Radni chcą, by Cieszyn został Miastem Reformacji
07 listopada 2014 | 11:21 | rk Ⓒ Ⓟ
Uchwałę w sprawie włączenia Cieszyna do listy Europejskich Miast Reformacji przegłosowali miejscy radni. Samorządowcy chcą, by miasto nad Olzą było wyróżnione tytułem zasłużonego dla ruchów reformacyjnych w Europie i uczestniczyło w zaplanowanych na 2017 rok obchodach pięćsetlecia Reformacji.
Pomysł, by rodzinne miasto św. Melchiora Grodzieckiego zostało włączone do listy Europejskich Miast Reformacji przedstawiła radnym pochodząca z Cieszyna posłanka na Sejm RP Aleksandra Trybuś-Cieślar z Platformy Obywatelskiej, która zabrała głos przed rozpoczęciem ostatniej sesji rady miasta. Przekonani argumentami posłanki radni przegłosowali uchwałę w tej sprawie.
Inicjatywa Wspólnoty Ewangelickich Kościołów w Europie polega na promocji miast zasłużonych dla historii XVI-wiecznej Reformacji. Według planów, miasta posługiwać się mają wspólnym logo. Na liście miast, które mogłyby się ubiegać się o ten tytuł są m.in: Amsterdam, Augsburg, Bazylea, Kronsztadt, Bruksela, Cambridge, Kluz-Napoka, Debreczyn, Edynburg, Emden, Genewa, Heidelberg, Kopenhaga, Konstancja,, Lublana, Lyon, Mikulov, Norymberga, Paryż, Praga, Schwäbisch Hall, Sevilla, Sztokholm, Uppsala, Strassburg, Tallin, Turku, Wenecja, Wiedeń, Wittenberga, Wrocław, Zurych. O tytuł ubiega się obecnie około 40 miast z kilkunastu krajów. Dotąd został on przyznany kilku. Miastami Reformacji zostały już: Emden i Wittenberga w Niemczech, szwajcarski Zurych, fińskie Turku, stolica Alzacji – Strassburg, oraz Villach w Austrii.
Zdaniem samorządowców, miejsce na liście Europejskich Miast Reformacji, zapewni Cieszynowi szeroką promocję i wpłynie na zwiększenie ruchu turystycznego w mieście. Projekt ma mieć duże wsparcie finansowe i medialne.
W 2009 roku otwarto w ewangelickim kościele Jezusowym w Cieszynie Muzeum Protestantyzmu. Wystawa, gromadząca liczne przykłady luterańskiego piśmiennictwa, podkreśla wielokulturowość i wielojęzyczność ewangelików cieszyńskich. Późnobarokowy cieszyński kościół Jezusowy był aż do wydania w 1781 r. przez cesarza Józefa II patentu tolerancyjnego jedyną świątynią ewangelicką na Śląsku Cieszyńskim. To największa świątynia luterańska w tej części Europy.
Do Wspólnoty Kościołów Ewangelickich w Europie należy ponad 100 europejskich Kościołów protestanckich. Wspólnota powstała w 1974 roku i do 2003 roku funkcjonowała pod nazwą „Leuenberska Wspólnota Kościołów” nawiązująca do tzw. Konkordii Leuenberskiej, która ustanowiła wspólnotę ołtarza i ambony (interkomunię) między Kościołami luterańskimi, reformowanymi, zjednoczonymi ewangelickimi oraz przedreformacyjnymi: husyckimi i waldensów, a od 1997 r. także metodystów. Biuro organizacji znajduje się w Wiedniu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.