Bp Zadarko: turystyka religijna w kręgu mojej duszpasterskiej troski
09 października 2014 | 15:43 | rm Ⓒ Ⓟ
Turystyka religijna będzie w kręgu duszpasterskiej troski bp. Krzysztofa Zadarko, przewodniczącego Rady Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek, który od kilku miesięcy kieruje pracami tego gremium. Według szacunków, rocznie ok. 7 mln Polaków pielgrzymuje do miejsc kultu autokarami, samochodami czy pociągiem. W ostatnich latach coraz więcej osób podejmuje trud pątniczy na rowerze, a nawet biegnąc do miejsc świętych.
Bp Zadarko w wywiadzie dla Radia Plus Radom podkreślił, że turystyka religijna gromadzi coraz większą liczbę osób. – Ludzie aktywniej spędzają czas wolny, wsiadają na rower czy nawet biegną do miejsc świętych. To niesamowite zjawisko. Obserwujemy zainteresowanie turystyką jako formą spędzenia wolnego czasu. Trzeba też zauważyć, że następuje tutaj połączenie wypoczynku z motywacją religijną. Tego nie wolno ignorować, lecz otoczyć duszpasterską troską. To wyzwanie, które nie może być pozostawione. Trzeba towarzyszyć temu zjawisku. Wymieniając doświadczenia w tym zakresie trzeba kształtować, by taka pielgrzymka nie stała jest tylko rajdem, lecz była przeżyciem duchowym – powiedział przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.
Bp Zadarko podkreślił, że turystyka pielgrzymkowa wiąże się z naszą mobilnością, jesteśmy bowiem ciekawi świata. Dodaje, że to znak czasu, iż wiele osób odkrywa atrakcyjność miejsc świętych, sanktuariów maryjnych. – Mamy też do wyboru coraz ciekawsze trasy pielgrzymkowe czy turystyczne. Zwiększa się zainteresowanie trasami, które są związane ze św. Janem Pawłem II. Można śmiało powiedzieć, że propozycje odwiedzania miejsc ciekawych ze względu na osobę papieża Polaka, układają się w pewną propozycję duszpasterską. Trzeba to odkryć i szukać odpowiednich form. Myślę, że to ciekawe wyzwanie dla duszpasterzy – powiedział bp Zadarko.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.