samą niedzielę papież Franciszek będzie przewodniczył uroczystej Mszy św. posłania na Campus Misericordia.

Ceremonii otwarcia będzie przewodniczył metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, pozostałym – papież Franciszek – wyjaśnił ks. Suchodolski. Wydarzenia centralne we wtorek, czwartek i piątek odbędą się na Krakowskich Błoniach i parku Jordana, zaś finałowe spotkania będą miały miejsce na Campus Misericordiae, usytuowanym między autostradą A4 i drogą szybkiego ruchu S7, na pograniczu gmin – krakowskiej i wielickiej, który jest już intensywnie przygotowywany by przyjąć uczestników z 200 krajów świata.

Kolejna kategoria spotkań w ramach ŚDM to spotkania w grupach językowych, które mają charakter katechez, głoszonych w godzinach rannych od 27-29 lipca przez biskupów z całego świata w 34 językach. Organizatorzy mają przygotować około 300 miejsc tych spotkań. Będą to wszystkie kościoły i kaplice Krakowa, a także obiekty cywilne – Kraków Arena oraz stadiony Cracovii i Wisły oraz pomniejsze sale sportowe. Równolegle na kilkunastu miejskich placach przez cztery dni będzie odbywał się Festiwal Młodych. W jego ramach planuje się wydarzenia kulturalne – występy grup artystów ze wszystkich kontynentów i ekip ewangelizacyjnych. W kinach, teatrach i aulach też będą prezentowane występy artystyczne. ŚDM towarzyszyć będą również wystawy, wśród których najbardziej prestiżowa to wystawa ok. 70 dzieł najwybitniejszych artystów z Muzeum Watykańskiego zatytułowana „Maria Mater Misericordiae” – mówił ks. Suchodolski.


Planowane są też spotkania Ojca Świętego z wybranymi grupami – w piątek papież spotka się z grupami, związanymi z tematem ŚDM – miłosierdziem. W tym wypadku z grupami, które miłosierdzia doświadczają i ofiarują je potrzebującym. Sobota w tradycji ŚDM to dzień spotkań powołaniowych, uczestnicy spotkają się z osobami konsekrowanymi w sanktuarium Bożego Miłosierdzia oraz z duchownymi – z diecezji krakowskiej i całego kraju i zagranicy, co odbędzie się przy Centrum Jana Pawła II. Planowane są też spotkania z rodzinami i nowożeńcami.

Ważnym elementem będzie katecheza w drodze, a jednym z elementów przeżywania Roku Miłosierdzia jest odbycie pielgrzymki miłosierdzia. Grupy uczestników zostaną zaproszone do pielgrzymowania z Błoni do sanktuarium Jana Pawła II, św. Faustyny i Bożego Miłosierdzia. Pielgrzymi uczczą relikwie św. Jana Pawła II i św. Faustyny i przejdą przez Bramę Miłosierdzia, co będzie związane z otrzymaniem odpustu zupełnego – mówił ks. Suchodolski. 

Duże zainteresowanie na świecie

Odpowiadająca za kontakty z zagranicą Dorota Abdelmoula poinformowała, że w niektórych krajów na ŚDM przybędą bardzo liczne grupy – z Włoch – ponad 100 tys., z Francji – 60 tys. Są też kraje, z których oddelegowanie nawet nielicznej grupy młodzieży są wielki wezwaniem, np. Wyspy Wielkanocne, skąd przybędzie 12 uczestników czy Republika Środkowoafrykańska, prezentowana przez 70 osób. Młodzi, nim przybędą na obchody centralne, najpierw będą przebywać w jednej z 40 polskich diecezji. Obecnie przygotowanych jest 270 tys. miejsc noclegowych dla pielgrzymów, grupy już planują swój pobyt, już 40 delegacji przyjechało do Polski, by na miejscu zapoznać się z warunkami, ludźmi i duchowością.

Przygotowania do ŚDM są ważnym punktem w programach duszpasterskich w wielu krajach, a Polska jest w centrum ich zainteresowań. Z Europy Wschodniej przyjedzie ok. 30 tys. uczestników, to duże wyzwanie finansowe dla nich, a przyjazd będzie pierwszym ich zetknięciem się z Kościołem powszechnym – mówiła Abdelmoula. Jej zdaniem przybędzie na ŚDM milion młodych z Polskich i 1,5 z zagranicy. Cudzoziemcy interesują się nie tylko Krakowem, ale Wadowicami, Auschwitz, Kalwarią Zebrzydowską.

