Dębica: kilka tysięcy osób na VI Diecezjalnym Marszu dla Życia i Rodziny
12 października 2014 | 17:41 | eb Ⓒ Ⓟ
Kilka tysięcy osób przeszło ulicami Dębicy w VI Diecezjalnym Marszu dla Życia i Rodziny. Było to główne wydarzenie Dnia Papieskiego w diecezji tarnowskiej. – Kościół z obawą śledzi wszelkie próby działań uderzających w małżeństwo i rodzinę – powiedział biskup tarnowski Andrzej Jeż podczas homilii w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Dębicy.
„Niestety polski Sejm ciągle rozważa ratyfikację Konwencji Rady Europy o przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Jak wiemy, konwencja ta rodzi liczne kontrowersje i dyskusje i w zakresie przeciwdziałania przemocy nie dodaje żadnych nowych rozwiązań do już istniejących w polskim prawie i praktyce społecznej. Nie podejmuje walki z autentycznymi problemami, jakie sprzyjają przemocy we wzajemnych relacjach międzyludzkich. Nie zamierza zwalczać zjawiska przemocy w mediach czy pornografii uprzedmiotawiającej kobiety. Nie podejmuje kwestii nadużywania alkoholu czy narkotyków. Nie chroni też przed skrajną formą przemocy wobec poczętych dzieci, jaką jest aborcja” – mówił kaznodzieja.
Zdaniem biskupa, zasadniczy niepokój budzi jednak ukierunkowanie konwencji na walkę ze wspólnotami chronionymi przez Konstytucję RP – małżeństwem i rodziną, tradycją i dorobkiem cywilizacyjnym, które są traktowane jako zagrożenie. „Wnosi ona zobowiązanie państwa do edukacji dzieci i młodzieży w każdym wieku w zakresie tzw. „niestereotypowych ról płci”, nie uwzględniając ani zdania rodziców, ani polskiego dorobku w zakresie przedmiotu przygotowanie do życia w rodzinie, ani stanowiska Kościoła. Gruntowna analiza konwencji wskazuje, że za jej pomocą usiłuje się stworzyć nowy ład społeczny, w którym rodzina i tradycja będą zmarginalizowane, a państwo otrzyma instrumenty głębokiej kontroli nad nimi. Nieład ten sprzeczny jest z autonomią rodzin oraz ogranicza wolność obywateli” – dodał biskup tarnowski. Hierarcha zaapelował, by reagować wobec takich zagrożeń.
Zdaniem biskupa rodzice mają prawo sprzeciwiać się wprowadzaniu do szkół „importowanych” ideologii, demoralizacji i seksualizacji swoich dzieci. Wskazywał, że bardzo potrzebna jest prawna i faktyczna ochrona młodego pokolenia przed duchową dewastacją, przed zaśmiecaniem ducha młodego pokolenia, zwłaszcza w anonimowej przestrzeni Internetu. „W tej sprawie wszyscy mamy misję do spełnienia, trzeba pomóc rodzicom i nauczycielom, katechetom i wychowawcom. Trzeba też mocno podkreślić odpowiedzialność nas wszystkich za słowo – to wypowiedziane i anonimowo napisane, które krąży w sieci – gdyż nieraz bardzo deprawuje i gorszy” – podkreślił.
Podczas Marszu modlono się m.in. w intencji III Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, który w Rzymie podejmuje refleksję nad wyzwaniami duszpasterskimi wobec rodzin.
Po Mszy tłumy wiernych przeszły ulicami Dębicy na Rynek. Tam odbył się piknik rodzinny i koncert zespołu Armia Dzieci.
Gościem marszu była Mary Wagner – kanadyjska obrończyni życia. Była ona aresztowana za naruszanie „stref ochronnych” wokół klinik aborcyjnych i sądzona za próby odwodzenia kobiet od decyzji zabicia własnego dziecka. Na terenie klinik aborcyjnych modliła się i rozdawała pracownikom róże, przypominając o wartości ludzkiego życia.
W Marszu szły całe rodziny, bp Andrzej Jeż z księżmi, siostry zakonne, członkowie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, stowarzyszeń pro-life, instytucji i samorządu.
– Chcemy pokazać, że jesteśmy za życiem i rodziną – mówili uczestnicy marszu.
Przygotowaniem do Marszu był konkurs pt. „Życie – kocham i szanuję”. Uczestnicy przysłali 143 prace literackie, 180 plastycznych, 84 prace na znaczek – logo marszu, 3 prace fotograficzne i 7 prezentacji multimedialnych. Finał odbył się w czerwcu. Marsz poprzedził także Kongres Rodzin. Odbyły się spotkania modlitewne i prelekcje.
Marsz odbył się w Dniu Papieskim, czyli w niedzielę poprzedzającą 16 października – dzień wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. W całej Polsce jest on przeżywany pod hasłem „Jan Paweł II – Świętymi bądźcie”.
„Chcemy zgodnie z wezwaniem papieża, w roku Jego kanonizacji przypomnieć wołanie Jana Pawła II o świętość. Papież mówił o tym także w Starym Sączu, wzywając rodziny do świętości” – podkreśla ks. Jan Banach, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.
W Marszu szli także stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.
Marsz przygotował Komitet Organizacyjny, w który zaangażowali się członkowie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich i Poradnictwa Rodzinnego oraz stowarzyszeń i ruchów działających w parafiach. Patroni honorowi to: biskup tarnowski Andrzej Jeż, marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl i burmistrz miasta Dębicy Paweł Wolicki. W organizację Marszu zaangażowały się także wspólnoty parafialne, samorządy lokalne oraz różne instytucje i firmy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.