Bp Janiak: życie osób konsekrowanych to szczególne świadectwo Boga żyjącego w świecie
29 stycznia 2015 | 09:27 | ek Ⓒ Ⓟ
Życie osób konsekrowanych to szczególne świadectwo Boga żyjącego w świecie – napisał biskup kaliski Edward Janiak z okazji tegorocznego Dnia Życia Konsekrowanego.
Bp Janiak napisał list z okazji obchodzonego w święto Ofiarowania Pańskiego Dnia Życia Konsekrowanego, który w tym roku ma charakter szczególny, ponieważ wpisuje się w ogłoszony przez papieża Franciszka Rok Życia Konsekrowanego przeżywany pod hasłem: „Ewangelia, proroctwo, nadzieja – życie konsekrowane w Kościele dzisiaj”. – Rok ten rozpoczął się w pierwszą niedzielę Adwentu 2014 roku, a zakończy się 2 lutego 2016 roku. Mamy obecnie ok. 35 tys. Polaków i Polek, którzy wybrali życie konsekrowane, pracujących nie tylko w kraju, ale także na misjach w wielu państwach świata. Trudno jest wyobrazić sobie życie Kościoła bez sióstr zakonnych i zakonników, członków instytutów świeckich, konsekrowanych dziewic i wdów. Bogactwo Kościoła tworzone jest przez ich modlitwy, ofiary, prowadzone dzieła apostolskie, różnorodne duszpasterstwo w sanktuariach, szkołach, za pomocą mediów, przez posługę rekolekcyjną, służbę chorym i ubogim – czytamy w liście.
Ordynariusz kaliski przypomniał, że po raz pierwszy termin życie konsekrowane został użyty w dokumencie Soboru Watykańskiego II pt. „Perfectae caritatis” („Doskonała miłość”), zastępując wcześniej stosowane określenie – życie zakonne. Dodał, że Jan Paweł II w Adhortacji Apostolskiej pt. „Vita consecrata” („Życie konsekrowane”) stwierdził, że „życie konsekrowane, głęboko zakorzenione w przykładzie życia i nauczania Chrystusa Pana, jest darem Boga Ojca udzielonym Jego Kościołowi za sprawą Ducha Świętego”. – W Kościele istnieją różne formy życia konsekrowanego: zakony klauzurowe oddane całkowicie kontemplacji, instytuty zakonne oddane dziełom apostolskim, instytuty świeckie, stowarzyszenia życia apostolskiego oraz stan dziewic, pustelników i wdów poświęconych Bogu – tłumaczy hierarcha.
Biskup nawiązał też do listu papieża Franciszka wydanego z okazji Roku Życia Konsekrowanego, w którym napisał, że „cechą charakteryzującą życie konsekrowane jest proroctwo… Prorok otrzymuje od Boga zdolność zgłębiania historii, w której żyje i interpretowania zdarzeń: jest jak strażnik, który czuwa w nocy i wie, kiedy nadejdzie jutrzenka. Zna Boga oraz zna mężczyzn i kobiety, swoich braci i siostry. Potrafi rozeznać, a także jasno wskazać zło grzechu i niesprawiedliwości, bo jest wolny, nie musi odpowiadać przed innymi panami, jak tylko przed Bogiem, nie ma żadnych innych interesów niż sprawy Boże. Prorok staje zazwyczaj po stronie biednych i bezradnych, bo wie, że Bóg jest po ich stronie”.
Bp Janiak wskazał, że obecność osób konsekrowanych ubogaca życie diecezji kaliskiej. Na jej terenie znajdują się cztery żeńskie klasztory klauzurowe: Siostry Karmelitanki na Niedźwiadach w Kaliszu, Siostry Klaryski w Kaliszu, Siostry Klaryski Kapucynki w Ostrowie Wielkopolskim i Mniszki Kamedułki w Złoczewie. – Oddają się one całkowicie kontemplacji Boga, łącząc w sobie życie wewnętrzne z pracą, wysiłek ascezy osobistej z rozważaniem Słowa Bożego, trwając w samotności i milczeniu. Świadectwo życia sióstr kontemplacyjnych poucza, że w życiu chrześcijańskim nie chodzi tylko o aktywizm, działanie zewnętrzne, ale źródłem życia płynącego z wiary jest żywa obecność Chrystusa w Eucharystii, modlitwa liturgiczna i współpraca z łaską. Zakony te utrzymują się wyłącznie z ofiar ludzi dobrej woli, nie posiadając żadnych innych środków do życia – z wiarą licząc na Opatrzność Bożą – napisał biskup kaliski zachęcając diecezjan do złożenia ofiar do puszek po Mszach św., które przeznaczone będą na utrzymanie tych klasztorów.
