Dożynki archidiecezji łódzkiej
14 września 2014 | 15:43 | az Ⓒ Ⓟ
Dziękuję Wam za to, że jesteście wierni Bogu i Jemu dziękujecie za dar swoich plonów – powiedział w łódzkiej archikatedrze bp Ireneusz Pękalski podczas dorocznych archidiecezjalnych dożynek.
Rolnicy z archidiecezji łódzkiej przyjechali do katedry, by wspólnie dziękować Bogu za tegoroczne plony. Archidiecezjalne dożynki rozpoczęły się Mszą Świętą, której przewodniczył bp Ireneusz Pękalski, biskup pomocniczy archidiecezji łódzkiej. Po Eucharystii można było skosztować regionalnych produktów i posłuchać lokalnych zespołów.
Dożynki to dla rolników, sadowników i ogrodników szczególny czas dziękczynienia i prośby, by kolejne lata przynosiły urodzaj. Przypomniał o tym, witając wszystkich zgromadzonych, ks. Jarosław Leśniak – duszpasterz rolników archidiecezji łódzkiej. „Gromadzimy się, by podziękować Panu Bogu, za to wszystko, co urodziło się na tegorocznej naszej ziemi. Chcemy do Boga zanieść tę modlitwę” – powiedział.
Starostowie dożynek na ręce bp Ireneusza Pękalskiego złożyli prośbę o modlitwę za ich ciężką pracę. Przekazali również księdzu biskupowi chleb oraz bukiet kwiatów, zbóż i ziół.
Mszy Świętej przewodniczył i homilię wygłosił bp Ireneusz Pękalski, który dziękował rolnikom z archidiecezji łódzkiej, że i w tym roku pozostali wierni Bogu i to jemu dziękują za owoce swojej ciężkiej pracy na roli, w ogrodach, sadach. „Piękna, trudna i odpowiedzialna praca, błogosławiona przez Boga daje owoce. I człowiek wierzący o tym nie zapomina. Wie komu przede wszystkim ma okazać wdzięczność”.
Bp Pękalski przypomniał też słowa, jakie do rolników wypowiedział św. Jan Paweł II w 1997 r. w Krośnie: „Pragnę oddać hołd miłości rolnika do ziemi, bo ta miłość zawsze stanowiła mocny filar, na którym opierała się narodowa tożsamość. W chwili wielkich zagrożeń, momentach najbardziej dramatycznych w dziejach narodu, ta miłość i przywiązanie do ziemi okazywały się niezmiernie ważne w zmaganiu o przetrwanie. Dzisiaj w czasach wielkich przemian nie wolno o tym zapomnieć. Oddaję dzisiaj hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom, które z trudnej i ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić. Pozostańcie wierni tradycjom waszych praojców. Oni podnosząc wzrok znad ziemi ogarniali nim horyzont, gdzie niebo łączy się z ziemią i do nieba zanosili modlitwę o urodzaj, o ziarno dla siewcy i ziarno dla chleba. Oni w imię Boże rozpoczynali każdy dzień i każdą swoją pracę. Z Bogiem swoje rolnicze dzieła kończyli. Pozostańcie wierni tej prastarej tradycji. Ona wyraża największą prawdę o sensie i owocności waszej pracy”.
Bp Pękalski wyraził wdzięczność obecnym na Eucharystii rolnikom, ogrodnikom, sadownikom i pszczelarzom za to, że pozostają wierni tej właśnie tradycji i prosił, by tak było już zawsze.
Podczas dożynek śpiewał Zespół Pieśni i Tańca „Wiśniowa Góra”.
Aby podziękować Bogu za tegoroczne plony, rolnicy przynieśli do kościoła bogato ozdobione wieńce, które mają symbolizować ich ciężką, codzienną pracę. To misternie wykonane dzieła sztuki. Przygotowanie wieńca zajmuje około tygodnia. Najczęściej składa się on z czterech zbóż żyta, pszenicy, owsa i jęczmienia oraz ziół i kwiatów. Tradycyjne wieńce odwołują się do Boga, Eucharystii, Maryi lub ważnych wydarzeń z historii Kościoła z danego roku, dlatego w tym roku, nie zabrakło wieńca z postaciami kanonizowanych papieży Jana Pawła II i Jana XXIII. Taki wieniec przygotowali m.in. rolnicy z Bełchatowa i Rokicin.
Po Mszy Świętej na placu obok katedry swoimi plonami i regionalnymi wyrobami rolnicy częstowali okolicznych mieszkańców.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.