Przed ŚDM 2016: Dni w Diecezjach – doświadczyć Kościoła i dzielić się wiarą
27 maja 2015 | 10:04 | Anna Wojtas / br Ⓒ Ⓟ
W tygodniu poprzedzającym wydarzenia centralne ŚDM Kraków 2016 na terenie całej Polski odbędą się Dni w Diecezjach. Od 20 do 25 lipca będzie gościć w 43 polskich diecezjach ok. 300 tys. młodych z całego świata.
Zarówno dla nich, jak i dla gospodarzy ma to być okazja do dzielenia się wiarą. I szansa dla młodych, by odnaleźli swoje miejsce w Kościele. Już teraz, w trakcie przygotowań do ŚDM, widać w Kościele w Polsce ożywienie pastoralne. W ocenie ks. Grzegorza Suchodolskiego – sekretarza generalnego Komitetu Organizacyjnego ŚDM, polskie diecezje są dobrze przygotowane do przyjęcia pielgrzymów.
W zamyśle organizatorów Dni w Diecezjach mają służyć poznawaniu historii, kultury oraz codziennego życia wspólnoty Kościoła lokalnego. Oprócz modlitwy jest wtedy czas na wspólne wycieczki, zabawy, ale też zaangażowanie w społeczne projekty przygotowane przez organizatorów.
Dla zagranicznej młodzieży, która w tym czasie odwiedzi swoich rówieśników, jest to też okazja do wzajemnego poznawania się i zawierania przyjaźni. Młodzi poszukują relacji z Bogiem, ale też z rówieśnikami z całego świata – podkreślają organizatorzy. Dla wielu opiekunów grup i młodych pielgrzymów przyjazd do Polski na ŚDM to nie tylko udział w święcie wiary, jakim będą wydarzenia centralne w Krakowie, lecz także pobyt na Dniach w Diecezjach, które traktują jako część bardziej rekolekcyjną. Obie części to jednak dla nich jedna całość.
Większość młodych przyjedzie do Polski na własny koszt. Wielu, zwłaszcza ci, którzy przyjadą z innych kontynentów, planuje przy okazji ŚDM wybrać się w dłuższą pielgrzymkę po Europie. Chcą m.in. odwiedzić po drodze polskie sanktuaria, np. Jasną Górę, albo w ogóle różne sanktuaria Europy. Wielu pragnie zobaczyć Rzym i inne ważne dla Kościoła miejsca. Dla młodych z innych kontynentów Dni w Diecezjach będą więc nie tylko wprowadzeniem w ŚDM, lecz także w doświadczenie Kościoła w Polsce – podkreśla Dorota Abdelmoula z krajowego komitetu Światowych Dni Młodzieży.
Betania, Jordan, a może Kana?
Tym, co łączy młodych katolików z różnych krajów, jest wiara, dlatego każda z polskich diecezji przybrała – na czas przygotowań do ŚDM – nazwę biblijną. Dla pielgrzymów z zagranicy będzie to wskazówka, czego mogą się spodziewać w danym miejscu i wspólnocie. Nazwy te nawiązują bowiem zarówno do historii, postaci, jak i ważnych miejsc lokalnego Kościoła. I tak np. archidiecezja wrocławska to Galilea. Młodych wrocławian zainspirowało to, że była ona miejscem powoływania uczniów, codziennej pracy, ale też miejscem spotkania ze Zmartwychwstałym. Z kolei archidiecezja warszawska to Moria (wzgórze, na którym wznosiła się świątynia jerozolimska), częstochowska – Kana (nawiązanie do Maryi i jasnogórskiego sanktuarium), a gnieźnieńska – Jordan. Z kolei cała Polska została nazwana Polem Miłosierdzia – Campus Misericordiae.
Młodzież z zagranicy będzie mogła sama wybrać diecezję, w której spędzi Dni. System rejestracji pielgrzymów ruszy 5 lipca. Jako pierwszy do udziału w ŚDM zarejestruje się papież Franciszek w Watykanie.
Grupy z zagranicy będą się rejestrować, wybierając preferowaną diecezję. Następnie opiekunowie tych grup zostaną poproszeni o kontakt z wybranymi diecezjami, w których uzyskają informacje, czy są jeszcze wolne miejsca, bo choć nie ruszyła oficjalna rejestracja, to kontakty pomiędzy młodymi z zagranicy a diecezjalnymi centrami przygotowań są bardzo ożywione.
– Część polskich diecezji jest już przepełniona, co jest dla nas wielkim zaskoczeniem. Mamy też sygnały, że nie-które chcą zwiększać pule miejsc oferowanych pielgrzymom zagranicznym. Dla nikogo miejsca nie zabraknie – zapewnił ks. Suchodolski. Wiadomo już, że opłata za Dni w Diecezjach dla pielgrzymów z zagranicy wynosić będzie 30 euro od osoby.
Co w programie?
