Warszawa: bp Guzdek poświęcił tablicę upamiętniającą Jana Karskiego
18 grudnia 2014 | 19:21 | kos Ⓒ Ⓟ
W czwartek na fasadzie gmachu Ministerstwa Obrony Narodowej w Warszawie z okazji setnej rocznicy urodzin Jana Karskiego odsłonięta została tablica upamiętniająca emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego. Tablicę poświęcił biskup polowy Józef Guzdek. Kończący się rok upamiętniał osobę Karskiego, legendarnego emisariusza rządu londyńskiego, świadka i propagatora wiedzy o zbrodniach niemieckich dokonywanych w Polsce, autora wielu książek historycznych i wykładowcy uczelni amerykańskich.
– Jan Karski należał do pierwszego wolnego pokolenia – pokolenia Polaków urodzonych w wolnym kraju, skupionych na tym, by jak najlepiej służyć wolnej Polsce – powiedział podczas uroczystości wiceminister obrony narodowej Robert Kupiecki. Podkreślił, że misja Karskiego wymagała „zejścia do piekła getta i obozu w Izbicy”. Przypomniał, że był on niezwykłym świadkiem historii. – Dotknąć dna piekieł, wyjść z piekła człowiekiem odmienionym i zobowiązanym, by przez całą resztę swojego życia głosić prawdę o tym, co jest obowiązkiem każdego z nas i o tym, co jest obowiązkiem tych, którzy w naszym imieniu sprawują władzę oto przesłanie jego życia i tego czego dokonał – podkreślił.
W uroczystości wziął udział również ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Stephen Mull, który przypomniał, że Jan Karski był niezwykle skromnym człowiekiem. Przyznał, że miał okazję osobiście poznać Karskiego, a jego osoba wywarła na nim duże wrażenie. – Monumentalność przykładu Jana Karskiego, z którego wszyscy możemy czerpać przykład pozostała niezmienna. Gotowość do zaryzykowania swojego życia by przeciwstawić się krzywdzie dotykającej innych ludzi, podjęcie ryzyka ujawnienia prawdy, troska o dobro innych bez specjalnej dbałości o swoje własne potrzeby. Wszyscy Ci z nas, którzy poznali Jana Karskiego zostali przez niego obdarowani czymś niezwykle cennym, dlatego też mamy święty obowiązek kultywować jego wartości i podejście do życia – powiedział. Ambasador podziękował ministerstwu za upamiętnienie postaci Jana Karskiego.
Tablicę wspólnie z ambasadorem USA i wiceministrem obrony narodowej odsłonił Eugeniusz Smolar, dyrektor programowy Fundacji Edukacyjnej. Na wykonanej z brązu tablicy widnieje portret Karskiego oraz słowa „Sam nie znaczyłem nic, liczyła się tylko moja misja.”, W stulecie urodzin Jan Karskiego, emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego, człowieka, który próbował powstrzymać Holocaust. Warszawa, 11 listopada 2014 r.
Tablicę poświęcił w asyście bp. Mirosława Woli, ewangelickiego naczelnego duszpasterza wojskowego i ks. płk. Aleksego Andrejuka, kanclerza prawosławnego ordynariusza wojskowego, bp Józef Guzdek, Biskup Polowy Wojska Polskiego. – Niech ta tablica, którą dzisiaj odsłaniamy, będzie hołdem złożonym odwadze i poświęceniu Jana Karskiego, który dał niezwykłe świadectwo patriotyzmu i odwagi. Niech będzie też wołaniem o sprawiedliwość, wrażliwość na ludzką krzywdę i respektowanie praw człowieka. Miejmy oczy otwarte, zwłaszcza wtedy, gdy inni coraz częściej je przymykają – powiedział bp Guzdek błogosławiąc tablicę.
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele wojska, parlamentu, korpusu dyplomatycznego, organizacji społecznych i mieszkańcy Warszawy.
Jan Karski, właściwie Jan Romuald Kozielewski, pseudonim „Witold” urodził się 24 kwietnia 1914 w Łodzi. Podczas II wojny światowej był kurierem i emisariuszem władz Polskiego Państwa Podziemnego – naocznym świadkiem Holocaustu. Autorem tzw. „Raportu Karskiego” – zbioru dokumentów dotyczących eksterminacji Żydów w okupowanej Polsce, a także działalności ruchu oporu.
Zebrane i opracowane przez niego na polecenie rządu RP na uchodźstwie informacje przekazano rządom Anglii i USA (stały się podstawą do rozesłania przez ministra spraw zagranicznych RP na uchodźstwie Edwarda Raczyńskiego noty pt. „The Mass Extermination of Jews in German Occupied Poland”). Początkowo informacje przekazywane przez Karskiego były bagatelizowane lub wręcz nie dawano im wiary – dopiero później, gdy pojawiły się informacje potwierdzające jego doniesienia świadomość dotycząca Holocaustu zaczęła się zmieniać. Za swoje dokonania Jan Karski w 1982 roku otrzymał tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Jan Karski zmarł 13 lipca 2000 r. w Waszyngtonie.
Został odznaczony Orderem Orła Białego, najwyższym polskim odznaczeniem, a także dwukrotnie srebrnym Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari. Pośmiertnie prezydent USA Barack Obama odznaczył go Medalem Wolności.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.