Bp Buzun: szczęściem osoby konsekrowanej jest przyjęcie Pana
02 lutego 2015 | 16:24 | ek Ⓒ Ⓟ
– Szczęściem osoby konsekrowanej jest przyjęcie Pana. To jest nasze powołanie, nasze zadanie życiowe na pierwszym miejscu – mówił biskup pomocniczy Łukasz Buzun do przedstawicieli żeńskich oraz męskich zakonów. W święto Ofiarowania Pańskiego w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu osoby konsekrowane zgromadziły się na Eucharystii, której przewodniczył biskup kaliski Edward Janiak.
Na początku Mszy św. biskup poświęcił zapalone świece, z którymi siostry i kapłani procesyjnie przeszli do nawy głównej kaliskiej katedry.
W homilii bp Łukasz Buzun wskazał, że osoby konsekrowane są posłańcami miłości Boga. – Bóg ofiaruje się w konsekracji każdemu z nas po to, żeby bardziej być w świecie. Miłość Boża nie może tam być uwięziona, zamknięta. Taka jest przecież natura miłości, chce iść dalej, dąży do tego, aby obdzielać sobą innych, przez to sama się pomnaża i wzrasta. Tym bardziej miłość Boża, która sama w sobie jest pełnią, ale jeśli będziemy ją usiłowali zatrzymywać dla siebie, delektować się nią, to automatycznie znika i pozostaje w człowieku jeszcze większa pustka – powiedział biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.
Podkreślił, że tajemnica Ofiarowania Pańskiego ciągle trwa i żyje mocą Ducha Świętego w Kościele. – Bóg ciągle ofiaruje się człowiekowi, wychodzi ku nam na różne sposoby: w sakramentach, swoim Słowie, natchnieniach, wspólnocie i wydarzeniach. Dlatego nie można pozostać obojętnym, ale trzeba poczuć się zobowiązanym do odwzajemnienia miłości – zaznaczył hierarcha.
Stwierdził, że szczęściem osoby konsekrowanej jest przyjęcie Pana. – To jest nasze powołanie, nasze zadanie życiowe na pierwszym miejscu. To jest też pierwsze i największe oczekiwanie serca. Miłość sprawia, że Bóg ofiaruje się cały, nie obdarza kogoś w sposób małoduszny, ale „mirą utrzęsioną i opływającą”, nie tylko na zasadzie pewnego założenia, rachunku ekonomicznego, jakiś idei, lecz cały i żywy, przychodzi do ciebie i do mnie – powiedział bp Buzun.
Zaznaczył, że podstawowym znakiem gotowości człowieka w odpowiedzi na ofiarowanie się Boga jest pokój. – Pokój rodzi się ze zgody, na to co otrzymujemy, rodzi się z wiary, że Bóg działa i to co mnie spotyka i w czym aktywnie chcę uczestniczyć, pochodzi z Jego dłoni. Jest to trudne i bolesne, krzyżuje nieraz moje oczekiwania, to jednak nie odbiera mi pokoju, ponieważ moje spojrzenie rozświetlane jest przez wiarę. Na głębinach mojej duszy panuje pokój, pomimo zewnętrznej burzy jaka może szaleć na powierzchni mojego życia – powiedział biskup.
Dodał, że osoby konsekrowane poprzez oddanie się sprawie Królestwa Bożego są przemieniani w Chrystusie. – Nie żałujemy, że poszliśmy drogą powołania wtedy, gdy wszystko kładziemy na jedną szalę. I to jest owoc przyjęcia Chrystusa ofiarującego się w Kościele. Im bardziej dajemy się Mu przemieniać w siebie, tym bardziej odpowiadamy na Jego ofiarowanie się nam. On czyni nas nowym człowiekiem kierującym się Jego Duchem. Jesteśmy uwalniani od ducha tego świata, który niszczy duszę – przekonywał bp Buzun.
Zachęcał osoby konsekrowane, aby każdego dnia pielęgnowały kulturę życia wewnętrznego wyrywając chwasty wad i złych skłonności, nie pozwalając im się zakorzenić we wnętrzu. – Poskramiajmy siebie poprzez ascezę, ale inspirowaną natchnieniami Ducha Świętego i zrozumieniem siebie, nie wynikającą z własnej silnej woli – powiedział kaznodzieja.
Prosił o wstawiennictwo Maryję. – Niech Matka Pana wyprasza nam u Swojego Syna, abyśmy jako osoby konsekrowane, umieli o Nim świadczyć swoim przemienionym życiem, podążając radośnie wraz z braćmi i siostrami ku niebieskiej ojczyźnie – mówił biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.
Podczas uroczystości odbył się obrzęd konsekracji dziewicy i błogosławieństwa wdowy. Po komunii św. siostry, ojcowie i bracia odnowili śluby zakonne.
Przed zakończeniem Eucharystii biskup kaliski nawiązał do dokumentów św. Jana Pawła II dotyczących życia konsekrowanego. Za papieżem Janem Pawłem II mówił, że „powołanie zakonne to kwiat Ewangelii”. Wskazał też na cele Dnia Życia Konsekrowanego.
Podziękował osobom konsekrowanym za posługę w diecezji kaliskiej. – To co wyklęczycie, wymodlicie, wycierpicie, nieraz jest to radość przez łzy. Jesteście siłą Kościoła. Za Wasze świadectwo, Wasze poświęcenie w Kościele Kaliskim Bóg Wam zapłać – powiedział bp Edward Janiak.
Po Mszy św. wszyscy udali się do Sanktuarium św. Józefa, gdzie w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa Kaliskiego bp Łukasz Buzun odmówił akt zawierzenia osób konsekrowanych patronowi diecezji kaliskiej.
Z biskupami, licznie zgromadzonymi kapłanami i siostrami zakonnymi modlili się: delegat biskupa kaliskiego ds. życia konsekrowanego ks. kan. Michał Kieling, proboszcz parafii katedralnej ks. prał. Adam Modliński, kustosz Sanktuarium św. Józefa ks. prał. Jacek Plota, alumni kaliskiego seminarium, a także wierni diecezji kaliskiej.
W diecezji kaliskiej posługuje ponad 400 sióstr zakonnych w 26 zgromadzeniach żeńskich, w tym ok. 60 zakonnic w 4 klasztorach kontemplacyjnych, a są to: Siostry Karmelitanki na Niedźwiadach w Kaliszu, Siostry Klaryski w Kaliszu, Siostry Klaryski Kapucynki w Ostrowie Wielkopolskim i Mniszki Kamedułki w Złoczewie. W 10 zgromadzeniach męskich pracuje prawie 90 kapłanów zakonnych.
Zakony zajmują się głównie pracą duszpasterską. Niektóre zgromadzenia prowadzą szkoły, przedszkola, zakłady opiekuńczo-wychowawcze lub domy rekolekcyjne.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.