ŚRK na Ukrainie
24 marca 2015 | 08:30 | ts (KAI) / br Ⓒ Ⓟ
Światowa Rada Kościołów jest przekonana, że Kościoły na Ukrainie mogą odgrywać „wiodącą rolę” w pokonaniu „powodujących konflikt nacjonalizmów”.
Wynika to z komunikatu ogłoszonego w Genewie po wizycie jej delegacji w Kijowie i Donbasie.
W ubiegłym tygodniu delegacja ŚRK prowadziła tam rozmowy w czołowymi przedstawicielami Kościołów i życia politycznego.
Członkowie delegacji ŚRK usłyszeli różne wersje na temat przyczyn konfliktu oraz konkretnych doświadczeń Kościołów. Jednocześnie wyrażono oczekiwanie, że ruch ekumeniczny poinformuje wspólnotę międzynarodową o sytuacji na Ukrainie, opowie się za większym zaangażowaniem humanitarnym dla cierpiącej ludności i silniej będzie wspierał starania Kościołów ukraińskich na rzecz sprawiedliwości i pokoju. „Światowa Rada Kościołów ze swej strony będzie się starała znaleźć sposoby towarzyszenia Kościołom Ukrainy i narodowi ukraińskiemu w pielgrzymce sprawiedliwości i pokoju” – głosi komunikat końcowy.
W skład 10-osobowej delegacji ŚRK pod kierownictwem jej sekretarza generalnego, pastora Olava Fykse Tveita, weszli m.in. metropolita Gennadios (Sassima) z Patriarchatu Konstantynopola, ks. Michael Gundajew z Patriarchatu Moskiewskiego, anglikański biskup z Wielkiej Brytyanii Christopher Hill (przewodniczący Konferencji Kościołów Europejskich – KEK), delegat Kościoła prezbiteriańskiego w USA ds. Międzynarodowych, Catherine Gordon oraz emerytowany biskup Kościoła Luterańskiego Szwecji, Anders Wejryd.
Członkowie delegacji spotkali się z przedstawicielami Kościołów, odwiedzili centrum uchodźców w Kijowie, a także w okolicach Lisiczańska w Donbasie zapoznali się z rozmiarem zniszczeń, jakie spowodowały walki toczone w ostatnich miesiącach. W oparciu o swoje wrażenia członkowie delegacji ŚRK podkreślili potrzebę możliwie najszybszego zakończenia konfliktu, aby „uniknąć jeszcze większych strat w ludziach”. Ich zdaniem, potrzebna jest także o wiele większa niż dotychczas pomoc humanitarna.
– W dokumencie podsumowującym wizytę na Ukrainie wyraźnie widoczne są dwa “spojrzenia” – uważa wiedeńska fundacja ekumeniczna Pro Oriente. Z jednego z nich wynika, że Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego ( UOK-MP) odgrywa „centralną rolę” w poszukiwaniu pokoju, jedności i pojednania, z drugiego natomiast, że Wszechukraińska Rada Kościołów i Organizacji Religijnych może skutecznie wspierać poszukiwanie sprawiedliwego i trwałego pokoju.
Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego jest jedynym Kościołem Ukrainy będącym członkiem Światowej Rady Kościołów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.