Rektor WSD w Przemyślu: nawrócenie odpowiedzią na świadectwo wiary świętego Szczepana
26 grudnia 2014 | 13:33 | pab Ⓒ Ⓟ
Heroiczna modlitwa Szczepana przyniosła nawrócenie św. Pawła – zwraca uwagę ks. dr hab. Dariusz Dziadosz, rektor Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Przemyślu. List jest czytany dzisiaj w kościołach archidiecezji przemyskiej.
Ks. Dariusz Dziadosz napisał w liście do diecezjan, że kolejny już raz mamy okazję przeżywać uroczystą pamiątkę narodzenia Jezusa Chrystusa i kolejny raz Bóg zaprasza, by do tej świętej tajemnicy wiary podejść z należytą powagą i czcią. „Prawdziwe bowiem świętowanie Bożego Narodzenia to nie tylko troska o ich piękną oprawę zewnętrzną, to nie tylko zabieganie o stworzenie ciepłej i życzliwej atmosfery w rodzinie czy obdarowanie prezentami bliskich lub przygodnie spotkanych ludzi. Boże Narodzenie to konkretny duchowy wysiłek naszej woli zmierzający do osobistego i bliskiego spotkania z Bogiem” – napisał kapłan.
Wskazuje, że w tych dniach każdy powinien starać się doświadczyć bliskości Jezusa w odprawianych nabożeństwach, ale też dostrzec obecność Boga w życiu. Dodał, że tajemnica Bożego wcielenia jest wielkim dowodem Bożej miłości, ale by dojrzeć jej prawdziwy blask i odpowiedzieć na nią, trzeba się najpierw nawrócić i odnowić postawę ufności względem Boga.
Rektor przemyskiego seminarium duchownego zauważył, że obojętność, a nawet wręcz nienawiść, z jaką się spotkała Święta Rodzina ukazują, że nawet Bogu trudno jest znaleźć drogę do ludzkiego serca. „Jakaż wielka potrzeba nawrócenia wypływa z biblijnych relacji o narodzeniu Pańskim” – napisał.
Ks. Dziadosz wskazał, że podobnie rzecz się miała ze św. Szczepanem. „Dzieje Apostolskie opisują go jako człowieka cieszącego się dobrą sławą, pełnego wiary, Ducha Świętego i mądrości (Dz 6,3.5). Dzięki tym przymiotom Szczepan stanął na czele grupy mającej wspomagać Dwunastu w ich apostolskiej posłudze. Trzeba więc mocno podkreślić, że u początku wiary Szczepana i jego misji w Kościele stoi autentyczne nawrócenie, którego konkretnym owocem jest świadoma decyzja o oddaniu życia Jezusowi i silne pragnienie służenia Bogu i ludziom” – zauważył rektor WSD.
Dodał że spotkanie z Jezusem i Jego Ewangelią sprawia, iż od tej chwili wszystko, co czynił Szczepan, nawet najdrobniejsze codzienne powinności i prace, stały się sposobnością do okazania szczerej miłości Mistrzowi i braciom. „Niestety, radykalizm życia i odwaga, z jaką Szczepan bronił wiary w Jezusa i zachęcał do wejścia na drogę Ewangelii, sprawiły, że zwrócił na siebie nienawiść i agresję tych, którzy nie chcieli odwracać się od swych mrocznych czynów i pragnień”.
Ale, jak zaznaczył, „Jezus nie pozostawił go samego w momencie próby, otworzył mu niebo i ukazał swą chwałę, aby umocnić jego siły w najtrudniejszym momencie życia, a następnie wprowadzić do królestwa przygotowanego przez Ojca”. „Przed męczeńską śmiercią Szczepan zdążył jeszcze przebaczyć kamienującym go prześladowcom, prosząc Boga o miłosierdzie nad nimi. Ta heroiczna postawa przyniosła natychmiastowe owoce. Radykalna zmiana dokonała się w życiu najbardziej zagorzałego z prześladowców – Szawła, który wkrótce też ujrzał Jezusa, nawrócił się i został najgorliwszym apostołem. Bóg bowiem nigdy nie zniechęca się niewiarą i obojętnością człowieka, ciągle puka do serca, czekając cierpliwie na owoce nawrócenia” – przekonuje w liście ks. Dziadosz.
Na zakończenie listu rektor podziękował wszystkim, którzy modlitewnie i materialnie wspierają Wyższe Seminarium Duchowne w Przemyślu i zapewnił o modlitwie całej wspólnoty seminaryjnej w intencji dobroczyńców.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.