Gorzów Wlkp.: uczczono 30. rocznicę śmierci bł. ks. Popiełuszki
19 października 2014 | 17:16 | wm Ⓒ Ⓟ
Uroczystą Mszą św. w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, odprawioną na prośbę związkowców, gorzowianie uczcili 30. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Eucharystii przewodniczył wikariusz biskupi ks. Zbigniew Kobus, proboszcz katedry, który przypomniał drogę kapłańską księdza męczennika.
W homilii ks. Kobus, przypominając męczeńską śmierć młodego kapłana powiedział, że „karty nienawiści i prowokacji komunistycznej nie odeszły w niepamięć, one dziś przybrały nową, liberalną genderowską mackę”. – Nie do przecenienia jest rola ks. Jerzego Popiełuszki w budzeniu świadomości i odpowiedzialności za sprawy ojczyzny i narodu, a jego przesłanie jest ciągle aktualne dla tych, którzy sprawują władzę. Jego słowa pozwalają nam zastanawiać się, czy nie ma w nas postawy najemnika, który kłania się okolicznościom, a prawdzie każe stać za drzwiami. Czy nie usprawiedliwiamy swojego postępowania – pytał kapłan.
Legendarny kapelan „Solidarności” ks. prałat Witold Andrzejewski przypomniał dzień pogrzebu ks. Jerzego: „Był rok 1984, olbrzymie tłumy przed kościołem św. Stanisława Kostki na Żoliborzu w Warszawie. Olbrzymi pogrzeb wielkiego człowieka, młodego kapłana. Widzę jego matkę o skamieniałej twarzy, ojca, płaczących kapłanów i tysiące bezpieczniaków – przedstawicieli sił zła, przerażonych w swojej bezradności. Znałem dobrze bł. ks. Jerzego. Zawsze podziwiałem jego pokorę, jego wpatrzenie się w Boga. „Zło dobrem zwyciężaj” – stały się hasłem ludzi, którzy chcą zło dobrem zwyciężać. Tylko ten może zwyciężać zło, który bogaty jest w dobro. Posłaniem ks. Jerzego było to, że życie trzeba godnie przeżyć, bo jest tylko jedno. Trzeba dzisiaj bardzo dużo mówić o godności człowieka, aby zrozumieć, że człowiek przerasta wszystko co istnieje na świecie, oprócz Boga. Trzeba także pamiętać, że ciągła droga człowieka to czas nieustannego rachunku sumienia.
W rozmowie z KAI ks. Andrzejewski przypomniał, że z ks. Popiełuszką spotykali się wielokrotnie. Po raz pierwszy na zjeździe duszpasterzy akademickich w Niepokalanowie. Wtedy ks. Popiełuszko był duszpasterzem akademickim. „Młodzi kapłani przychodzili do nas, zahartowanych z komuną, z pytaniami, jak zachowywać się kiedy będą mieli kłopoty z bezpieką. Od kiedy ks. Jerzy wszedł w struktury robotnicze na Żoliborzu, mieliśmy już ścisły kontakt. On mi organizował punkty odbioru „bibuły” z wydawnictw podziemnych w Warszawie. Kurierzy jechali i odbierali je w wyznaczonych punktach” – mówił legendarny kapelan gorzowskiej „Solidarności”.
Ks. Popiełuszko zginął śmiercią tragiczną 19 października 1984 r., zamordowany przez zbrodniarzy bezpieki. 11 listopada tegoż roku miał odwiedzić Gorzów Wielkopolski na zaproszenie kapelana gorzowskiej „Solidarności” ks. Witolda Andrzejewskiego.
Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 r. we wsi Okopy koło Suchowoli na Podlasiu. Święcenia kapłańskie przyjął 28 maja 1972 r. z rąk kardynała Stefana Wyszyńskiego. W październiku 1981 r. został diecezjalnym duszpasterzem służby zdrowia. Od 28 lutego 1982 r. celebrował Msze św. za Ojczyznę wygłaszając kazania patriotyczno – religijne.
Podczas Mszy św. w 30. rocznicę męczeńskiej śmierci kapłana przewodniczący gorzowskiej „Solidarności” Jarosław Porwich odczytał dekret Stolicy Apostolskiej ustanawiający bł. ks. Jerzego Popiełuszkę patronem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Na ołtarzu gorzowskiej fary ustawione były relikwie błogosławionego.
Nabożeństwo zakończyło się złożeniem kwiatów przez związkowców pod obrazem ks. Jerzego Popiełuszki.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.