Toruń: diecezjalne uroczystości ku czci Bożego Miłosierdzia
12 kwietnia 2015 | 21:23 | xpb Ⓒ Ⓟ
W Niedzielę Miłosierdzia Bożego tłumy mieszkańców Torunia uczestniczyły w Mszy św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Suskiego w diecezjalnym sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Toruniu. Uroczystości połączone były z jubileuszem 25-lecia istnienia parafii.
Uroczystości rozpoczęły się koncertem i prezentacją dzieł miłosierdzia podejmowanych przez sanktuarium. O godz. 15 wierni uczestniczyli w koronce do Bożego Miłosierdzia. Po niej bp Suski poświęcił nowe drzwi do kościoła, tzw. Bramę Miłosierdzia i rozpoczęła się Msza św. koncelebrowana przez kilkudziesięciu kapłanów z całej diecezji. Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Suski, a homilię wygłosił bp Józef Szamocki.
W słowie powitania kustosz sanktuarium ks. prał. Stanisław Majewski wyraził wdzięczność Bogu za to, że przed 25 laty przez posługę ostatniego biskupa chełmińskiego Mariana Przykuckiego powołał do istnienia parafię pw. Miłosierdzia Bożego, która dziś jest szczególnym miejscem kultu dla całej diecezji.
W homilii bp Szamocki powiedział, że Sanktuarium Bożego miłosierdzia nie jest tylko miejscem kultu i teoretycznych rozważań na temat miłosiernej miłości Boga, ale jest także miejscem czynienia miłosierdzia i dzięki temu, z tego miejsca bije źródło żywej wiary.
– Dziś, w tym miejscu możemy dotknąć Chrystusa, który staje pomiędzy nami jak w wieczerniku. Wówczas pokazywał uczniom swoje rany, a dziś ukazuje nam siebie w Eucharystii, spowiedzi, wspólnej modlitwie i dziełach miłosierdzia – mówił hierarcha. Bp Szamocki zaznaczył, że dar miłosierdzia, który otrzymujemy od Boga zobowiązuje każdego z nas. – Czyniąc dobro, zwłaszcza najbardziej potrzebującym, najmniejszym okazujemy serce samemu Jezusowi – mówił bp Szamocki.
Wiele jest chorób, które trawią człowieka, wśród nich są choroby duchowe. Wielu jest naszych braci i sióstr, którzy stoją z boku i nie potrafią uwierzyć. Chrześcijaństwo wyniszczone na zachodzie przez sekularyzację, a na wschodzie przez totalitaryzm staje się swoistą diasporą. Dlatego nie możemy, jako uczniowie Chrystusa zamknąć się w sobie, jak Apostołowie w wieczerniku, ale mamy być świadkami Jego miłosierdzia. – Iskra wyszła z Łagiewnik, a Bóg bogaty w miłosierdzie chce, by ten płomień rozszedł się na cały świat. Bądźmy więc apostołami. Dajmy się prowadzić Jezusowi i szukać razem z Nim zagubionych – zakończył bp Szamocki.
Na zakończenie liturgii głos zabrali marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki i prezydent Torunia Michał Zaleski. Marszałek Całbecki nawiązał w swoim wystąpieniu do pierwszych chwil powstania parafii, w których uczestniczył osobiście. Podkreślił także dzieła miłosierdzia podejmowane przez sanktuarium m.in. dom pomocy i opieki nad chorymi i starszymi „Samarytanin”. – Miłosierdzie jest nadzieją dla każdego z nas, na nim powinniśmy opierać nasze życie – mówił marszałek Całbecki dziękując za to, że możemy tutaj doświadczać mocy Bożego miłosierdzia.
Prezydent Zaleski podkreślił, że na tle historii Torunia, w której parafie istnieją już 700 lat, parafia pw. Miłosierdzia Bożego jest wyjątkowo młodzieńcza. – Nie wypada życzyć dzisiaj stu lat, trzeba życzyć plurimos annos. Niech ta parafia rozwija się przez wiele lat, niech każdy kto tu przychodzi doświadcza miłosierdzia Bożego przez orędownictwo św. s. Faustyny – powiedział prezydent.
Przed błogosławieństwem bp Andrzej Suski nawiązał do ogłoszonego przez papieża Franciszka Roku Jubileuszowego – Roku Miłosierdzia, który rozpocznie się 8 grudnia br. pod hasłem „Miłosierni jak Ojciec”. Bp Suski ogłosił, że w diecezji toruńskiej na czas trwania Roku Miłosierdzia zostaną otworzone „Drzwi Święte” – jedne w katedrze i nowo poświęcona Brama Miłosierdzia w diecezjalnym sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Toruniu.
Następnie biskup toruński uhonorował jedenastu parafian medalem „Zasłużony dla diecezji toruńskiej”. Po błogosławieństwie poświęcono pamiątkową tablicę i zasadzono dęby poświęcone przez św. Jana Pawła II.
13 kwietnia o godz. 18.30 w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Toruniu odbędzie się sympozjum z okazji 25-lecia istnienia parafii.
Uroczystość transmitowana była przez Radio Maryja i TV Trwam.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.