Kard. Koch na uroczystościach 100. rocznicy ludobójstwa Ormian
22 kwietnia 2015 | 11:57 | ts (KAI) / br Ⓒ Ⓟ
Kard. Kurt Koch będzie reprezentował Stolicę Apostolską na uroczystościach 100. rocznicy ludobójstwa Ormian. Odbędą się one 23 i 24 kwietnia w stolicy Armenii – Erewaniu. Jak poinformowano w Watykanie, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan uda się 23 kwietnia do Erewania, a stamtąd do odległego o 20 kilometrów Eczmiadzyna, siedziby ormiańskiego katolikosa Garegina II.
Patriarcha Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego uczestniczył 12 kwietnia w Mszy św., którą za ofiary ludobójstwa sprawował w bazylice św. Piotra w Watykanie papież Franciszek.
Uroczystości rocznicowe w “ormiańskim Watykanie” rozpoczną się 23 kwietnia wieczorną liturgią wigilii o godz. 21.30, w której uczestniczyć będą przedstawiciele ekumenizmu: obok kard. Kocha będą to rosyjsko-prawosławny patriarcha Cyryl I z Moskwy i patriarcha Koptów Teodor II z Kairu. Następnego dnia, 23 kwietnia, w katedrze w Eczmiadzynie odbędzie się ceremonia kanonizacji 1,5 miliona zamordowanych Ormian. Obrzędowi przewodniczyć będzie zwierzchnik Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego Garegin II. Obecni będą niemal wszyscy biskupi tego Kościoła, wielu duchownych oraz wierni z całego świata. Będzie to pierwsza od XVII wieku kanonizacja w Ormiańskim Kościele Apostolskim. 24 kwietnia będzie obchodzony w tym Kościele jako dzień pamięci męczenników.
Uroczystość beatyfikacji rozpocznie się o godz. 16.00, a zakończy o 19.15, co symbolicznie nawiązuje do 1915 roku. O tej godzinie, na znak pamięci o ofiarach ludobójstwa, zabrzmią dzwony we wszystkich świątyniach ormiańskich na całym świecie. Po chwili ciszy zostanie odmówiona modlitwa Ojcze Nasz.
Okolicznościowe uroczystości upamiętniające ofiary ludobójstwa Ormian odbywają się na całym świecie. Symboliczną datą tych obchodów jest 24 kwietnia 1915, gdy funkcjonariusze tajnej policji tureckiej w Konstantynopolu aresztowali mieszkającą tam elitę ormiańską: polityków, ludzi kultury i nauki, dziennikarzy, przemysłowców i duchownych. Wywieziono ich następnie do Anatolii, gdzie większość z nich zginęła. W 1915 roku i w latach następnych nowe władze Turcji (młodoturcy) systematycznie mordowały Ormian, a także inne mniejszości chrześcijańskie: Greków, Asyryjczyków i innych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.