Katowice: tysiąc karpi trafiło do najbardziej potrzebujących
20 grudnia 2014 | 09:45 | hy Ⓒ Ⓟ
Uśmiechy na twarzach, składanie życzeń świątecznych, radość z dawania i otrzymywania – to wszystko można było dostrzec 19 grudnia przed centralą Caritas Archidiecezji Katowickiej, gdzie najbardziej potrzebującym podopiecznym Caritasu, ale i przechodniom, rozdano tysiąc karpi.
Caritas Archidiecezji Katowickiej wraz z Towarzystwem Promocji Ryb „PAN KARP” rozdała ryby najbardziej potrzebującym. Dobre przygotowanie akcji rozdawania karpi zaowocowało szybkim rozdysponowaniem ryb. Poprzez tę akcję Towarzystwo „PAN KARP” chce promować polskiego karpia królewskiego.
– Półtora roku temu narodził się pomysł, że fajnie by było gdyby ten królewski karp, który kiedyś gościł tylko na stołach bogatych, trafił przed wigilią także do tych uboższych – powiedział Sławomir Zdziarski koordynator projektu. – Tradycja produkcji i spożywania karpi jest najsilniej rozwinięta na Śląsku i w województwach świętokrzyskim i małopolskim. Musieliśmy wybrać dwa miejsca, oprócz Katowic rozdawaliśmy również karpie w Kielcach. To co w tego typu akcjach jest najpiękniejsze to przyjemność płynąca z dawania, a
zarazem otrzymywanie w zamian uśmiechu i dobrego słowa – zauważył Zdziarski.
Innym z projektów Towarzystwa promocji Ryb „PAN KARP” była akcja „Polskie ryby jadą do Watykanu”. Akcja ma na celu dostarczenie i przygotowanie karpi, które znajdą się na papieskim stole, ponadto specjalny "Karpiowóz" odwiedzając "polskie" parafie w Rzymie będzie rozdawał karpie Polakom tam mieszkającym i chcącym kultywować tradycje. "Karpiowóz" zanim ruszył w drogę do Rzymu objechał Śląsk, Małopolskę, Lubelskie, Świętokrzyskie promując karpia królewskiego.
Polskie karpie, hodowane są w warunkach naturalnych, ściśle ekologicznych oraz karmione tylko zbożem. Optymalny cykl chowu karpia trwa trzy lata, dopiero wówczas powinien trafić na nasz stół.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.