Teologowie dyskutują w Tarnowie o papieskim dziele „Jezus z Nazaretu”
13 listopada 2014 | 16:41 | eb Ⓒ Ⓟ
Abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji był gościem tarnowskiej konferencji pt. „W kręgu «Jezusa z Nazaretu» Josepha Ratzingera – Benedykta XVI”. Biorą w niej udział również polscy teologowie. Nawet papież senior Benedykt XVI dowiedział się, że w Tarnowie odbywa się konferencja naukowa poświęcona jego dziełu „Jezus z Nazaretu".
Przed przyjazdem do Tarnowa abp Rino Fisichella powiedział papieżowi seniorowi, że weźmie udział w konferencji poświęconej jego książce. Jak mówił przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji, papież senior uśmiechnął się i powiedział: "To jeszcze pamiętają o mnie?" Arcybiskup odpowiedział: Ojcze święty, nigdy nie będziesz zapomniany. Takie jest także przesłanie konferencji, która do jutra potrwa w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie.
Z tego, że Benedykt XVI dowiedział się o konferencji cieszy się ks. prof. Janusz Królikowski – dziekan tarnowskiej sekcji Wydziału Teologicznego UPJPII w Krakowie. „Pamiętamy o Benedykcie XVI, to jest także papież, który zasługuje na przymiotnik 'wielki;” – dodaje.
Abp Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji w rozmowie z dziennikarzami powiedział, że z radością przyjechał do diecezji, gdzie tak dużo ludzi żyje wiarą. „Jestem bardzo zadowolony, że mogę poznać diecezję, gdzie wiara jest żywa. Nie zapominajmy o tym, że w nowej ewangelizacji nie tylko chodzi o to, by była wysoka frekwencja na Mszy św. Chodzi o odkrycie tożsamości nas – chrześcijan. Musimy odkryć czy my żyjemy tym, co głosimy” – dodał arcybiskup.
Podczas konferencji abp Fisichella wygłosił wykład „Droga piękna ukierunkowana chrystologicznie w świetle Jezusa z Nazaretu Benedykta XVI”.
Banalizowanie piękna lub czynienie go tylko ulotnym przejawem, przynosi z sobą zgubne konsekwencje – mówił gość z Watykanu, podkreślając, że przeżywamy obecnie paradoksalną sytuację. „Wydaje się, że im bardziej wyostrza się smak na piękno, w tym większym stopniu odnotowuje się sytuacje degradacji. Liczne nasze miasta są prawdziwym otwartym muzeum, gdzie można kosztować bogactwa geniuszu architektonicznego, który w ciągu wieków zrealizował coś jedynego w swoim rodzaju. Mocno odczuwamy odpowiedzialność, aby go strzec w celu przekazania przyszłym pokoleniom. Pragniemy pokazać im kulturę, której jesteśmy równocześnie dziećmi i ojcami oraz chcemy dzielić się z nimi tym dziedzictwem piękna. Równocześnie jednak dotykamy rękoma upadku zmysłu piękna w różnych wyrazach codziennego życia” – dodał.
Zdaniem arcybiskupa, tam gdzie piękno ulega pomniejszeniu, tam zaczyna brakować miłości, a wraz z nim sensu życia. „Niestety, nasz świat doprowadził do inflacji tego pojęcia. Piękno powraca coraz częściej w naszych wypowiedziach, a przecież wydaje się, że nie jesteśmy już w stanie widzieć go i urzeczywistniać. Jeśli piękno wyczerpuje się w cielesności, nie jest już w stanie wzbudzić geniuszu, który potwierdzi jego dzieło, które trwa latami, a wtedy wpada się w to, co ulotne, a w konsekwencji traci się zmysł poszukiwania prawdy” – dodał.
Dwudniowa konferencja „W kręgu «Jezusa z Nazaretu» Josepha Ratzingera-Benedykta XVI" zgromadziła teologów z całej Polski. Do Tarnowa przyjechał m.in. ks. prof. Krzysztof Góźdź, kierownik Katedry Historii Dogmatów w Instytucie Teologii Dogmatycznej i Ekumenizmu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, członek Międzynarodowej Komisji Teologicznej. Na pytanie, która część papieskiego dzieła jest dla niego ważna, teolog wskazuje na fragment o nowym Mojżeszu. „To jest taka nowość Josepha Ratzingera. Mało się o tym słyszało, że Jezus może być i jest nowym Mojżeszem” – dodał.
Wykłady i panele dyskusyjne odbywają się w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie.
Konferencję zorganizował Wydział Teologiczny Sekcja w Tarnowie UPJPII w Krakowie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.