Dzień skupienia dziennikarzy
28 marca 2015 | 13:53 | ksas Ⓒ Ⓟ
„Media, ludzie mediów, potrzebują pewnego minimum prawdy i dobra, które nie podlega manipulacji” – powiedział dziś metropolita katowicki abp Wiktor Skworc 28 marca br. do dziennikarzy, którzy wzięli udział w dorocznym wielkopostnym dniu skupienia dla pracowników mass mediów. Spotkanie odbyło się w auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
W programie spotkania, które prowadził duszpasterz dziennikarzy ks. Arkadiusz Wuwer, znalazła się konferencja wygłoszona przez ks. Grzegorza Strzelczyka, sekretarza II Synodu Archidiecezji Katowickiej, rozważania Drogi Krzyżowej i adoracja krzyża.
Ks. Strzelczyk swoje wystąpienie poświęcił kwestii synodalności w Kościele, relacji między wiarą w Kościół a tym, co jest w nim doświadczalne. Szczególny nacisk położył na zagadnienie działania Ducha Świętego w Kościele, wskazując, że kontynuuje On misję Jezusa Chrystusa. „W Kościele nie chodzi o to, aby większość miała rację, ale żeby Duch Święty miał rację” – podkreślił ks. Strzelczyk.
Rozważania Drogi Krzyżowej, prowadzone z punktu widzenia dziennikarza, oparte były na tekstach ks. Jacka Stryczka.
Abp Wiktor Skworc podziękował zebranym pracownikom mediów nie tylko za ich obecność, ale również za „multiplikowanie dobrych informacji”. Odpowiadając na pytanie o celowość organizowania dni skupienia dla dziennikarzy stwierdził, że jest to czas zatrzymania w biegu, zadawania ważnych pytań: „Po co to wszystko? Dokąd idziemy? Skąd jesteśmy?”. Parafrazując słowa kard. Josepha Ratzingera powiedział: „Media, ludzie mediów, potrzebują pewnego minimum prawdy i dobra, które nie podlega manipulacji”.
Zaznaczył, że na straży tego minimum stoi ludzkie sumienie i życzył zebranym dziennikarzom, aby przestrzenie prawdy i dobra się w nich rozszerzały nie tylko ich własnym wysiłkiem, ale przede wszystkim łaską Jezusa Chrystusa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.