Początek obchodów 200-lecia urodzin autora hymnu narodowego Ukrainy
01 marca 2015 | 16:59 | kcz (KAI Lwów) Ⓒ Ⓟ
W Jaworniku Ruskim (podkarpackie), rodzinnej wsi autora muzyki hymnu narodowego Ukrainy „Szcze ne wmerła Ukrajina” („Jeszcze nie umarła Ukraina”), greckokatolickiego ks. Mychajła Werbickiego, rozpoczęto 28 lutego obchody w Polsce i na Ukrainie 200-lecia jego urodzin i 150-lecia pierwszego publicznego wykonania tego utworu w Przemyślu. Uroczystości w nieczynnej cerkwi przewodniczył biskup pomocniczy greckokatolickiej archidiecezji przemysko-warszawskiej Eugeniusz Popowicz.
Do Ukraińców z Przemyśla i Sanoka dołączyło ok. 300 pielgrzymów ze Lwowa, Tarnopola oraz innych miast Ukrainy, zorganizowanych przez Towarzystwo „Nadsanie”, organizację społeczno-kulturalną ukraińskich wysiedleńców z powojennej Polski do ZSRR. Obecni byli też przedstawiciele władz ukraińskich z obwodu lwowskiego. Podczas Mszy św. śpiewał Chór „Nadsanie” ze Lwowa.
W homilii bp Popowicz powiedział, że ks. Werbicki, który prowadził swoje życie w bardzo skromnych warunkach wiejskiego proboszcza, był jednym z proroków narodu ukraińskiego. Wezwał Ukraińców, by uczyli się od sąsiedniego narodu polskiego jak używać daru wolności i budować swoje państwo.
Po zakończeniu Mszy św. bp Popowicz poświęcił tablicę z tekstem w trzech językach – ukraińskim, polskim i angielskim ku czci ks. Werbickiego, która będzie przypominać, że urodził się on w Jaworniku Ruskim i został ochrzczony w tej cerkwi. Po uzgodnieniu wszystkich formalności społeczność ukraińska z Przemyśla chce umieścić tę tablicę na dzwonnicy przed cerkwią.
Bp Popowicz złożył też podziękowanie za udział w modlitwie rzymskokatolickiemu ks. Stanisławowi Kotowi, dziekanowi dekanatu Bircza. Prosił go o przekazanie podziękowania grekokatolików dla abp. Józefa Michalika. Zaznaczył, że łaciński metropolita przemyski zawsze bardzo życzliwie odnosi się do ich próśb. „I mamy nadzieję, że nasze wspólne relacje i w przyszłości będą się układały tylko pozytywnie. Innej drogi nie ma przed nami” – podkreślił.
Ks. Kot powiedział KAI, że choć cerkiew w Jaworniku Ruskim przez pewien czas była używana przez łacinników, to w środku świątyni zachował się ikonostas, ikony wschodnie oraz napisy w języku cerkiewnosłowiańskim i ukraińskim. – Obecnie w tej świątyni nie jest sprawowana liturgia i troszeczkę ona niszczeje – przyznał duchowny, dodając, że katolicy obrządku łacińskiego korzystają z wybudowanego w tej miejscowości nowego kościoła.
Główne uroczystości obchodów 200-lecia urodzin ks. Mychajła Werbickiego i 150-lecia pierwszego publicznego wykonania hymnu ukraińskiego odbędą się 4 marca w Młynach i w Przemyślu z udziałem hierarchów Kościoła i najwyższych władz Polski i Ukrainy.
Mychajło Werbicki (4 marca 1815 – 7 grudnia 1870) urodził się w Jaworniku Ruskim, a pracował w Przemyślu. Był nauczycielem, dyrygentem, napisał wiele utworów świeckich i duchowych. Zmarł w Młynach, gdzie był proboszczem. Na jego mogile pozostał niewielki nagrobek kamienny, postawiony w 1938 r. Kaplicę-panteon nad jego grobem wzniesiono w 2005 r. Po przesiedleniu Ukraińców do Związku Radzieckiego w powojennych Młynach mieszka obecnie jedna rodzina grekokatolików.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.