Bp Kasyna do rolników: wieś powinna zawsze być rodziną
21 września 2014 | 19:09 | ks.is Ⓒ Ⓟ
Do pielęgnowania chrześcijańskiej tradycji na polskiej wsi zachęcał 21 września biskup pelpliński Ryszard Kasyna. W Lubaniu podczas diecezjalnego dziękczynienia za tegoroczne plony stwierdził, że „wieś zawsze powinna być swego rodzaju rodziną”.
Doroczne dożynki diecezji pelplińskiej odbywają się od wielu lat w Lubaniu – kaszubskiej wsi koło Kościerzyny, w połączeniu z Kaszubską Jesienią Rolniczą, organizowaną przez Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.
Dożynkowa Msza św. sprawowana była w miejscowym kościele św. Jana Pawła II. Przybyli na nią dekanalni duszpasterze rolników oraz liczni gospodarze i mieszkańcy wsi.
W homilii bp Kasyna podkreślił znaczenie tradycji związanej z dożynkami, której towarzyszą „zwyczaje bogate w treści wychowawcze”. Dożynki to wielkie święto życia – mówił biskup pelpliński.
Hierarcha z sentymentem wspominał „harmonię pomiędzy człowiekiem a całym światem”, obecną dawniej w pracy na wsi. Jego zdaniem, została ona zachwiana przez silną mechanizację w rolnictwie, a człowiek „jakby zhardział”. Oceniając współczesność, bp Kasyna zauważył, że „ziarna mamy więcej, ale jakby życia mniej”.
Biskup pelpliński nawiązał też do nauczania św. Jana Pawła II, który apelował w Krośnie o pielęgnowanie chrześcijańskich tradycji zakorzenionych na polskiej wsi. W tym kontekście hierarcha prosił: „Nie wolno nam zapominać o kulturze wsi, która przez wieki jednoczyła ludzi pracujących na roli a przekazywana była z pokolenia na pokolenie”.
Biskup pelpliński zatrzymał się nad rolą środków społecznego przekazu, szczególnie katolickich. W dniu modlitwy za mass media kaznodzieja zachęcał do korzystania z katolickiej prasy, radia i telewizji, „gdyż służą one wielką pomocą i pomagają uniknąć trudności w wychowaniu a także dają szansę, także ludziom wsi, odkryć znaczenie jedności”.
„Wieś zawsze powinna być swego rodzaju rodziną” – podkreślał bp Kasyna.
Osoby odpowiedzialne za losy polskiej wsi prosił, żeby troszczyły się o polską ziemię, aby „nie wyjaławiała się, nie leżała odłogiem, aby żyła”, i uwrażliwiał, żeby nie zatruwać i nie zaśmiecać polskiej ziemi.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.