Bp Szkudło w Dzień Świętości Życia: przed kobietą, która nosi w sobie nowe życie, trzeba uklęknąć
26 marca 2015 | 09:12 | hy Ⓒ Ⓟ
Dzisiaj wybrzmiewają te fundamentalne słowa na nowo, że ludzkie życie jest święte, że musimy umieć stanąć w jego obronie, że musimy potrafić się nad nim pochylić i je uszanować! – mówił bp Marek Szkudło w uroczystość Zwiastowania Pańskiego w sanktuarium Matki Bożej Boguckiej w Katowicach, gdzie przewodniczył uroczystej Eucharystii oraz modlitwie duchowej adopcji kilkudziesięciu osób.
Przypadająca 25 marca Uroczystość Zwiastowania Pańskiego obchodzona jest również w Kościele w Polsce jako Dzień Świętości Życia. Z tej okazji w powstałym w zeszłym roku Archidiecezjalnym Centrum Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego w Katowicach Bogucicach, biskup Marek Szkudło odprawił uroczystą Mszę św, przewodniczył duchowej adopcji kilkudziesięciu osób oraz pobłogosławił kilkanaście małżeństw spodziewających się potomstwa.
– Pamiętam jeszcze z czasów seminarium rozważania kardynała Karola Wojtyły, gdy to w Boże Ciało przy jednej ze stacji powiedział: „Przed kobietą, która nosi w sobie nowe życie, trzeba uklęknąć” – wspominał bp Szkudło i dodał – Powtarzam te słowa akurat dzisiejszego dnia, bo właśnie dzisiaj obchodzimy uroczystość, gdy pewna szczególna kobieta przez swoje „Tak” przyjęła do serca Syna Bożego. W Niej poczęło się nowe życie, które, jak słyszeliśmy, jest święte. Dzisiaj wybrzmiewają te fundamentalne słowa na nowo, że ludzkie życie jest święte – podkreślił biskup.
Od piątej niedzieli Wielkiego Postu w bogucickim sanktuarium odbywają się rekolekcje wielkopostne, które prowadził ks. Szymon Kiera. To on wygłosił kazanie. Opowiedział historię, która miała miejsce w Chorzowie 65 lat temu. Pewne małżeństwo spodziewając się drugiego dziecka otrzymało straszną diagnozę od lekarza: dziecko prawdopodobnie urodzi się chore, co więcej utrzymanie tej ciąży miało stanowić spore zagrożenie dla życia matki. Sugestia lekarza była więc jednoznaczna, najlepiej tę ciążę przerwać. Rodzice postanowili zaufać Bogu i pozwolić przyjść na świat ich drugiemu dziecku. Jak się okazało, dziecko było całe i zdrowe, matce również nic się nie stało.
Ks. Kiera stwierdził, że tego typu przypadków są tysiące, jednak dla niego ten jest szczególny, bo wspomnianym dzieckiem jest jego matka: – Gdyby nie tamta odważna decyzja sprzed sześćdziesięciu pięciu lat, nie byłoby mnie dzisiaj tutaj razem z wami. Dla mnie, ten wybór dziadków jest błogosławieństwem życia! – podkreślił kaznodzieja.
Dzień Świętości Życia został ustanowiony w Kościele w Polsce w 1998 roku, jako odpowiedź na prośbę Jana Pawła II, wyrażoną w encyklice „Evangelium Vitae”, ogłoszonej 25 marca 1995 roku. Obchody Dnia Świętości Życia są impulsem do inicjowania i przypominania akcji na rzecz najbardziej bezbronnych – dzieci nienarodzonych.
Dzieło duchowej adopcji powstało po objawieniach w Fatimie, stając się odpowiedzią na wezwanie Matki Bożej do modlitwy różańcowej, pokuty i zadośćuczynienia za grzechy. W Polsce duchowa adopcja znana jest od 1987 roku. Liczne świadectwa przekonują, że dzieło skutecznie leczy głębokie zranienia wewnętrzne spowodowane grzechem aborcji, a także pomaga ludziom młodym odkrywać radość odpowiedzialnego rodzicielstwa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.