Święty Krzyż: blisko 3 tys. osób zwiedzało wystawę manuskryptu „Kazań Świętokrzyskich”
15 września 2014 | 10:03 | apis Ⓒ Ⓟ
Blisko 3 tys. osób zwiedzało 13 września br. na Świętym Krzyżu wystawę oryginalnego manuskryptu „Kazań Świętokrzyskich”. Zdaniem biskupa seniora Edwarda Frankowskiego, zabytek piśmienniczy jest relikwią. – Są to słowa spisane o Bogu Stwórcy, o Jego miłości i mówią o Jezusie, który umarł na drzewie Krzyża, którego cząstki są przechowywane w tym miejscu – wyjaśniał biskup.
Wystawę można było zobaczyć w zakrystii bazyliki mniejszej w godzinach od 10.00 do 17.00. Następnie manuskrypt powrócił do skarbca Biblioteki Narodowej, w którym na co dzień jest przechowywany.
– Zainteresowanie wystawą było bardzo duże. Wśród bez mała 3 tys. osób, które obejrzało dzisiejszą wystawę byli pielgrzymi zarówno z regionu świętokrzyskiego, jak całego kraju. Na uwagę zasługuje to, że było bardzo dużo dzieci i młodzieży ze szkół z pobliskich miejscowości – poinformował KAI o. Dariusz Malajka OMI, rzecznik świętokrzyskich oblatów.
Biskup senior Edward Frankowski reprezentujący biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza podziękował podczas otwarcia wystawy wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego, że “Kazania Świętokrzyskie” mogły choć na kilka godzin powrócić do miejsca, w którym powstały.
Inicjatorami przedsięwzięcia byli: Andrzej Dąbrowski, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach, Janusz Knap, dyrektor centrum Wzgórze Zamkowe, działający w Stowarzyszeniu „Per Crucem” przy świętokrzyskim sanktuarium oraz Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej ze Świętego Krzyża.
Podczas uroczystej Mszy św. biskup w swym kazaniu podkreślił, że dzień dzisiejszy dzień ma charakter historyczny, gdyż zabytek piśmienniczy, jakim są „Kazania Świętokrzyskie” wystawiony, został w miejscu wyjątkowym, w którym znajdują się relikwie Drzewa Krzyża Świętego.
– Pielgrzymi, którzy przybywają na Święty Krzyż, stykają się z rzeczywistością sakralną, chrześcijańską, ale też ze śladami narodowej tożsamości, czego przykładem są zabytkowe Kazania, które przekazują średniowieczną myśl o Bogu i miłości – mówił bp Frankowski.
– Blisko 3 tysiące zwiedzających wystawę, to bardzo dobry wynik, było sporo grup zorganizowanych, wielu przewodników świętokrzyskich, którzy chcieli uczestniczyć w tym historycznym wydarzeniu – powiedział Jacek Kowalczyk, dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Świętokrzyskiego Urzędu Marszałkowskiego.
Pochodzące z XIV wieku "Kazania świętokrzyskie" to najstarszy zapis prozy polskiej, który składa się z jednego całego kazania (na dzień św. Katarzyny) i fragmentów pięciu innych. Spisane zostały na pergaminie, który w XV w. posłużył – pocięty na paski – do oprawy rękopiśmiennego kodeksu, zawierającego łaciński tekst Dziejów Apostolskich i Apokalipsy.
Ponownego ich odkrycia dokonał w 1890 r. Aleksander Bruckner, podczas badań, które prowadził w Bibliotece Cesarskiej w Petersburgu. Tajemnicze pochodzenie Kazań i ich geneza są od ponad 120 lat obiektem intensywnych badań interdyscyplinarnych.
Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Od X w. do kasacji opactwa w 1819 r. gospodarzami sanktuarium byli benedyktyni, obecnie opiekę nad nim sprawują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.
Apis
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.