Warszawa: bp Guzdek u pacjentów Wojskowego Instytutu Medycznego
11 lutego 2015 | 19:57 | kos Ⓒ Ⓟ
Biskup Józef Guzdek, biskup polowy Wojska Polskiego sprawował w kaplicy św. Rafała Kalinowskiego w Wojskowym Instytucie Medycznym (WIM) Mszę św. z okazji przypadającego dziś XXIII Światowego Dnia Chorego. Podczas Eucharystii udzielił pacjentom wojskowego szpitala sakramentu namaszczenia chorych.
Kaplicę szpitala „na Szaserów", jak często określany jest Wojskowy Instytut Medyczny, szczelnie wypełnili chorzy oraz pracownicy placówki. Zebranych przywitał ks. ppłk Mirosław Biernacki, koordynujący posługę kapelanów w szpitalu. Poprosił w imieniu zebranych o Mszę św. w intencji chorych i cierpiących, a także kadry, lekarzy, pielęgniarek i pracowników instytutu.
W homilii bp Guzdek podkreślił, że Światowy Dzień Chorego został ustanowiony, aby przypomnieć o wielkiej rzeszy ludzi chorych i cierpiących oraz tych, którzy na wzór dobrego Samarytanina zabiegają o ich zdrowie i życie. Zachęcił, aby Światowy Dzień Chorego był również okazją do pogłębionej refleksji i pytania o sens ludzkiej egzystencji. – Spotkanie z chorymi lub osobiste doświadczenie choroby jest okazją, aby uświadomić sobie kruchość ludzkiego zdrowia i życia. Mobilizuje także do stawiania sobie wielu pytań: Czy jestem wierny Bogu i ewangelicznym wartościom? Czy nie ograniczałem horyzontów swoich zainteresowań do doczesności? Czy planując i dokonując istotnych wyborów w swoim życiu mam zawsze na uwadze ostateczne spotkanie ze Zmartwychwstałym? Czy pamiętam o tym, co tak pięknie wyraził nasz narodowy wieszcz Cyprian Kamil Norwid: „Z rzeczy świata tego zostaną tylko dwie, Dwie tylko: poezja i dobroć… i nic więcej” – pytał bp Guzdek.
Zdaniem ordynariusza wojskowego moment choroby lub spotkania z chorymi i cierpiącymi to czas, aby zastanowić się nad fundamentalnymi pytaniami, które dotyczą ostatecznego sensu naszego życia.
Wyraził wdzięczność kadrze naukowej i medycznej szpitala, pielęgniarkom, pracownikom oraz kapelanom za ich posługę na rzecz chorych. – Dziękuję za to, że w tym miejscu z pełnym oddaniem i poświęceniem wypełniacie swoje zawodowe powołanie. Wasza praca przynosi wspaniałe owoce – podkreślił.
Po homilii bp Guzdek udzielił sakramentu chorych licznie zebranym pacjentom. Mszę św. koncelebrowali kapelani WIM ks. ppłk Mirosław Biernacki i ks. płk Andrzej Jakubiak oraz sekretarz biskupa polowego, ks. kpt. Maciej Śliwa. Śpiew animowały siostry ze Zgromadzenia Sióstr Męki Pana Naszego Jezusa Chrystusa (pasjonistki).
Za sprawowaną Eucharystię biskupowi polowemu podziękował gen. bryg. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM. – Nasz wielki Polak w encyklice Fides et ratio powiedział, że wiara i rozum są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy. Dziękujemy za słowa wiary i miłości, będące fundamentem tego byśmy byli jeszcze lepszymi lekarzami, pacjentami, ludźmi – powiedział.
Przed Mszą św. bp Guzdek odwiedził pacjentów WIM. Spotkał się m. in. z dziećmi w Klinice Pediatrii i Nefrologii, od których otrzymał laurki oraz wykonane z kolorowego papieru kwiaty. Sam obdarował wszystkie dzieci pluszowymi maskotkami życząc im zdrowia i jak najszybszego powrotu do rodzinnych domów. Ponadto rozmawiał z pacjentami Kliniki Rehabilitacji oraz Kardiochirurgii oraz udzielił im pasterskiego błogosławieństwa. Spotkanym pacjentom, lekarzom, pielęgniarkom i pracownikom WIM kapelan szpitala wręczał pamiątkowe obrazki związane z XXIII Światowym Dniem Chorego.
Światowy Dzień Chorego został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II 13 maja 1992 r. – w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 13. rocznicę zamachu na jego życie na placu św. Piotra w Rzymie. Był obchodzony co roku w jednym z sanktuariów maryjnych w różnych częściach świata.
Podczas Światowego Dnia Chorego w całym kraju odbywają się uroczyste Msze św., podczas których udzielany jest sakrament namaszczenia chorych. Wielu biskupów odwiedza chorych w szpitalach i domach opieki.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.