Orędzie Bożonarodzeniowe abp. Jana Martyniaka – zwierzchnika Kościoła greckokatolickiego w Polsce
07 stycznia 2015 | 10:35 | pab Ⓒ Ⓟ
– Święta Bożego Narodzenia są dla nas wielką nadzieją – mówi abp Jan Martyniak, zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego w Polsce w orędziu do wiernych, skierowanym za pośrednictwem KAI. Kościoły wschodnie, posługujące się kalendarzem juliańskim, 7 stycznia obchodzą Boże Narodzenie. W kolejnych dniach przypada święto Świętej Rodziny i św. Szczepana.
Metropolita przemysko-warszawski obrządku bizantyjsko-ukraińskiego podkreśla, że w Bożym Narodzeniu Słowo Boże, które jest odwieczne, staje się człowiekiem. – To Słowo zawsze budziło nadzieję w narodzie izraelskim – mówi abp Martyniak. Pan Jezus mocno odciął się od panowania ziemskiego, bo przyszedł, aby pokazać inną rzeczywistość – „rzeczywistość człowieka odkupionego, uświęconego i ubranego w łaskę Bożą”. – To jest głęboki sens Bożego Narodzenia – mówi grekokatolicki hierarcha.
Abp Martyniak podkreśla, że słowa aniołów „Dziś narodził się wam Zbawiciel” odnoszą się także do współczesności, bo Jezus ciągle jest obecny w Kościele, a Eucharystia jest nie tylko wspomnieniem, ale także uobecnieniem Jego dzieła zbawienia. – To Słowo stało się ciałem, poniosło mękę, bo Chrystus zmarł, ale też żyje dalej jako zmartwychwstały. To jest źródło wielkiej nadziei, która nie może zawieść – zaznacza hierarcha.
– Święta Bożego Narodzenia są dla nas wielką nadzieją. Dlatego moim życzeniem, zawsze dla wszystkich jest nadzieja, by zawsze ją mieć i nie poddawać się zwątpieniu – kontynuuje zwierzchnik grekokatolików w Polsce.
Abp Martyniak przytacza przykład chrześcijan w krajach islamskich, którzy oddają życie za wiarę oraz Ukraińców w Donbasie i Łuagńsku, którzy żyją nadzieją na pokój i chcieliby radośnie obchodzić święta. – Tym bardziej nam jest za co Bogu dziękować. Mamy wolność, możemy się modlić, możemy świętować, mamy dostęp do prasy, telewizji, radia. To jest wielka rzecz – zaznacza.
Życzy również „Bożej radości” z Bożego Narodzenia oraz uświęcenia, bo „człowiek jest zjednoczony z Chrystusem od kiedy On zjednoczył się z wszystkimi ludźmi”. – Czy wierzy, czy nie wierzy Chrystus z nim będzie i będzie z nim szedł – podkreśla abp Martyniak.
– Przez narodzenie Chrystusa Pana, cały świat jest odkupiony i błogosławieństwo Boże spoczywa na całym świecie – mówi metropolita przemysko-warszawski.
Różnica w dacie świętowania Bożego Narodzenia wynika z tego, że Kościoły wschodnie posługują się kalendarzem juliańskim, a nie gregoriańskim, który jest uznany za powszechny.
Według danych za rok 2013, Kościół greckokatolicki w Polsce liczy ponad 33 tys. wiernych, skupionych w 134 parafiach archidiecezji przemysko-warszawskiej i diecezji wrocławsko-gdańskiej. Kościół ten jest w jedności z papieżem i uznaje jego prymat.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.