Huta Komorowska: VII Dni Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ
17 września 2014 | 09:01 | apis Ⓒ Ⓟ
Przegląd filmów i festiwal piosenki o tematyce misyjnej oraz wręczenie statuetek „Zasłużony dla Misji – Serce bez Granic” – złożą się m.in. na obchody VII Dni Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ. Odbędą się one w dniach 26-28 września w Hucie Komorowskiej. Swym patronatem objął je biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.
Dni poświęcone wielkiemu misjonarzowi, zorganizowane przez Fundację im. Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego „Serce bez granic”, rozpoczną się 26 września Przeglądem Filmów Misyjnych, który odbędzie w miejscowym muzeum.
Drugiego dnia zorganizowany zostanie w parku przy muzeum III Podkarpacki Festiwal Piosenki Misyjnej. Poprzedzi go uroczysta Msza św. w kościele pod wezwaniem Św. Rodziny w Hucie Komorowskiej.
Na zakończenie festiwalu odbędzie się koncert gwiazd, w którym wystąpi pochodzący z Demokratycznej Republiki Kongo Ricky Lion wraz ze zespołem Vir.
28 września o godz. 11.00 przy muzeum celebrowana będzie Msza św. polowa pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza. Po niej nastąpi uroczyste oddanie inwestycji pn. „Odtworzenie zasobów krajobrazowych zabytkowego parku rodziny Kozłowieckich w Hucie Komorowskiej”.
Podczas dalszych uroczystości w Publicznym Gimnazjum Nr 1 w Majdanie Królewskim odbędzie się konferencja naukowa. Ks. dr Stanisław Cieślak SJ wygłosi referat pt. „Kardynał Adam Kozłowiecki SJ i Święty Jan Paweł II”. Promowana będzie książka pt.: „Genealogia rodu Kozłowieckich herbu Ostoja oraz rodu Dolańskich, Fedorowiczów i Janochów” autorstwa ks. prof. dr. hab. Ludwika Grzebienia SJ.
Zorganizowany będzie przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego o zasłużonym kardynale, autorstwa Julity i Rafała Wieczyńskich. W trakcie konferencji wręczone zostaną Statuetki „Zasłużony dla Misji – Serce bez Granic”.
W części artystycznej wystąpią utalentowani i utytułowani na festiwalach ogólnopolskich młodzi artyści: Małgorzata Kruczek (pianino), Magdalena Kołcz (skrzypce), Krzysztof Marek (akordeon) oraz Chór „Cantata”.
W obchodach swój udział zapowiedziała delegacja z Zambii, w skład której wejdą m.in. dr Agatha Lloyd – dyrektor Szpitala im. Kardynała Adama Kozłowieckiego w Lusace oraz s. Matilda Mubanga – narodowa koordynatorka ds. zdrowia z ramienia Konferencji Episkopatu Zambii.
– Pobyt delegacji z Zambii w Polsce związany jest z chęcią nawiązania przez Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie współpracy ze Szpitalem im. Kard. Adama Kozłowieckiego w Lusace – informuje KAI w imieniu organizatorów Zofia Sumara.
– Współpraca ta zostanie ściśle omówiona z dr. Agathą Lloyd i s. Matildą Mubanga podczas ich wizyty. Potrzeby szpitala w Zambii są ogromne: brakuje leków, profesjonalnego wyposażenia i wykwalifikowanego personelu – dodaje.
Omówione zostaną sposoby współpracy pomiędzy szpitalami, m.in. programy wymiany personelu (staże i praktyki), wyposażenie zambijskiego szpitala w niezbędny sprzęt oraz dostęp do konsultacji medycznych.
Na obchody przybędzie także z Zambii ks. prałat Marceli Prawica – jeden z tegorocznych laureatów Statuetki „Serce bez granic”, który od 1972 r. posługuje w misji Chingombe w Zambii i jest obecnie jednym z najstarszych kapłanów-misjonarzy pracujących w Afryce.
Ks. kard. Adam Kozłowiecki urodził się l kwietnia 1911 r. w Hucie Komorowskiej k. Kolbuszowej. Był więźniem obozów koncentracyjnych w Auschwitz i Dachau, jezuitą, misjonarzem, pierwszym arcybiskupem metropolitą Lusaki w Zambii. Na konsystorzu 21 lutego 1998 otrzymał z rąk Jana Pawła II biret kardynalski jako pierwszy hierarcha katolicki z Zambii. Zmarł 28 września 2007 w wieku 96 lat.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.