Choć koordynacją Dni w Diecezjach zajmują się Diecezjalne Centra ŚDM oraz Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM przy Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie, to plan, według którego będą przebiegać spotkania, a także ich charakter są odmienne w każdej diecezji i w dużym stopniu zależą od jej specyfiki.
Niemniej ramowy program poszczególnych Dni w Diecezjach jest wspólny dla wszystkich. 20 lipca to dzień przyjazdu grup, zakwaterowania u rodzin i powitania w parafii podczas zorganizowanej uroczystości, która będzie okazją do zaprezentowania goszczonych grup i ich opiekunów w parafii. Mogą to być np. koncert, przedstawienie, grill lub piknik zakończone wspólną modlitwą.
Kolejne dni to np. dzień kultury i historii, dzień pielgrzymowania i miłosierdzia realizowany m.in. przy współpracy z Caritas. Z kolei niedziela 24 lipca będzie dniem w parafiach i rodzinach. Poniedziałek 25 lipca to już wyjazd do Krakowa.
Każda diecezja szczegółowy program przygotowuje samodzielnie, w zależności od tego, jaki ma pomysł i możliwości, ale też uwzględnia sugestie grup z zagranicy, które już teraz kontaktują się, chcąc współtworzyć program Dni w Diecezjach.
W archidiecezji warszawskiej za sprawą koordynatora ks. Tomasza Zapertego powstała zwięzła instrukcja przeznaczona dla parafii, ale zainteresowały się nią również inne diecezje – i zaadaptowały do swoich realiów. Goście z zagranicy odwiedzą m.in. miejsca związane z życiem świętych Warszawy – np. sanktuarium św. Andrzeja Boboli, sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszko czy Niepokalanów. Poznają historię Warszawy, zwiedzą m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego i Zamek Królewski. Planowane jest też ogólnodiecezjalne spotkanie młodzieży przy Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie przewidziano koncert pt. Warszawskie Uwielbienie oraz uroczystą Mszę św. Posłania pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza. Młodzież będzie się też modlić o pokój na świecie.
Położona niedaleko Krakowa diecezja tarnowska jest gotowa przyjąć nawet 15 tys. młodych z całego świata. Za-powiedziała się już młodzież z Chile, Francji, Włoch, Niemiec, Norwegii i Słowacji. Największym z planowanych wydarzeń będzie dzień wspólnoty przy ołtarzu papieskim w Starym Sączu. Młodzi będą mieli także okazję wybrać się na wycieczkę w góry, na co liczą szczególnie Francuzi.
Maksymalnie 15 tys. osób chce ugościć archidiecezja białostocka. Młodzież zainteresowana jest miejscami związanymi z Miłosierdziem Bożym, dlatego w Białymstoku odwiedzi poświęcone mu sanktuarium, gdzie spoczywa bł. ks. Michał Sopoćko, spowiednik św. s. Faustyny. Goście będą mieli także okazję odwiedzić sanktuarium w Sokółce – miejsce cudu eucharystycznego.
Około 10 tys. młodych, w tym także z Nowej Kaledonii, Panamy i Kolumbii, przybędzie na Dni w Diecezjach do Wrocławia. Jednak to młodzi Francuzi, których przyjedzie ok. 3,6 tys., będą najliczniejszą grupą. Liczna ma być także reprezentacja niemieckiej diecezji Köln, która liczyć będzie 1,5 tys. osób. Młodzież zwiedzi miasto, włączy się w dzieła miłosierdzia, ale zaplanowano dla niej także multimedialny pokaz fontann.
Kilkanaście grup wybiera się do diecezji bydgoskiej. Są wśród nich młodzi z Meksyku, Kolumbii, Brazylii, Belize, Hiszpanii, Francji, Włoch i Kazachstanu. 20 lipca władze Bydgoszczy przekażą ich przedstawicielom symboliczne klucze do miasta. W sobotę 23 lipca na stadionie Zawiszy Bydgoszcz młodzi z diecezji i ich goście mają modlić się podczas Mszy św.
Również tak odległe od Krakowa diecezje jak koszalińsko-kołobrzeska szykują się do przyjęcia grup z zagranicy. Planują wraz z nimi m.in. ewangelizację na nadmorskich plażach.
Dorota Abdelmoula z krajowego komitetu ŚDM zwraca uwagę, iż Dni w Diecezjach to wielkie wyzwanie, tym bar-dziej że Kościół w Polsce wciąż jest postrzegany za granicą jako wspólnota żywej wiary. – Młodzi w diecezjach bardzo się tym przejmują i poprzez swoje przygotowania duchowe chcą jak najlepiej dzielić się wiarą z pielgrzymami, którzy do nich przyjadą. Ilu młodych, tyle pomysłów jak włączyć się w ŚDM, a zarazem szansa, żeby odkryli swoje miejsce w Kościele. Dni w Diecezjach będą owocem tego ożywienia pastoralnego, które w tej chwili dzieje się w Kościele w Polsce.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.