Bydgoszcz: modlitwa w Dniu Życia Konsekrowanego
02 lutego 2015 | 18:32 | jm Ⓒ Ⓟ
Czy dzisiaj potrafimy uczynić coś z czystej miłości, z czystej idei, dla Pana Boga? – pytał bp Jan Tyrawa. Ordynariusz diecezji bydgoskiej przewodniczył w tamtejszej katedrze Eucharystii w święto Ofiarowania Pańskiego, które jest zarazem Światowym Dniem Życia Konsekrowanego.
Bp Tyrawa zauważył, że jedną z dróg, poprzez którą realizuje się misja Kościoła, jest różnorodność oraz bogactwo charyzmatów, co wiąże się z wypełnianiem wezwania, aby iść i głosić. Jego zdaniem, wszystko rozpoczęło się od „wyjścia na pustynię”, które miało pomóc zgłębiać tajemnicę, tajemnicę człowieka i mądrość ewangeliczną. – Potem był kolejny etap, odkrycie tego, że Ewangelia nie jest tylko i wyłącznie ku pożytkowi prywatnemu. Trzeba było z tej pustyni wrócić i iść tam, gdzie Kościół w swojej strukturze administracyjnej jeszcze nie dotarł – powiedział.
Wśród męskich zgromadzeń zakonnych, które odegrały wielką rolę w misji Kościoła i ewangelizacji świata, budując tym samym cywilizację chrześcijańską, hierarcha wymienił m.in. dominikanów oraz franciszkanów. Następnie zwrócił uwagę na wiek XIX, okres rozwoju wspólnot żeńskich. – Ich powołanie wyrastało z potrzeby. Działo się to w czasach, kiedy Europa przeżywała kryzys społeczny, intelektualny i duchowy. Wówczas zgromadzenia wychodziły na ulicę, aby zająć się biedotą, wyrzuconą przez świat – dodał.
Duże znaczenie bp Tyrawa przypisał również wszystkim zakonom kontemplacyjnym. – To są wspólnoty, które nie wyszły na zewnątrz, a przetrwały i cieszą się dużą estymą – zaznaczył. Następnie wezwał osoby konsekrowane, aby powracały do źródła i budowały swoją przyszłość na trwałym fundamencie. Podkreślił, że mają być znakiem Królestwa Bożego na ziemi oraz realizacji słów Chrystusa „Pójdź za Mną”. Na zakończenie pasterz zachęcił do głębszej refleksji w ofiarowanym przez Kościół Roku Życia Konsekrowanego.
W modlitwie uczestniczyły osoby konsekrowane, duchowieństwo i wierni świeccy. Była ona dziękczynieniem za wszystkich, którzy na co dzień swoje życie poświęcają Bogu. – Świeccy, którzy na nas parzą – na zakonnika, siostrę zakonną – mają niejako zastanawiać się, dla kogo to czynimy. Więc zadaniem nas, osób konsekrowanych, jest na nowo wzywać ludzi obecnych czasów, aby podnieśli wzrok ku górze i nie pozwolili się przygnieść codzienności – powiedział diecezjalny referent ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego ks. Karol Hołubicki CM ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego á Paulo.
Referentka ds. życia konsekrowanego s. Marta Urszula Pankowska CSSE uważa, że święto Ofiarowania Pańskiego jest dla osób konsekrowanych przypomnieniem dnia, w którym ofiarowali swoje życie na służbę Bogu i ludziom. – Współczesny świat oczekuje od zakonników i sióstr zakonnych prawdziwego świadectwa życia w bliskości Pana Boga. Rzuca wyzwanie osobie konsekrowanej do bycia autentycznym przewodnikiem, wskazującym świeckim drogę do zbawienia – powiedziała elżbietanka.
Na terenie diecezji bydgoskiej działa trzynaście zakonów żeńskich i dziewięć męskich.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.