Bohater z wiary – premiera filmu o bł. ks. Romanie Sitce
06 listopada 2014 | 16:07 | eb Ⓒ Ⓟ
Dziś wieczorem w Lusławicach koło Tarnowa odbędzie się premiera filmu o bł. ks. Romanie Sitce – rektorze tarnowskiego seminarium, który zginął w Auschwitz. Pomysłodawcą i twórcą dokumentu pt. „Błogosławiony ks. Roman Sitko – bohater z wiary” jest reżyser i scenarzysta Dawid Szpara. Film opowiada o życiu i męczeńskiej śmierci błogosławionego.
Postać kapłana od dawna inspirowała reżysera. – Mało ludzi wie kim był ks. Sitko, a to postać wybitna w dziejach historii tarnowskiego Kościoła, jedna z największych dwudziestego wieku – zauważa Dawid Szpara. podkreślając, że film jest "żywym pomnikiem tej postaci”.
Początkowo film miał trwać 45 minut, a powstał 2,5 godzinny obraz, w którym wzięło udział 400 osób, w tym prawie 100 aktorów i statystów. „Zrobiliśmy ponad 56 godzin wywiadów, uzyskaliśmy 6,5 tys. zdjęć dokumentalnych na etapie poszukiwań. Postać bł. ks. Romana była przez nas stopniowo odkrywana, na każdym etapie produkcji” – dodaje reżyser.
Ks. Roman Sitko to wybitna postać – podkreśla ks. Ryszard Banach, główny konsultant historyczny filmu. – W okresie międzywojennym, dla wielu osób było to oczywiste, że ksiądz Sitko jest postacią znaczącą. Każdy do niego się odwoływał i ludzie wiedzieli, że to, co zrobi ks. Sitko to będzie zrobione dobrze. Kiedy został rektorem w ostatnich latach międzywojennych i kiedy potem został uwięziony, wysłany do obozu w Oświęcimiu, i tam zginął, dla wielu to właściwie była katastrofa – zauważa ks. Banach.
W filmie występują świadkowie, wychowankowie oraz księża, którzy znali bł. ks. Romana Sitkę. Film ma zarys dokumentalny połączony z wypowiedziami komentatorów i scenami fabularnymi.
Sceny kręcono w różnych miejscach Tarnowa, m.in. w seminarium, katedrze i na rynku. Nieistniejącą kaplicę w Błoniu, gdzie w 1941 roku aresztowało ks. Sitkę gestapo, odtworzono w spichlerzu w Ryglicach.
Bł. ks. Roman Sitko prowadził przed II wojną światową w podtarnowskim Błoniu Wyższe Seminarium Duchowne. Tam został aresztowany przez gestapo. Zginął śmiercią męczeńską wywieziony do niemieckiego obozu w Auschwitz. Papież Jan Paweł II ogłosił go błogosławionym w 1999 roku.
Premiera filmu odbędzie się dziś o godzinie 18.00 w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. 15 listopada film zostanie pokazany w Ostrowie koło Tarnowa. W kinie będzie można obejrzeć film dopiero w grudniu w Rzeszowie, a w styczniu w Tarnowie i okolicach.
Honorowy patronat nad filmem objął biskup tarnowski Andrzej Jeż oraz Marek Sowa – marszałek województwa małopolskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.