Kościół greckokatolicki obchodzi dziś święto Wprowadzenia Matki Bożej do świątyni
04 grudnia 2014 | 08:54 | pab Ⓒ Ⓟ
Dziś Kościoły wschodnie obchodzą święto Wprowadzenia Matki Bożej do świątyni. – Podkreśla ono służebną rolę Maryi w Kościele – mówi abp Jan Martyniak, zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego w Polsce.
W Kościołach wschodnich świąt maryjnych jest więcej, niż w Kościele łacińskim. Dzisiejsze nie zalicza się do świąt nakazanych, ale wierni, w miarę możliwości, uczestniczą w liturgiach. Nieprzypadkowo przypada na początku Postu Filipowego, czyli okresu przygotowania do Bożego Narodzenia. – Maryja porodzi Syna Bożego. To święto zwraca uwagę na rolę Matki Bożej w Kościele. Ona jest ciągle obecna w Kościele i nasz kontakt z Nią ciągle jest aktualny – mówi abp Jan Martyniak, metropolita przemysko-warszawski Kościoła greckokatolickiego.
Wspominane dzisiaj wydarzenie nie ma swojego opisu w Biblii. – Jest za to wiele apokryfów. Rodziców Matki Bożej również znamy tylko z apokryfów. Jest to szeroka pobożność ludowa, która jest mocno zakorzeniona – wyjaśnia zwierzchnik grekokatolików w Polsce.
W grudniu Kościół greckokatolicki będzie obchodził również uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Według kalendarza powszechnego przypadnie ona 22 grudnia.
Kościół greckokatolicki w Polsce tworzy metropolia przemysko-warszawska. W jej skład wchodzą dwie diecezje: archieparchia (archidiecezja) przemysko-warszawska, którą kieruje abp Jan Martyniak przy współpracy biskupa pomocniczego Eugeniusza Popowicza oraz eparchia (diecezja) wrocławsko-gdańska, której ordynariuszem jest bp Włodzimierz Juszczak. Według danych za rok 2013, liczyły one łącznie ponad 33 tys. wiernych, skupionych w 134 parafiach, obsługiwanych przez 68 kapłanów diecezjalnych i zakonnych oraz 77 siostry zakonne. Większość wiernych zamieszkuje województwa: podkarpackie, małopolskie, warmińsko-mazurskie, zachodniopomorskie, lubuskie i dolnośląskie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.