Święty Krzyż: dziś wystawa zabytkowego rękopisu „Kazań Świętokrzyskich”
13 września 2014 | 08:43 | apis Ⓒ Ⓟ
Oryginał zabytkowych "Kazań Świętokrzyskich” będzie można zobaczyć dzisiaj (13 września) br. w zakrystii bazyliki mniejszej na Świętym Krzyżu. Natomiast w niedzielę, w dniu rozpoczęcia Tygodniowego Odpustu Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego, będzie można oglądać kopię bezcennego, XIV-wiecznego dzieła.
"Kazania Świętokrzyskie” będą eksponowane w szklanej kapsule wykonanej z pancernego szkła, w której utrzymana jest stała temperatura 18 stopni C, niewielka wilgotność oraz stałe oświetlenie, aby liczące blisko 8 wieków zapiski minuskułą (odmiana pisma gotyckiego) na pergaminie uchronić przed działaniem światła i wilgoci. Kapsuła jest zamknięta w specjalnej skrzyni, opatrzona nadajnikiem GPS. Przewożona jest ze strzeżonym konwojem z własną ochroną.
Biblioteka Narodowa zgodziła się udostępnić zabytek Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach, która odpowiada za bezpieczeństwo księgi w czasie trwania ekspozycji. Po godz. 17 oryginał "Kazań" powróci do Warszawy.
Jak informuje o. Dariusz Malajka OMI, rzecznik świętokrzyskich oblatów, starania o to, żeby najpilniej strzeżony pierwszy zachowany polski manuskrypt opuścił na dwa dni Bibliotekę Narodową trwały ponad dwa lata trwały
Pochodzące z XIV wieku "Kazania świętokrzyskie" to najstarszy zapis prozy polskiej, który składa się z jednego całego kazania (na dzień św. Katarzyny) i fragmentów pięciu innych. Spisane zostały na pergaminie, który w XV w. posłużył – pocięty na paski – do oprawy rękopiśmiennego kodeksu, zawierającego łaciński tekst Dziejów Apostolskich i Apokalipsy.
Ponownego ich odkrycia dokonał w 1890 r. Aleksander Bruckner, podczas badań, które prowadził w Bibliotece Cesarskiej w Petersburgu. Tajemnicze pochodzenie Kazań i ich geneza są od ponad 120 lat obiektem intensywnych badań interdyscyplinarnych.
Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Od X w. do kasacji opactwa w 1819 r. gospodarzami sanktuarium byli benedyktyni, obecnie opiekę nad nim sprawują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.