Irak: na znak solidarności rząd Kurdów ogłosił Boże Narodzenie dniem świątecznym
27 grudnia 2014 | 02:47 | ts / tw Ⓒ Ⓟ
Na znak solidarności z prześladowanymi chrześcijanami regionalny rząd Kurdów w Iraku ogłosił Boże Narodzenie dniem wolnym od pracy.
Biuro rządu, urzędy i szkoły w całym regionie kurdyjski były zamknięte 25 grudnia. W specjalnym oświadczeniu rząd regionalny przekazał życzenia chrześcijanom i wyraził nadzieję na rok pokoju, bezpieczeństwa i stabilizacji w północnych regionach Iraku.
Swoją bliskość i solidarność z chrześcijańskimi uchodźcami w Iraku wyrażał już wielokrotnie papież Franciszek. W przeddzień wygłoszenia bożonarodzeniowego orędzia, w którym zapewniał o swojej modlitwie za uchodźców, papież zatelefonował do jednego z księży w Ankawie – zamieszkanej przez chrześcijan części miasta Erbil, stolicy irackiego regionu Kurdów. W rozmowie telefonicznej, przekazanej na te tereny na żywo przez włoską telewizję katolicką TV2000, Franciszek porównał sytuację uchodźców z sytuacją „nowo narodzonego Jezusa, dla którego nie było miejsca w żadnej gospodzie”, i dlatego rodzina musiała uciekać do Egiptu. Tak więc wszyscy powinni czuć się braćmi i siostrami Jezusa. „Obejmuje was wszystkich” – zapewnił papież.
Kilka dni wcześniej papież w specjalnym „liście do chrześcijan na Bliskim Wschodzie” zaapelował do wspólnoty międzynarodowej o udzielenie wsparcia prześladowanej mniejszości chrześcijańskiej w regionie, potępił przemoc i handel bronią oraz zażądał rozwiązań globalnych w tych sprawach. Podziękował też chrześcijanom w północnym Iraku oraz w Syrii za ich wierność wierze oraz zaapelował do wszystkich zwierzchników religijnych, żeby „jednym głosem i niedwuznacznie potępili takie zbrodnie i publicznie napiętnowali praktyki usprawiedliwiania tych czynów motywami religijnymi.
W Wigilię Bożego Narodzenia również unijna komisarz ds. zagranicznych, Federica Mogherini, odwiedziła wraz z delegacją obóz uchodźców Bahira koło Erbie. Tego samego dnia jej następca na stanowisku ministra spraw zagranicznych Włoch, Paolo Gentiloni, odwiedził „Camp Elia”, gdzie znalazło schronienie 125 rodzin uchodźców chrześcijańskich Doliny Niniwy. Mogherini i Gentiloni wręczyli uchodźcom prezenty i zapewnili ich o solidarności Unii Europejskiej, a zwłaszcza Włoch.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.