Diecezja opolska: zakończenie peregrynacji znaków ŚDM
03 stycznia 2015 | 20:21 | hh Ⓒ Ⓟ
„Zobacz Jezusa, dotknij Go, idź za Nim! Wystarczy mały krok wiary, bo dla Boga nie ma nic niemożliwego” – powiedział bp Rudolf Pierskała na zakończenie peregrynacji znaków Światowych Dni Młodzieży w diecezji opolskiej w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Mari Panny w Raciborzu.
Biskup pomocniczy diecezji opolskiej w homilii zachęcał wiernych: „Zróbmy mały krok wiary w stronę Jezusa, a wtedy zrozumiemy chorych w szpitalach i cierpiących w domach, tych, którzy w cichości swojego serca znoszą swoje dramaty życiowe, bezradność młodego pokolenia w świecie. Uwierzmy, że Bóg zatroszczy się o nas, wkroczy z całą wszechmocą i rozwiąże najtrudniejsze sytuacje naszego życia, a nawet uczyni cud, jeśli zajdzie taka potrzeba. Ten mały krok wiary w stronę Boga uzdrowi nasze obawy i niepokoje oraz przyniesie pokój w sercu” – dodał.
Św. Jan Paweł II podarował młodym całego świata w 1984 roku dwa znaki: krzyż Jubileuszowego Roku Odkupienia i ikonę Matki Bożej Salus Populi Romani. „Te symbole nieprzerwanie pielgrzymują od kraju do kraju, a także towarzyszą wszystkim Światowym Dniom Młodzieży. Modliło się przy nich już miliony ludzi na całym świecie, także i my modlimy się dziś przy nich” – mówił bp Pierskała w raciborskim kościele.
„Jan Chrzciciel, o którym mówi dzisiejsza Ewangelia, zobaczył nad Jezusem Ducha, kiedy dotknął Jezusa przy chrzcie i dał świadectwo” – przypomniał opolski biskup pomocniczy. „Chrystus, nowy Baranek Boży, wybawi i uratuje wszystkich, którzy uwierzą w Jego moc. To wielkie dzieło zbawienia uobecniamy na każdej Eucharystii. Przez tę Ofiarę za nas na krzyżu złożoną Pan Jezus udowodnił, że przyszedł na świat, aby pomóc tym, którzy cierpią i rozweselić tych, którzy płaczą. Jako Baranek łagodny nikogo nie odrzuci od siebie, nikim nie wzgardzi, wszyscy znajdą u Niego pociechę, pomoc, obronę i nadzieję życia. Warto zatem takiego Mesjasza poznać, warto Mu zaufać i naśladować w życiu” – zachęcał kaznodzieja.
Podsumowując trzy tygodnie peregrynacji znaków ŚDM, bp Pierskała wymienił kilka ważnych wydarzeń: „Zobaczyliśmy symbole Światowych Dni Młodzieży najpierw na Kopie Biskupiej i dotknęliśmy Jezusa obecnego w międzynarodowej wspólnocie modlitewnej czesko-polskiej. Była to wspólnota nie tylko młodzieżowa, bo stanowili ją także wierni z różnych stron naszego kraju. Jezus i Maryja zjednoczyli na wspólnej modlitwie Czechów i Polaków na granicy krajów, która już nie dzieli sąsiadów, ale pozwala spotkać się razem” – podkreślił.
W kościele seminaryjnym w Opolu nabożeństwu powitania znaków Światowych Dni Młodzieży przewodniczył biskup opolski Andrzej Czaja wraz z biskupami pomocniczymi. Opolski ordynariusz modlił się tam o „wiarę w świecie, o pokój na nim i o miłość w rodzinach. Ich brak to trzy wielkie biedy, które występują w każdym zakątku dzisiejszego świata. Bp Andrzej Czaja mówił do młodych, że w symbolu tego pielgrzymującego krzyża sam Jezus kroczy przez ziemię, a z Nim kroczy w ikonie Maryja, Matka Kościoła” – przywołał słowa ordynariusza bp Pierskała.
Kilka tysięcy uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Opola uczestniczyło w dwóch dniach w Opolskim Spotkaniu Młodych: „Uczestnicy tych nietypowych rekolekcji skupili się wokół znaków Światowych Dni Młodzieży” – mówił opolski biskup pomocniczy. „Nad sceną kongresową górował krzyż, natomiast ikona maryjna została ustawiona w kaplicy w strefie ciszy, gdzie było miejsce i czas na prywatną modlitwę w obecności Najświętszego Sakramentu. – To są inne rekolekcje niż w kościele – powiedziała jedna z uczestniczek. – Nie ma ołtarza, nie uczestniczyliśmy w Mszy, czuje się obecność Pana Boga w słyszanych świadectwach i w nas. Bardzo bym chciała pojechać do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży” – przytoczył słowa uczennicy bp Pierskała.
Wspomniał też, że 26 grudnia, podczas opolskiego kolędowania w szczepanowickiej stajence, „rodzinę Jezusa stanowili ci, którzy przyszli słuchać słowa Bożego i starali się je wypełniać stając obok żłóbka z Dzieciątkiem, stając przy Maryi i Józefie, stając także przy znakach Światowych Dni Młodzieży. Te znaki przemawiały do obecnych kolędników, wzywając do zawierzenia Jezusowi i Maryi. Bóg oczekuje od nas małego kroku wiary w Jego stronę” – wzywał.
W ostatnich dniach grudnia, podczas Plus Prologu dla wolontariuszy ŚDM w seminarium opolskim młodzież adorowała przy stajence krzyż Jezusa oraz ikonę Maryi. Bp Pierskała przypomniał, że: „Przekraczając duchowo próg stajenki stawaliśmy z wiarą i nadzieją spotkania Jezusa, bez obawy. Za bramą stajenki nic złego się nam nie stanie. Za tymi drzwiami czeka na nas Jezus, Boża Dziecina. Za tymi drzwiami doświadczamy zawsze pokoju i bezpieczeństwa. Za tymi drzwiami nie ma kłótni i hałasu. Tam Dzieciątko wszystko łagodzi, uspokaja i wszystkich ze sobą godzi. Niech sprawi, że i my otworzymy drzwi naszych serc dla tych, którzy przyjadą na Światowe Dni Młodzieży do nas” – zachęcał.
Plus Prolog zakończył się w południe pierwszego dnia Nowego Roku Mszą św., którą opolscy biskupi koncelebrowali w katedrze. Wcześniej wolontariusze ŚDM, idąc ulicami miasta, przynieśli do świątyni krzyż i ikonę Matki Bożej Salus Populi Romani.
„Zobacz, dotnij, idź!” – takie hasło towarzyszyło peregrynacji symboli ŚDM w diecezji opolskiej przez trzy tygodnie od 14 grudnia 2014 roku, kiedy zostały przyjęte na Kopie Biskupiej z rąk młodzieży czeskiej aż do 3 stycznia b.r., kiedy zostały przekazane w Raciborzu młodzieży archidiecezji katowickiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.