Hymn ŚDM został już opracowany w wersji hiszpańskiej, arabskiej, pracuje się nad wersją angielską i portugalska. – Oznacza to, że przygotowania ŚDM są już bardzo zaawansowane w tych krajach.

Ks. Marek Leśniak, odpowiedzialny za rejestrację zagranicznych grup, mówił o systemie ich rejestracji, który powstaje przy współpracy osób, wyznaczonych przez Papieską Radę ds. Świeckich. Rada chce przygotować program, który w przyszłości będzie służył kolejnym ŚDM – wyjaśnił duchowny. Ten program będzie miał kilka modułów i pomoze w zapisie pielgrzymów, biskupów, wolontariuszy, uczestników Festiwalu Młodych oraz dziennikarzy, pragnących się akredytować.

– Chcemy, by w tym systemie rejestracji zarejestrowało się 1,5 mln uczestników, na stronie internetowej można było wejść on line do systemu. Młodzi, od 14 do 35 roku życia pobiorą w PDF dokumenty także dla rodziców młodszych uczestników. Organizatorom zależy – wyjaśnił ks. Lesniak – by zostały uruchomione diecezjalne centra ŚDM. Pierwsza faza rejestracji będzie obejmowała makrogrupy, do 5 tys. osób przez diecezjalne centra, w drugiej fazie będą rejestrowane podgrupy – do 150 osób. Będą wybierać pakiet pielgrzyma i języki katechezy.

Poważnym wyzwaniem jest sprawa wiz, to sprawa wcześniejszej weryfikacji uczestników – mówił ks. Leśniak. Podkreślił, że organizatorom zależy bardzo także na uczestnictwie niepełnosprawnych – stąd współpraca z ich opiekunami. Temu będzie służyć projekt Młodzi Misjonarze Miłosierdzia, dzieła realizowane przed przyjazdem Franciszkiem do Krakowa, które zostaną złożone papieżowi.

Wielkie wydarzenie medialne

O obsłudze medialnej XXXI ŚDM mówili prezes Polskiej Agencji Prasowej Lidia Sobańska i prezes KAI Marcin Przeciszewski. Do Polski przyjedzie ok. 6 tys. dziennikarzy i będzie to wyzwanie dla wszystkich stron – mówiła Sobańska. Poinformowała o powołaniu zespołu ds. obsługi medialnej, której z ramienia rządu jest PAP, a Konferencji Episkopatu – KAI. TVP będzie oficjalnym dystrybutorem obrazu, a Polskie Radio – dźwięku. Zadaniem PAP i KAI jest zorganizowanie centrów prasowych i spraw logistycznych. Centra prasowe będą się mieścić w Krakowie i Wieliczce – dodała.

Marcin Przeciszewski stwierdził, że proces akredytacji na ŚDM będzie uruchomiony w lutym 2016. Akredytacje będzie można zgłaszać za pomocą specjalnej platformy internetowej, którą wraz z PAP wcześniej zostanie utworzona. W czasie trwania ŚDM będzie zaś pełnić rolę wirtualnego centrum prasowego, dzięki któremu będzie można uzyskać teksty wystąpień papieskich i obejrzeć transmisję wydarzeń. Będzie obowiązywać jedna karta akredytacyjna zarówno do miejsc, w których Ojciec Święty pojawi się poza Krakowem, uprawnia też do korzystania z centrów prasowych. Natomiast na wszystkie miejsce celebry będzie obowiązywać specjalna przepustka. Na każdym miejscu ważniejszych wydarzeń zostaną zbudowane zwyżki i oznaczone specjalne sektory. Prezes KAI zapowiedział też, że konferencje prasowe na temat ŚDM będą systematycznie organizowane.

Pełniąca obowiązki szefowa biura prasowego Magdalena Dobrzyniak poinformowała, że na stronie ŚDM – krakow2016.com powstała specjalna zakładka dla mediów. Będzie tam umieszczony formularz rejestracyjny, dzięki któremu chętni znajdą się w bazie mailingowej i będą otrzymywać newsletery. Będą też informacje o konferencjach prasowych aktualności ważnych wydarzeniach. W zakładce „pobierz” będą umieszczane materiały o ŚDM, infopak oraz galeria fotograficzna, materiały audiowizualne. Adres press@krokow2016.com

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.