Biskup zaznaczył, że obok zakonów klauzurowych w diecezji są 22 zgromadzenia żeńskie czynne, w których posługuje ponad 400 sióstr oraz 10 zgromadzeń męskich, w których pracuje prawie 90 kapłanów oraz kilku braci zakonnych. – Osoby żyjące w tych instytutach pełnią zgodnie z określonym charyzmatem apostolskim służbę dla dobra Ludu Bożego. Życie sióstr oraz ojców i braci zakonnych jest szczególnym świadectwem Boga żyjącego w świecie także poprzez noszony habit zakonny. W naszej diecezji istnieją również indywidualne formy życia konsekrowanego, do których zalicza się dziewice i wdowy konsekrowane – wskazał hierarcha dodając, że wspólnoty zakonne od początku istnienia Diecezji Kaliskiej włączają się w proces budowania i kształtowania Kościoła diecezjalnego, ubogacając go swoimi charyzmatami, działalnością apostolską i posługą charytatywną wśród wiernych. – W naszych parafiach ofiarnie i bez rozgłosu posługują siostry jako katechetki, zakrystianki, organistki, kancelistki, pielęgniarki oraz zaangażowane są w szereg innych dzieł. Na uwagę zasługuje również zaangażowanie osób konsekrowanych w duszpasterstwo parafialne. Swoim poświęceniem osoby konsekrowane stanowią nieocenioną pomoc w życiu Kościoła i społeczeństwa, pracując wśród dzieci, młodzieży, rodzin, osób niepełnosprawnych, upośledzonych, chorych, ubogich, cierpiących oraz ludzi w podeszłym wieku. Podkreślić należy wielką siłę modlitwy i duchowe wsparcie płynące ze wspólnot zakonnych w intencjach Kościoła, diecezji, naszych parafii oraz każdego z nas. Wyrażam głęboką wdzięczność wszystkim osobom konsekrowanym za ich gorliwą i wierną służbę w Kościele Kaliskim – czytamy w liście.
Bp Janiak wskazał też na inicjatywy Roku Życia Konsekrowanego w Diecezji Kaliskiej. Zaznaczył, że uroczyste obchody Dnia Życia Konsekrowanego odbędą się 2 lutego 2015 roku w kaliskiej katedrze o godz. 11.00. Wymienił też inne formy prowadzone na terenie diecezji. – Comiesięcznie odbywają się spotkania i dni skupienia dla osób konsekrowanych w różnych wspólnotach zakonnych naszej diecezji. W maju będzie miał miejsce „Dom otwartego Słowa” w Centrum św. Alojzego Orione w Kaliszu.
Na stronie internetowej diecezji kaliskiej utworzono zakładkę „Rok Życia Konsekrowanego”, gdzie można znaleźć bieżące informacje. Powstały zespoły powołaniowe osób konsekrowanych, które będą odwiedzały nasze parafie z konferencjami, rekolekcjami i świadectwami życia. W ramach IV edycji Konkursu z Historii Kościoła „Poznaj przeszłość naszej diecezji” będzie podjęta tematyka: „Klasztory, zakony, osoby konsekrowane”. W październiku planowane jest sympozjum naukowe na temat życia zakonnego w Centrum Józefologicznym oraz publikacja o wspólnotach życia konsekrowanego w diecezji. Na łamach „Opiekuna” i nowego kwartalnika „Okno wiary” publikowane są artykuły poświęcone tematyce życia konsekrowanego – wylicza biskup kaliski.
Ordynariusz zaprosił diecezjan do gorliwej modlitwy o nowe powołania do wspólnot zakonnych męskich i żeńskich, jak również do nowych indywidualnych form życia konsekrowanego oraz do odkrywania osobistego powołania do świętości w Kościele. – Niech Maryja, Dziewica Słuchająca, Wspomożycielka Wiernych wraz ze swoim przeczystym Oblubieńcem św. Józefem, Patronem naszej Diecezji, wypraszają wszystkim Wam, a szczególnie osobom konsekrowanym pragnienie wiary odważnej i radosnej – napisał bp Janiak.
List zostanie odczytany w niedzielę 1 lutego we wszystkich parafiach diecezji kaliskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.