Kiekrz: 76. rocznica śmierci św. s. Faustyny Kowalskiej
05 października 2014 | 19:58 | bt Ⓒ Ⓟ
W podpoznańskim Kiekrzu, z okazji 76. rocznicy śmierci św. s. Faustyny Kowalskiej, odprawiono w niedzielę 5 października uroczystą Mszę św. nad Małym Jeziorem Kierskim, w miejscu, w którym Pan Jezus objawił się świętej w 1929 r.
Mszy św. polowej sprawowanej w Kiekrzu, gdzie swój dom ma Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, do którego należała Apostołka Bożego Miłosierdzia, przewodniczył ks. prałat Jan Stanisławski reprezentujący abp. Stanisława Gądeckiego. Przekazał on licznie zgromadzonym wiernym pozdrowienie i zapewnienie o duchowej jedności metropolity poznańskiego biorącego udział w odbywającym się właśnie w Rzymie Synodzie Biskupów poświęconym rodzinie.
W wygłoszonej homilii ksiądz prałat podkreślił, że prawda o Bożym miłosierdziu obecna jest w Objawieniu od początku powracając w wizjach i nauce wielu świętych w dziejach Kościoła. – Na nasze czasy Bóg przysłał nam właśnie taką katechetkę jak św. s. Faustyna, bo każda generacja ma spotkać się z prawdą o Bożym miłosierdziu – zaznaczył kaznodzieja przypominając jednocześnie, że święta spotkała Jezusa objawiającego prawdę o miłosiernej miłości Boga także na drodze wiodącej nad jezioro, którą przeszli uczestnicy liturgii do ołtarza polowego.
– „Droga św. s. Faustyny” w Kiekrzu jest pięknym symbolem naszej życiowej drogi, która ma nas prowadzić do zbawienia. Każdy z nas ma swoją życiową drogę i obyśmy na tej drodze jak najczęściej spotykali Chrystusa, niekoniecznie w wizji optycznej, ale w sakramentach czy w drugim człowieku – mówił ks. Stanisławski.
Wezwał on także wiernych z Kiekrza i przybyłych na uroczystości pielgrzymów do ciągłego pogłębiania swojej wiary zarówno poprzez formację intelektualną, jak i modlitwę, poprzez którą nawiązujemy coraz ściślejszą więź z Bogiem.
– Wiara opiera się na wiedzy, ale to również zaufanie Bogu, co najpiękniej i najkrócej wyrażone jest w słowach: „Jezu, ufam Tobie!”, które Pan Jezus przekazał przez św. s. Faustynę. To nie ma być tylko akt strzelisty kończący Koronkę do Bożego Miłosierdzia, ale to ma być dominanta naszego życia – przekonywał ks. prałat Stanisławski.
Siostry ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, do którego należała także św. s. Faustyna Kowalska, przybyły do Kiekrza w 1928 r. z inicjatywy ks. kanonika Walentego Dymka, późniejszego arcybiskupa poznańskiego. 7 lipca 1929 r. przyjechała do kierskiego klasztoru na ok. 3 miesiące św. s. Faustyna, aby zastąpić chorą siostrę w pracy w kuchni.
Podczas przeżywanych tu jednodniowych rekolekcji, święta dostąpiła objawienia Pana Jezusa nad Małym Jeziorem Kierskim, które opisała w swoim „Dzienniczku” (p. 158).
Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia posługuje w Kiekrzu do dzisiaj. W 1984 r. otwarto przy kierskim domu zgromadzeniu ochronkę dla dzieci, a w 1986 r. rozpoczął działalność prowadzony przez siostry Dom Samotnej Matki. Natomiast w 2005 r. odbudowano „Drogę św. s. Faustyny”, którą święta podążała na miejsce objawień, gdzie obecnie stoi ołtarz polowy. Na terenie domu zakonnego znajduje się również pokój pamiątek z czasów św. s. Faustyny Kowalskiej, który dostępny jest dla pielgrzymów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.