Chrześcijanie Bułgarii uczczą męczenników z czasów komunizmu
13 listopada 2014 | 09:52 | ts (KAI) / br Ⓒ Ⓟ
Czołowi przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich: prawosławnego, ewangelickich i katolickiego w Bułgarii wspólnie złożą hołd tamtejszym chrześcijanom prześladowanym i zamordowanym w czasach komunistycznych. W ceremonii, która odbędzie się w niedzielę 16 listopada w miejscu pamięci katolickiego biskupa-męczennika bł. Eugeniusza Bosiłkowa (1900-52) w mieście Belene nad Dunajem (w obwodzie pleweńskim), zapowiedział swój udział prezydent kraju Rosen Plewneliew.
Uroczystość pod hasłem „Świadkowie wiary w czasach reżymu komunistycznego“ będzie miała charakter ekumeniczny. Przybędą na nią prawosławny metropolita Weliko Tyrnowo – Grzegorz, przewodniczący Międzyobrządkowej Konferencji Biskupiej Bułgarii bp Christo Projkow, nuncjusz apostolski w tym kraju abp Anselmo Pecorari oraz przewodniczący Unii Kościołów Ewangelickich – Bedros Altunian. W czasie ceremonii zostanie otwarta wystawa „Bułgaria 1944-1989: zakazana prawda“.
Katolicki biskup Nicopolis, pasjonista ks. Eugeniusz Bosiłkow urodził się 16 listopada 1900 w Belene. Władze komunistyczne oskarżyły go o szpiegostwo na rzecz Watykanu, za co skazano go na śmierć – został zamordowany 12 listopada 1952 roku. Informacja o jego śmierci została potwierdzona w Watykanie dopiero w 1975 roku. 15 marca 1998 Jan Paweł II ogłosił niezłomnego kapłana i biskupa błogosławionym.
Nieopodal kościoła w Belene, którego patronem jest biskup-męczennik, na wyspie na Dunaju znajduje się więzienie, w którym w czasach komunistycznych mieścił się obóz koncentracyjny i gdzie straciło życie wielu przeciwników reżymu komunistycznego. Kościół katolicki wspomina bł. Eugeniusza 11 listopada.
W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, w Belene modlono się za swego patrona. „W duchu Jana Pawła II, który uczył, że męczeństwo męczenników jest chyba najbardziej przekonujące, chcielibyśmy, aby te uroczystości miały charakter ekumeniczny“ – powiedział rektor sanktuarium bł. Eugeniusza o. Paolo Cortesi. Przypomniał, że „do 1989 roku na wyspie Belene działał obóz koncentracyjny, w którym więziono tysiące niewinnych ludzi. Pragniemy z wielką uwaga wysłuchać ich świadectw“ – dodał zakonnik.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.