Pracownicy Biura Misyjnego z wizytą u opolskich misjonarzy w Togo
13 stycznia 2015 | 12:07 | hh / js Ⓒ Ⓟ
Pracownicy Biura Misyjnego: ks. Stanisław Klein – dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych diecezji opolskiej, ks. Grzegorz Sonnek i ks. Henryk Pocześniok przez trzy tygodnie będą przyglądali się pracy misjonarzy w Togo. Zawiozą tam także upominki dla dzieci i młodzieży.
Mieszkańcy parafii pw. św. Mikołaja w Raciborzu, gdzie pracuje ks. Grzegorz Sonnek, zebrali upominki dla dzieci i młodzieży w Afryce, m.in. różańce, maskotki, zeszyty, długopisy, a także środki pieniężne.
W związku z zagrożeniem zakażenia wirusem Ebola w Afryce Zachodniej, ks. Stanisław Klein powiedział, że „zawsze trzeba się obawiać, ale jego zdaniem groźniejsza od Eboli jest malaria, która zabija 2 mln ludzi rocznie, podczas gdy Ebola 5 tys.". Na malarię w zasadzie nie ma szczepień. W celach profilaktycznych trzeba zażywać tabletki. Pracownicy Biura Misyjnego przeszli obowiązkowe szczepienia na żółtą febrę i tężec.
Głównym problemem w Togo, jak podkreśla ks. Stanisław Klein, jest ubóstwo. „Dostęp do edukacji jest wprawdzie nieodpłatny, ale koszt wyprawki szkolnej często przerasta rodziców i dlatego nie wszyscy posyłają dzieci do szkoły. Najdroższe są książki, które drukowane są w Paryżu” – dodaje.
Pierwsi misjonarze z diecezji opolskiej przybyli do Togo w 1981 roku. Aktualnie pracuje tam 4 księży. Dyrektor Biura Misyjnego ks. Stanisław Klein posługiwał w Togo w latach 1983-89.
Chrześcijaństwo w Togo jest od 115 lat. Jednak pierwsze ślady wyznawców Chrystusa na tych terenach są już sprzed 3-4 wieków. Kościół w Togo podzielony jest na siedem diecezji. Obecnie wszyscy biskupi wyświęceni są spośród rdzennej ludności. Misjonarze z Europy są wsparciem dla miejscowego duchowieństwa, ewangelizują i dają świadectwo.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.