Beskid Żywiecki: kolejne Zaduszki Narodowe na górskim szczycie
06 października 2014 | 10:21 | rk Ⓒ Ⓟ
X Zaduszki Narodowe odbyły się 4 października pod Krzyżem Jubileuszowym na Matysce w Beskidzie Żywieckim. Wierni złożyli hołd Polakom, którzy swoje życie oddali w obronie Ojczyzny, „walcząc w słusznej sprawie”.
Uczestnicy uroczystości uczcili 70 rocznicę akcji ,,Burza” – w tym operacji ,,Ostra Brama”, 70 rocznicę ludobójstwa Polaków w Małopolsce Wschodniej i na Lubelszczyźnie, oraz 70. rocznicę ludobójstwa w Piaśnicy koło Wejherowa – miejsca kaźni zwanego „Kaszubską Golgotą”.
Podczas uroczystości grupy rekonstrukcyjne odtworzyły sceny odwołujące się do wydarzeń związanych z najazdem Szwecji na Polskę w XVII wieku, w tym m.in. obronę Częstochowy. W drodze na Matyskę uczestnicy uroczystości patriotyczno-religijnych zatrzymywali się, by oglądać kolejne sceny rekonstruowanych zdarzeń.
Ukazany w jednej z nich został o. Augustyn Kordecki rozdający na Wałach Jasnogórskich komunię i błogosławiący obrońców przed walką. Bohaterskiego księdza zagrał ks. Krzysztof Ciurla z pobliskiej parafii w Trzebini. Odtworzono także scenę Ślubów Jasnogórskich króla Polski Jana Kazimierza.
W kunsztownie przygotowanych scenach rekonstrukcyjnych udział wzięli przedstawiciele grup –Podolskiego Regimentu Odprzodowego „Cracovia”, Małopolskiej Chorągwi Husarskiej, „Zbójników łod Zywca” oraz liczna grupa mieszkańców Podbeskidzia.
Na szczycie góry odbyła się Msza święta koncelebrowana. Eucharystii w intencji Ojczyzny przewodniczył ks. prałat Władysław Nowobilski – proboszcz parafii w Ciścu.
Po liturgii odczytano Apel Poległych, którego treść wyłonił ogólnopolski konkurs wśród uczniów szkół gimnazjalnych i średnich. Do Kurhanu Pamięci Narodowej zaproszeni goście uroczyście dosypali ziemię z Piaśnicy, miejsca kaźni tysięcy Polaków w1939 r, z Lubelszczyzny, oraz z grobu Karol Walusia założyciela PTG Sokół w Międzybrodziu Lipnickim.
Góra Matyska w Radziechowach to miejsce szczególne dla wiernych z diecezji bielsko-żywieckiej. Na szczycie stoi potężny krzyż, a przy drodze powstały monumentalne rzeźby stacji Drogi Krzyżowej. Na „Golgotę Beskidów” przybywają z roku na rok coraz liczniejsze pielgrzymki. Jesienią odbywają się tu Zaduszki Narodowe, w czasie których wspomina się osoby zasłużone w historii Polski.
W 2005 roku rozpoczęto tu usypywanie symbolicznego Kurhanu Pamięci Narodowej, upamiętniającego narodowych bohaterów. Przywożona jest tu ziemia z miejsc historycznie ważnych dla Polski. Trafiła tu ziemia z grobów bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz pochodzących z Żywiecczyzny – Stanisława Pyjasa i Stanisława Pietraszki. Przyniesiono na Matyskę także urny z ziemią z Katynia, Miednoje, Bykowa i Ostaszkowa, z miejsc walk powstańców warszawskich, obrońców fortów Węgierskiej Górki oraz ziemię z Peru, na której w 1991 roku terroryści zamordowali dwóch polskich franciszkanów: Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego.
Złożono tu także m.in. ziemię z grobów uczestników Powstania Wielkopolskiego i grobu obrońców Poczty Gdańskiej. Na symbolicznym kurhanie rozsypano ziemię z grobów błogosławionych sióstr nazaretanek, męczenniczek z Nowogródka, ks. Ignacego Skorupki, z pól Bitwy Warszawskiej z 1920 r. oraz z miejsca katastrofy rządowego samolotu w Smoleńsku. Złożono tu ziemię z Lwowa – z miejsca, gdzie 4 lipca 1941 Niemcy zamordowali polskich naukowców, profesorów wyższych uczelni lwowskich a także z grobów Grzegorza Przemyka, Romana Strzałkowskiego i zamordowanych górników z kopalni Wujek. W ubiegłym roku trafiła tu ziemia z grobów powstańców styczniowych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.