Ełk: Nasze camino – spotkanie nt. szlaku pielgrzymkowego św. Jakuba
22 listopada 2014 | 16:53 | ks. js Ⓒ Ⓟ
21 października wieczorem, prawie dwieście osób przybyło do Ełckiego Centrum Kultury na spotkanie zatytułowane „Nasze camino”, aby wzbogacić swoją wiedzę o szlaku pielgrzymkowym św. Jakuba i doświadczyć gorącego klimatu Hiszpanii, obecnego w muzyce.
Droga św. Jakuba (hiszp. Camino de Santiago) to szlak pielgrzymkowy do katedry w Santiago de Compostela w Galicji, w północno-zachodniej Hiszpanii. W katedrze tej znajduje się ciało św. Jakuba Większego Apostoła do którego od wieków wędrowali pobożni patnicy. Podążają oni samotnie lub w małych grupach, głównie pieszo. Droga oznaczona jest muszlą św. Jakuba (stała się symbolem pielgrzymów) i żółtymi strzałkami. Szlak istnieje od ponad tysiąca lat i jest jednym z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych, obok dróg do Rzymu i Jerozolimy.
W sierpniu tego roku dwóch pielgrzymów z Ełku: Jerzy Pietkiewicz i Wojciech Popielarz przebyli część szlaku Camino primitivo należącego do jednej z dróg św. Jakuba do Santiago de Compostela. Następnie przez dwa tygodnie jako wolontariusze Międzynarodowego Centrum Jana Pawła II na Monte do Gozo pomagali innym pielgrzymom z całego świata. W Ełku postanowili zorganizować spotkanie, aby w różnorodnej formie opowiedzieć o Camino – w kontekście historycznym, teologicznym, literackim.
Jerzy Pietkiewicz (historyk, działacz Solidarności, poseł na Sejm w latach 1989-1991, doprowadził do utworzenia i był przewodniczącym międzyparlamentarnej grupy polsko-hiszpańskiej) i Wojciech Popielarz (absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, nauczyciel w ełckiej szkole muzycznej) opowiedzieli o swojej posłudze wolontariuszy na Monte do Gozo.
Ks. Karol Sokołowski, absolwent studiów z zakresu teologii dogmatycznej na Uniwersytecie Navarra w Pampelunie, przedstawił historię i teologię dróg św. Jakuba. Jerzy Pietkiewicz przybliżył obraz dawnej i dzisiejszej Hiszpanii – tej znanej i mniej nieznanej. Ks. Jerzy Sikora, profesor Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, mówił o obecności Camino de Compostela w literaturze pięknej.
W czasie spotkania zaprezentowano film dokumentalny Nasze Camino oraz otwarto wystawę fotografii o hiszpańskiej Galicji. W koncercie muzyki hiszpańskiej znalazły się utwory wykonywane między innymi przez zespół „Trio Fresco” oraz „Duo Scherzando”. Dzieci i młodzież miały lekcję języka hiszpańskiego na wesoło.
Statystyki potwierdzają, że z Ełku i z innych miejscowości w diecezji ełckiej coraz więcej osób wybiera się do Hiszpanii, aby pielgrzymować Jakubowym szlakiem. Część z nich pojawiła się na spotkaniu. Ci, którzy już wędrowali, dzielili się swoimi przeżyciami i zachęcali innych.
Wśród organizatorów przedsięwzięcia znaleźli się: Ełckie Centrum Kultury, Ełckie Stowarzyszenie Kulturalne, Ełcki Klub Iberystyczny, Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Ełku, Ambasada Hiszpanii w Warszawie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.