CCEE: dialog z islamem imperatywem naszej wiary
16 maja 2015 | 11:22 | pb (KAI/CCEE) / br Ⓒ Ⓟ
Dialog chrześcijańsko-muzułmański jest nie tylko konieczny dla zaprowadzenia pokoju, ale jest imperatywem naszej wiary – napisali biskupi i delegaci konferencji episkopatów państw Europy ds. kontaktów z islamem w przesłaniu przyjętym zakończenie swego spotkania, jakie odbyło się w dniach 13-15 maja w Saint-Maurice w Szwajcarii. Zorganizowała je Rada Konferencji Biskupich Europy (CCEE).
Wydane w 50. rocznicę deklaracji o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich „Nostra aetate” Soboru Watykańskiego II przesłanie wskazuje, że islam ma bogatą i różnorodną tradycję i prądy myślowe. Obecnie jednak – jak wszystkim religiom – grozi mu radykalizacja. Do jej przezwyciężenia potrzebna jest wolność religijna z jej podstawą w postaci wolności sumienia.
Ważną rolę odgrywa także edukacja wzmacniająca tożsamość religijną, ale szanująca przekonania religijne innych ludzi. Pomaga to również w tworzeniu więzi solidarności z osobami zmarginalizowanymi, prześladowanymi, ofiarami radykalizacji, niezależnie od wyznawanej wiary.
Uczestnicy spotkania chcą odnowić i pogłębić swe zaangażowanie w dialog z muzułmanami zarówno na płaszczyźnie intelektualno-akademickiej, jak i w życiu codziennym. Wymaga to głębokiej refleksji teologicznej o wierze i życiu chrześcijańskim w świetle wyzwań, jakie – tak przed chrześcijaństwem, jak i przed islamem – stawiają sekularyzacja i ruchy populistyczne.
– Prawdziwy dialog domaga się od naszych wspólnot, by były żywymi świadkami słowa Bożego, wspólnotami modlitwy i przyjmowania „obcych”, którzy żyją pośród nas. Jubileusz Miłosierdzia stanowi jedyną w swoim rodzaju okazję, by pokazać, że można żyć razem i podzielać te same dążenia. Miłosierdzie robi miejsce dla różnorodności i akceptacji drugiego człowieka – głosi przesłanie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.