Sobór w Przemyślu: budowanie wspólnoty parafialnej
03 października 2014 | 16:04 | pab Ⓒ Ⓟ
Co zrobić, by parafia stawała się prawdziwą wspólnotą – zastanawiali się uczestnicy Soboru Kościoła greckokatolickiego, który od wczoraj odbywa się w Przemyślu.
– Żywa parafia jest bardzo ważna w życiu całej wspólnoty – mówił ks. Arkadiusz Trochanowski. W swoim wystąpieniu przedstawił szereg zagadnień, związanych z pojęciem „koinonia” – „wspólnota”. Wskazywał, że odnosi się do niego wzajemne służenie i obdarowywanie duchowymi dobrami, które mają służyć zbudowaniu wspólnoty.
„Wspólnoty parafialnej nie tworzy kapłan czy duchowieństwo, ale kapłan z wiernymi. W tym względzie mamy wiele do zrobienia, praktycznie każda nasza działalność jest budowaniem wspólnoty w różnym wymiarze. Jest to bycie z każdą rodziną, katechizowanie i ewangelizowanie albo pielgrzymki” – mówił ks. Arkadiusz Trochanowski.
Stwierdził, że należy brać pod uwagę specyfikę greckokatolicką i ukraińską, dlatego warto opierać się na charakterystycznych świętach ze wschodniej tradycji Kościoła, ale też są silnie powiązane z kulturą ukraińską.
Ważnym elementem – zdaniem ks. Trochanowskiego – jest działalność rad duszpasterskich na poziomie parafii i diecezji. – Do rady można włączyć ludzi, którzy pracują w różnych dziedzinach życia społecznego, a przez to mogą wiele pomóc i wskazać – mówił.
Przypomniał, że dużą rolę wspólnototwórczą odgrywa również liturgia. Innym elementem jest również bezpośrednie zaangażowanie rodzin w organizację różnych wydarzeń, choćby pielgrzymek czy pikników parafialnych. Wskazywał, że rodziny powinny być tak kierowane, aby same dostrzegały potrzebę tworzenia wspólnoty, wypełniania konkretnych zadań i nie czuły się odrzucone.
W rozpoczętym wczoraj II Soborze Kościoła greckokatolickiego w Polsce uczestniczy 100 delegatów z całej Polski. Obrady zakończą się w sobotę.
Zwołany do Przemyśla Sobór Kościoła greckokatolickiego jest drugim w historii tego Kościoła po reaktywowaniu jego struktur w 1991 r. Pierwszy odbył się w 2003 r.
Sobór można przyrównać do Synodu Diecezjalnego w Kościele rzymskokatolickim. Część przyjętych postulatów będzie mogła wejść w życie po zatwierdzeniu przez biskupów, część (zwłaszcza dotycząca liturgii) musi być skonsultowana ze Stolicą Apostolską. Omawiane tematy będą również poruszane podczas Soboru Patriarszego, który odbędzie się we wrześniu 2015 r. w Iwano-Frankowsku na Ukrainie. Zgromadzą się tam przedstawiciele wszystkich diecezji Kościoła greckokatolickiego na świecie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.