Bp Gurda: Jesteśmy wdzięczni lekarzom, którzy potrafią sprzeciwić się nowym ideologiom
20 października 2014 | 10:52 | eł, ab Ⓒ Ⓟ
Wierność ludziom i wierność prawdzie – te dwie wartości rozważano w Siedlcach z okazji święta św. Łukasza, patrona służby zdrowia. Mszę świętą w intencji pracowników służby zdrowia celebrował w niedzielę 19 października w kościele Ducha Świętego w Siedlcach bp Kazimierz Gurda.
W homilii bp Gurda skupił się na dwóch postawach, jakie prezentował patron tej grupy zawodowej. Nawiązując do jednego z czytań przypomniał, jak św. Łukasz towarzyszył uwięzionemu św. Pawłowi. Nie było to łatwe, bo ludziom zawsze wygodniej jest lgnąć do tych, którzy odnoszą sukcesy lub są u władzy, a trudniej do tych, którzy są słabi i w niełasce. Tak jest i dzisiaj. – W szpitalach i przychodniach ludzie wypatrują kogoś, kto będzie im towarzyszył w cierpieniu. Często jedynymi, którzy stają przy ich łóżkach, są lekarze, pielęgniarki i kapelani, bo nawet rodziny zapominają o swoich chorych. Tym bardziej liczy się obecność, współczucie, słowo nadziei – powiedział biskup siedlecki.
Równie inspirującą dla dzisiejszych ludzi może być, zdaniem bp. Gurdy, druga postawa św. Łukasza: wierność prawdzie. Wykształcony poganin, który znał wiele nauk i stykał się z wieloma religiami, postanowił poznać chrześcijaństwo. Poszukiwał, badał, doszedł do prawdy i pozostał jej wierny nawet w czasie prześladowań.
– Dziś wielu ludzi nie docenia prawdy przekazywanej przez Kościół. Nie musi o nią walczyć i obojętnieje, a bardziej niż prawda liczy się dla nich prestiż i uznanie u ludzi. Tymczasem prawda chrześcijaństwa dotyczy tego, co dla człowieka najważniejsze: kim jest, jaki jest cel i sens jego życia, co jest po śmierci – mówił. Jak dodał, „słyszymy o lekarzach, którzy ze względu na wyznawaną prawdę potrafią sprzeciwić się nowym ideologiom”. Zdaniem bp. Gurdy, takie osoby są w wielu krajach, także w Polsce. – Jesteśmy wdzięczni za ich stanięcie po stronie prawdy przyniesionej przez Chrystusa. Według tej prawdy człowiek należy do Boga. To On daje mu życie, które trwa od poczęcia, do naturalnej śmierci. Lekarz i służba zdrowia ma czuwać i ratować życie człowieka, a nigdy go nie niszczyć – podkreślił Kazimierz Gurda.
W Mszy św. uczestniczyli licznie przedstawiciele siedleckiej służby zdrowia, poczet sztandarowy oraz duszpasterz tej grupy zawodowej, ks. Piotr Pielak.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.