Koszalin: stęsknieni za Bogiem – obchody Dnia Życia Konsekrowanego
03 lutego 2015 | 09:27 | xwp Ⓒ Ⓟ
Ponad 100 przedstawicieli różnych zgromadzeń zakonnych męskich i żeńskich zgromadziło się 2 lutego w koszalińskiej katedrze na diecezjalnych obchodach Światowego Dnia Życia Konsekrowanego. – Dziękujemy Bogu, że takie osoby żyją pośród nas i że przez swoje poświęcenie Bogu, podsycają naszą tęsknotę za Nim – powiedział bp Paweł Cieślik, który przewodniczył liturgii.
We wstępie do Mszy św., bp Paweł Cieślik nawiązał do sceny ofiarowania Pana Jezusa w świątyni jerozolimskiej. Hierarcha wskazał na motyw tęsknoty Izraela za Bogiem, którego wyrazem był m.in. okrzyk radości starca Samuela. – Podobnie i my, niosąc w sercach tęsknotę za Bogiem, przyszliśmy do świątyni, aby spotkać Chrystusa. Przyszli tu dziś także nasi bracia i siostry, których tęsknota za Bogiem poprowadziła do oddania Bogu całego życia i do naśladowania Go w Jego czystości, ubóstwie i posłuszeństwie. Dziękujemy Bogu, że żyją pośród nas oraz że przez swoje poświęcenie Bogu, podsycają naszą tęsknotę za Nim – mówił bp Cieślik.
Hierarcha nawiązał też do obchodzonej w tym roku 500. rocznicy urodzin św. Teresy z Avili. – Niezwykle mocno wybrzmiewa w tym roku jej zawołanie: "Bóg sam wystarczy". Człowiek przecież pragnie Boga i tęskni za Bogiem, stanowiącym odwieczne centrum jego życia. Zostało to zakodowane w ludzkiej naturze, a szczególnie zauważamy to w osobach życia konsekrowanego.
Homilię podczas Mszy św. w katedrze wygłosił ks. Janusz Zdolski, salezjanin z parafii pw. Świętej Rodziny w Pile. Podkreślając różnorodność form życia zakonnego duchowny powiedział: – Jedni są ukryci za klauzurą, w modlitwie i pracy żyją tylko dla Pana. Odpowiedzieli na Jego wezwanie, wybrali Go na swego jedynego Przewodnika i Mistrza. Inni służą Bogu pracując w parafiach, szkołach, w domach opieki, ochronkach, przedszkolach, na stacjach pomocy, warsztatach terapeutycznych, gotowi, by wyjść naprzeciw każdego człowieka. Wędrują za Chrystusem drogą rad ewangelicznych: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Niezmiennie przy Chrystusie i przy człowieku, w postawie służby i gotowości.
Kaznodzieja nawiązał też do słów papieża Franciszka z listopada 2013 roku, który zapowiadając Rok Życia Konsekrowanego powiedział: "W tym roku pragniemy uznać i wyznać nasze słabości, pragniemy też z mocą pokazać światu ile wśród nas jest świętości i żywotności. Jak wiele jest świętości ukrytej w naszych domach, klasztorach, ale przez to nie mniej owocnej, która sprawia, że konsekrowani są żywymi ikonami Boga po trzykroć Świętego".
Ks. Zdolski stwierdził, że Rok Życia Konsekrowanego jest dobrą okazją do zrobienia zakonnego rachunku sumienia. Jak zauważył, trzeba umieć przyznać się do słabości, jednak główny akcent należy położyć na uwidocznieniu tego, co jest wyrazem świętości rodzin zakonnych. Jak stwierdził, zło rzeczywiście istnieje, ale to dobro jest prawdziwie pociągające. – Mamy takie wydarzenia, perły, które mówią o tym, że nasze rodziny zakonne tętnią życiem, że bije z nich blask, że są w nich tacy, którzy całym sercem oddali się Jezusowi Chrystusowi na służbę. I są jej wierni – zauważył kapłan podając jako przykład założyciela swojego zgromadzenia, św. Jana Bosko.
Po homilii zgromadzone w katedrze osoby konsekrowane odnowiły swoje śluby zakonne i prosiły o dary Ducha Świętego. Po Eucharystii uczestnicy uroczystości spotkali się w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym na wspólnym posiłku, rozmowie oraz prezentacji multimedialnej nt. zgromadzeń zakonnych w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.
W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej jest 11 zgromadzeń męskich: 10 kleryckich, czyli takich, w których są kapłani, i jedno Zgromadzenie Braci Szkół Chrześcijańskich, w którym zakonnicy nie przyjmują święceń. Są też mieszkający na Górze Polanowskiej franciszkańscy pustelnicy, którzy jednak nie stanowią oddzielnego zgromadzenia, tylko należą do franciszkanów konwentualnych. W sumie w diecezji żyje ponad 140 zakonników.
Zgromadzeń żeńskich, które mają swoje placówki w diecezji, jest 25, w tym dwa klauzurowe (klaryski i karmelitanki bose) i jedno greckokatolickie. Siostry żyją także w Szensztackim Instytucie Życia Konsekrowanego oraz stowarzyszeniu wiernych świeckich, którym formalnie jest Wspólnota Dzieci Łaski Bożej – powszechnie znana jako Siostry z Lipia. Jest to zgromadzenie bezhabitowe. Jest również 5 kobiet, które zdecydowały się oddać życie Bogu, wstępując do stanu dziewic konsekrowanych oraz jedna konsekrowana wdowa. W sumie w diecezji jest ponad 250 konsekrowanych kobiet.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.