Obchody 100. rocznicy Bitwy Łódzkiej
28 października 2014 | 17:10 | az Ⓒ Ⓟ
Wystawą zatytułowaną "W 100. rocznicę wybuchu Wielkiej Wojny (1914-1918)" rozpoczęto dziś obchody 100. rocznicy Bitwy Łódzkiej. Głównym punktem obchodów będą Nieszpory Ekumeniczne odprawione o godzinie 18.00 w Bazylice Archikatedralnej w Łodzi pod przewodnictwem arcybiskupa gnieźnieńskiego, Wojciecha Polaka, Prymasa Polski
„Wybrane wojenne zdjęcia porażają widza, zmuszają do przemyśleń i zadumy” – powiedział podczas otwarcia wystawy w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi, Mieczysław Góra zastępca dyrektora Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.
Wystawa ukazuje pożogę i zniszczenia oraz ofiary wojny, także nekropolie, na których pochowano dziesiątki tysięcy poległych żołnierzy walczących stron. „Poprzez bogata ikonografię zamieszczoną na ekspozycji pragniemy przypomnieć jak wiele okrucieństwa niesie wojenna ideologia każdej ze stron konfliktu. Wojna przedstawiana jest jako najgorszy sposób rozwiązywania sporów polityczno-terytorialnych” – mówił Mieczysław Góra.
Celem wystawy jest pokazanie wpływu wojny na życie łodzian. Przedstawiono z jakimi problemami borykało się wielu mieszkańców miasta. Były to między innymi brak żywności, opału czy trudne warunki sanitarne. Można też zobaczyć fotografie, karty pocztowe, dokumenty, ulotki, odezwy, obwieszczenia, mapy oraz znaczki kwestarskie. Pochodzą one ze zbiorów Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Archiwum Archidiecezjalnego w Łodzi oraz Archiwum Państwowego w Łodzi.
Wystawa, której organizatorami są: Archiwum Archidiecezjalne w Łodzi i Muzeum Tradycji Niepodległościowych.będzie udostępniona dla zwiedzających również od 4 listopada 2014 r. do końca miesiąca w Bazylice Archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi.
Kolejnym punktem obchodów było sympozjum naukowe – „Łódź w czasie I wojny światowej” zorganizowane w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi. Celem spotkania było przybliżenie tzw. Operacji Łódzkiej a także pokazanie rzeczywistość funkcjonowania miasta w tym okresie i zaangażowanie oraz rolę Kościołów i związków wyznaniowych na rzecz miasta.
Rozpoczynając sympozjum abp Marek Jędraszewski przypomniał, że miejsce w którym odbywa się konferencja jest miejscem szczególnym, gdyż to tutaj sto lat temu mieścił się główny szpital Łodzi. Tutaj bowiem znajdowali pomoc żołnierze, którzy brali udział w Bitwie Łódzkiej.
Metropolita łódzki życzył zgromadzonym aby wspominanie wydarzeń sprzed stu lat, zaowocowało refleksjami dotyczącymi tego co było, ale i przyszłości Ojczyzny i Kościoła.
O godzinie 18.00 w łódzkiej Archikatedrze zostaną odprawione Ekumeniczne Nieszpory. Modlitwie w intencji poległych podczas Bitwy Łódzkiej 1914 roku oraz z prośbą o łaskę pokoju dla świata będzie przewodniczył metropolita gnieźnieński abp Wojciech Polak, Prymas Polski. W modlitwie udział wezmą: arcybiskup Celestino Migliore, Nuncjusz Apostolski w Polsce, członkowie Konferencji Episkopatu Polski oraz członkowie Polskiej Rady Ekumenicznej.
Ponadto o 19.30 w kościele ewangelicko-augsburskim św. Mateusza w Łodzi odbędzie się wykonanie „Credo” Krzysztofa Pendereckiego. Koncert został zorganizowany przez Narodowe Centrum Kultury, pod patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego, we współpracy z Archidiecezją Łódzką Kościoła Rzymskokatolickiego i Diecezją Warszawską Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.
„Credo” to osobiste wyznanie wiary kompozytora, utwór rozpisany na kwintet solistów, chór chłopięcy, chór mieszany i orkiestrę. W swoim założeniu oparty został na tekście łacińskim Credo nicejsko-konstantynopolitańskiego, włączonego do liturgii rzymskiej w XI wieku. Krzysztof Penderecki wprowadził do utworu polskie i niemieckie hymny religijne, nawiązujące do polskiej tradycji i tradycji protestanckiej, chorał w języku niemieckim i fragmenty Biblii. W apogeum "Credo” znajdują się m. in. fragmenty „Gorzkich Żali” oraz pieśń wielkopiątkowa „Ludu mój ludu”.
Polska prapremiera utworu odbyła się 5 października 1998 r. w Krakowie, w ramach Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego. W koncercie łódzkim 28 października 2014 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.