Siedlce: zainaugurowano kolejny etap II Synodu Diecezji Siedleckiej
05 października 2014 | 15:08 | el, ab Ⓒ Ⓟ
W sobotę 4 października w Sanktuarium św. Józefa w Siedlcach odbyła się trzecia sesja plenarna II Synodu Diecezji Siedleckiej. Podczas rozpoczynającej sesję Mszy św. biskup siedlecki Kazimierz Gurda przypomniał, że jest to kolejny etap refleksji nad tematami, które wspólnota Kościoła siedleckiego będzie rozważać, pogłębiać, a potem zapisywać w dokumentach.
Synod zainicjował w roku 2012 poprzedni ordynariusz diecezji, biskup Zbigniew Kiernikowski. W nadchodzącym roku wiodącym tematem będzie tajemnica Bożego Słowa. Prace synodalne będą się odbywać na dwóch poziomach: w komisjach oraz w zespołach parafialnych. Zwieńczeniem wszystkich działań będzie uchwalenie Statutów II Synodu Diecezji Siedleckiej, a w wymiarze duszpasterskim efektem prac synodalnych będzie odnowa oblicza Kościoła diecezjalnego na poziomie ewangelizacyjno-formacyjnym, administracyjno-prawnym oraz organizacyjno-instytucjonalnym. Akt podpisania i promulgowania dokumentów końcowych oraz aneksów nastąpi w ramach uroczystych obchodów 200. rocznicy powstania diecezji siedleckiej.
– Chciałbym, żebyśmy zastanowili się, jak żyć Bożym Słowem, jak je rozważać oraz jak dzielić się nim we wspólnotach rodzinnych, grupach modlitewnych i wspólnotach parafialnych. Rozmawiajmy o tym, dzielmy się doświadczeniem ze spotkania z Bożym Słowem w codzienności i z odwagą proponujmy co robić, by to Słowo lepiej docierało i przemawiało. Jak to robić, gdy każdy ma mało czasu lub ma mnóstwo innych atrakcyjnych propozycji na swój czas wolny – mówił bp Gurda. – Wiara daje bogatsze doświadczenie rzeczywistości. To wielki dar, który trzeba docenić i którym trzeba się cieszyć. Proszę was, byście się zachęcali w waszych wspólnotach, parafiach i rodzinach do słuchania, czytania i głoszenia Bożego Słowa. Zwracajcie uwagę na propozycje odpowiedzialnych za synod i współpracujcie z nimi. Duchowa odnowa naszego życia chrześcijańskiego musi mieć fundament, którym jest słuchanie Słowa Bożego i spotkanie z nim – dodał biskup siedlecki.
Dalsza część sesji synodalnej rozpoczęła się od wspólnej modlitwy, wyznania wiary i złożenia przyrzeczenia przez nowych członków grup synodalnych.
Bp Gurda podkreślił, że najważniejsza praca będzie się odbywać „na dole” czyli na poziomie parafii i zaapelował o zaangażowanie w zespołach parafialnych. – To, co z nich przyniesiecie, będzie dla nas materiałem, nad którym będziemy się dalej pochylać i pracować. Postarajmy się, by ludzie poczuli się odpowiedzialni za Kościół. Niech mówią zarówno o tym, co ich boli, w czym niedomagamy i co moglibyśmy poprawić, jak i o tym, co ich w Kościele cieszy. – powiedział.
Kolejną częścią spotkania była katecheza pt. „Głód Słowa Bożego – spojrzenie egzystencjalne”, wygłoszona przez ks. kan. Wojciecha Hackiewicza. Zwrócił on uwagę na głębokie zmiany cywilizacyjne, które „przeorały” ludzką mentalność: – Ludzie są głodni Słowa Bożego, choć nie zawsze zdają sobie z tego sprawę. By im je głosić, trzeba najpierw poznać ten nowy świat i tego zmienionego człowieka: człowieka cywilizacji informatycznej i kultury ikonicznej, człowieka ponowoczesnego.
Rozwijając tę myśl, ks. Hackiewicz wskazał kilka cech owej „ponowoczesności”: ciągłe przemiany, relatywizm wartości, zmiana struktur społecznych, indywidualizm podważający solidarność, niechęć do głębszego namysłu nad sobą, niebezpieczne zredukowanie pragnień, życie chwilą, obojętność na sprawy religijne. Te zjawiska to nie tylko zagrożenia, ale i szanse: w natłoku informacji, w ciągłej zmienności ludzie potrzebują stabilnego oparcia. Chrześcijaństwo może im zaoferować wolność panowania nad sobą, ratunek przed nicością, smutkiem i samotnością. – Musimy zmienić nasz język, by dotrzeć do tych zobojętniałych, ale mamy im co dać – konkludował ks. Hackiewicz.
Podczas sesji znalazł się czas również na dwa świadectwa. Swoimi doświadczeniami z życia ze Słowem Bożym dzielili się: Anna Jakimiuk z Ruchu Światło-Życie i Maciej Krzeski ze Wspólnoty Jednego Ducha.
Rzecznik Synodu ks. Mateusz Czubak przypomniał, że dalsze prace będą się odbywać na dwóch poziomach: w komisjach oraz w zespołach parafialnych. Zachęcał do tworzenia lub reaktywacji tych ostatnich, podkreślając ich ważny wymiar duszpasterski. Będą się one spotykać w niedziele synodalne na Eucharystii, katechezie i dyskusjach, z których przemyślenia będą przesyłać do sekretariatu Synodu. Terminy, tematy i same katechezy można pobrać ze strony internetowej Synodu, ale oprócz tego materiały te trafią do parafii w wersji drukowanej. Najbliższa niedziela synodalna przypada 19 października. Na przyszły rok, dokładnie na 9 maja, planowany jest też dzień skupienia zespołów synodalnych. Na 13 maja wyznaczono kolejną sesję plenarną, na której mają być przegłosowane pierwsze dokumenty.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.