Bp Jamrozek: czystość serca nie cieszy się popularnością
29 marca 2015 | 12:27 | pab Ⓒ Ⓟ
– Czystość serca nie cieszy się nigdy popularnością – mówił bp Stanisław Jamrozek podczas Mszy św. na zakończenie Spotkania Młodych Archidiecezji Przemyskiej (SMAP) w Brzozowie. Jego hasło brzmiało „Błogosławieni czystego serca”.
Punktem kulminacyjnym SMAP-u była procesja z palmami i Msza św. na Rynku pod przewodnictwem abp. Józefa Michalika. Homilię wygłosił biskup pomocniczy Stanisław Jamrozek. Stwierdził on, że słowa zawarte w błogosławieństwach są prawdziwie rewolucyjne, bo przekraczają świat ludzkich pragnień i sposób myślenia. – Dlatego ktoś, kto żyje błogosławieństwami, idzie pod prąd. Nie idzie z prądem tego świata, przeciwnie: idzie za Jezusem, który te słowa do niego kieruje – mówił.
Hierarcha wskazywał, że czyste serce ma ten, kto wszystko rozpatruje według kryteriów Bożych. Z kolei serce nieczyste cechują wyrachowanie i egoizm. Zachęcał do częstej spowiedzi, ponieważ grzech ciężki zamyka człowieka na Pana Boga i „przyćmiewa właściwe widzenie rzeczywistości Bożej”. – Kiedy potrafimy zwalczyć grzechy ciężkie, coraz bardziej Pan będzie przenikał nas swoim światłem – powiedział kaznodzieja.
Bp Jamrozek zwrócił uwagę, że w świecie czystość serca nie cieszy się popularnością. – W świecie, który wartość absolutną nadaje rzeczom względnym i usprawiedliwia każdy środek do ich zdobycia, czystość serca nie cieszy się nigdy popularnością. Jeśli jednak będę o nią się troszczył, doświadczę ogromnej Bożej radości. Jeśli jednak bym zrezygnował ze zdobycia tej czystości, to narażam się na utratę tego wszystkiego, co Pan Bóg dla mnie przygotowuje – przestrzegał kaznodzieja.
Msza św. na brzozowskim Rynku zakończyła trwające od piątku Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej. Eucharystia zgromadziła nie tylko uczestników SMAP-u, których przyjechało ponad 4,5 tys., ale również kilkutysięczną rzeszę mieszkańców.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.