Anglikańsko-katolicki pogrzeb Ryszarda III
27 marca 2015 | 10:17 | kg (KAI/RV) / br Ⓒ Ⓟ
W anglikańskiej katedrze w Leicester odbył się 26 marca powtórny pogrzeb króla Anglii Ryszarda III, który zginął w 1485 r. w bitwie pod Bosworth. Pochowano go w miejscowym klasztorze franciszkanów, zburzonym w czasie reformacji. Miejsce jego pochówku popadło w zapomnienie i było nieznane przez kilka stuleci. Archeolodzy odkryli je przed trzema laty.
Uroczystości pogrzebowe miały charakter ekumeniczny, anglikańsko-katolicki, ponieważ Ryszard III był królem katolickim. Homilię wygłosił katolicki prymas Anglii i Walii kard. Vincent Nichols. W ubiegłą niedzielę 22 bm. odprawił on również nad trumną króla katolicką liturgię brewiarzową.
„W tamtym czasie Anglia była oczywiście krajem katolickim i wiara katolicka była głęboko zakorzeniona wśród mieszkańców. Również sam król Ryszard III był człowiekiem wierzącym” – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Nichols. Oświadczył, że abp Justin Welby przywiózł na pogrzeb króla jego osobisty brewiarz, modlitewnik. „Znajdują się w nim notatki napisane przez samego króla. Wiemy więc, że modlił się tą książką i medytował nad tymi modlitwami. Dlatego, kiedy sprawowałem kompletę nad trumną króla, mogłem powiedzieć, że Ryszard dobrze znał tę modlitwę” – dodał arcybiskup Westminsteru.
Ryszard III (1452-85) – najmłodszy syn Ryszarda Plantageneta, 3. księcia Yorku, i Cecylii Neville, córki 1. hrabiego Westmorlandu oraz Młodszy brat króla Edwarda IV – był królem Anglii od 6 lipca 1483 (data koronacji). Oskarżano go o zamordowanie w londyńskiej Wieży (Tower) króla Edwarda V i jego młodszego brata, Ryszarda, a także o przywłaszczenie sobie korony. Zginął 22 sierpnia 1485 pod Bosworth, w przegranej bitwie z wojskami Henryka Tudora, pretendenta do tronu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.